A mobiltelefonok tiltása után sok gyermek az okosórák felé fordul
Nem csak Magyarországon, de az Egyesült Államokban is kifejezetten komoly társadalmi párbeszéd övezi a gyermekek iskolai telefonhasználatát. Ahogy a Wired cikke rámutatott, a mostani iskoláskorú gyermekek szüleinek gyermekkorában ugyan nem volt okostelefon, de akkor a vezetékes telefonok és a sokkal összetartóbb közösségek segítségével voltak megoldhatóak egyes helyzetek. Mivel azonban most sokan nem akarnak mobiltelefont venni egy bizonyos kor alatt gyermekeiknek, egy köztes megoldást választanak – ez pedig az okosóra. Ebben persze az is közrejátszik, hogy egyre több és több intézmény tiltja a mobiltelefonok használatát.
Alig néhánya éve az okosórák alig pár alapfunkcióval rendelkeztek, néhány telefonszámot tudtak tárolni és néhány előre beállított szöveges üzenetet lehetett velük küldeni. Ma viszont már a legtöbb okosóra már fotót és videót tud készíteni, teljes billentyűzetet képesek kezelni, hangüzenetet lehet velük küldeni, chatelni lehet rajtuk és így tovább. És a szektor pörög. Míg pár éve csak néhány cég gyártott okosórákat gyermekeknek, ma a szektoron belül ez már egy újabb szektor lett és az 5 éves gyermekek is célközönséggé váltak. A hatalmas érdeklődés mögött a növekvő szülői aggodalmak állnak.
Vajon az okosóra jobb, mint az okostelefon?
A szülők küzdenek a korai okostelefon bevezetés ellen, de a nyomkövetés lehetőségét sem akarják elmulasztani. Így jön a köztes megoldás, az okosóra. Ami ráadásul olcsóbb is. Egy T-Mobile kutatás szerint a mostani 4-12 éves gyermekek szüleinek 92%-a szeretné mindig tudni, hogy hol van a gyereke. Viszont az okosórák ilyen szintű elterjedésének lett hátulütője is. A tanárok és különféle oktatási vezetőknek egy újabb figyelemelvonó eszközzel kell harcolniuk. Amikor az Apple 2015-ben bevezette az Apple Watch-t, akkor az még szinte luxustermék volt, felnőtteknek. Ahogy viszont a szülők a régebbi modelleket leadták gyermekeiknek, teremtettek egy trendet is. Így az Apple maga is kiadott 2020-ben egy olyan órát, ami gyermekeknek készült, a felnőtt verzió lebutításával.
A gyermekeknek szóló okosórák piaca 2024-ben 1 milliárd dollárnál is többet érhet. Egy átlagos okosóra napjainkban 150 dollár körüli áron vásárolható meg az Egyesült Államokban és havi szinten 10 dollár körüli előfizetési díjat kell aztán fizetni. És a szülők a kutatások szerint ezen nem spórolnak. Ami pedig még érdekesebb trendnek nevezhető, hogy a korosztály, akiknek okosórája van, egyre lejjebb tolódik. Ma már 5-6 éveseknek is készülnek okosórák, ami szinte kizárólag a nyomkövetést és elérést biztosítja a szülő számára. Összességében egyébként a szülői félelem ilyen szintű megugrásában nagy szerepe van a médiának is. Ugyanis a folyamatos elérhetőség világában az egyes szörnyű és tragikus események is nagyon gyorsan utat találnak a szülői szívekbe.
Ártalmasak az okosórák?
Az okosóra viszonylagos megfizethetősége és korlátai miatt sok család már nem kérdezi meg magától, hogy mennyire valószínű, hogy a gyermeke egy erőszakos esemény áldozatává válik. Inkább arra gondolnak, hogy megbánják-e, ha elköltik azt a 200 dollárt a Starbucksban, szemben azzal, ha egy okosórát vesznek. Az okosórák használatának lehetséges hátrányai túlmutatnak a jellemfejlődés elmaradásán. Az okosórák gyakorlatilag még nem kerültek feltérképezésre a tudományos kutatásokban, és további vizsgálatokat igényelnek, mielőtt bárki is meggyőzően meg tudná mondani, hogy milyen hatással lehetnek a gyerekekre. De az egyértelmű, hogy a képernyők általában véve árthatnak a gyerekeknek, állítja elég sok gyermekvédő szervezet.
Igaz, az okosórák képernyője sokkal kisebb, mint egy telefoné. Funkciói korlátozottabbak. És bár a legtöbb gyerekeknek szánt okosóra játékokkal van felszerelve, ezek használata nehézkes lehet, és elriaszthatja a gyerekeket attól, hogy sokáig vagy egyáltalán játszanak. A szakértők szerint ettől még az okosórák nem mentesülnek a telefonok függőséget okozó, figyelemelterelő tendenciáitól. Az órák rezegnek, csengenek és pingelnek az értesítésektől. Más készülékekhez hasonlóan csábító dízájnnal készülnek. Nem csoda, hogy Magyarországon ma például a legtöbb iskolában az okosórákat is le kell adni a telefonnal együtt. És bármennyire is tartják ezt felháborítónak sokan, a világ elég sok országában vannak ilyen szabályok.