A szenátor szerint Donald Trump manipulálja a tőzsdét

A piaci manipuláció az Egyesült Államokban az egyik, ha nem leginkább elítélendő tőzsdei cselekedet. Donald Trump néhány napja közvetlenül a vámok visszavonása előtt, közösségi médiafelületén tanácsolta az embereknek, hogy most egy jó lehetőség van a vásárlásra. Bár sokak szerint ez csupán egy újabb Trump-megnyilvánulás volt, egyesek komoly aggályokat fogalmaztak meg a piaci manipuláció lehetősége kapcsán. De hol húzódik a határvonal a véleménynyilvánítás és a tudatos manipuláció között? Warren szenátor szerint ez már több a soknál.
Elizabeth Warren megkérdőjelezi Trump stratégiáját
Elizabeth Warren, a massachusettsi szenátor, híres arról, hogy gyakran szembe megy a Wall Street uralkodó szemléletével. Gazdaságpolitikai álláspontját a hosszú távú stabilitás és a rendszerszintű reformok határozzák meg, a pénzügyi piacokat pedig több alkalommal is túlértékeltnek és kiszolgáltatottnak nevezte a spekulációnak. Talán éppen ezért tartják őt sokan a pénzügyi igazságosság egyik leghitelesebb képviselőjének a politikában. Warren egyértelműen elutasítja a piaci manipuláció minden formáját: szerinte az ilyen „trükkök” rövid távon működhetnek, de hosszú távon a piacnak vissza kell térnie a transzparens és értékalapú működéshez.
Warren április 10-én kiadott nyilatkozatában azzal vádolta meg a Trump-kormányt, hogy kereskedelmi politikájukat nem a gazdasági stabilitás, hanem a piaci feltételek torzítása határozta meg. Az egykori ügyvéd az alábbi nyilatkozatot fogalmazta meg:
„Kivizsgálást követelek arra vonatkozóan, hogy Trump elnök manipulálta-e a piacot a Wall Street javára. Ezt a kisvállalkozók és a dolgozó emberek fizették meg mind. Ha Trump segítette a bennfentes kereskedelmet a vámtarifák visszahívásával, az mindenképp piaci manipulációnak minősül.”
Mi a terve Trumpnak a vámstratégiával?
Donald Trump már első ciklusában is hangsúlyozta, hogy a vámokra szükség van az amerikai gazdaság védelme érdekében. Januári beiktatását követően szinte azonnal különböző vámokkal szórta meg az Európai Uniót, Kanadát, Mexikót, valamint Kínát is.
Az úgynevezett „felszabadulás napján” múlt héten széleskörű vámokat jelentett be a republikánus elnök, többek között olyan országokra is, mint Ausztrália, India, Dél-Korea, Tajvan és Izrael. Ezen vámokat aztán szerdán visszavonta, ugyanakkor előtte X-felületére a következőt írta ki:
„Ez egy jó lehetőség a vásárlásra!!! DJT.”
A posztot követően 90 napra felfüggesztette a vámokat, majd az S&P 500 részvényindex története nyolcadik legerősebb napját produkálta, miután közel 10%-ot erősödött. A fellendülés értéke mindegy 5000 milliárd dolláros növekedést eredményezett az amerikai tőzsdén.
Donald Trump célja a vámokkal azonban nemcsak az amerikai gazdaság védelme, hanem nyomásgyakorlás is az amerikai jegybankra. A vámokkal Trump azt szeretné elérni, hogy a Fed minél hamarabb csökkentse az alapkamatot, miután az infláció már az elfogadható tartományban található. Egyes elemzők szerint ezt követően szinte az összes vám visszavonásra kerülne, az alacsony kamatoknak köszönhetően pedig ismét fellendülne a tőzsde, valamint a beruházási- és hitelezési szektor.
Többen támogatják Warren álláspontját
Warren mellett többek között a Fehér Ház korábbi etikai ügyvédje, Richard Painter, is kiáll, aki szerint az emberek piszkosul sok pénzt kerestek Trump posztját látva mások kárára. Hozzá hasonló véleményt fogalmazott meg Adam Schiff is, aki szerint Trump vállalkozásai körül is érdemes lenne nézelődni, hogy minden a szabályozásoknak megfelelően zajlik-e.
Warren azzal érvelt, hogy ez az instabilitás addig marad fenn, ameddig a Kongresszus be nem avatkozik. A Trump-családhoz köthető World Liberty Financial az elmúlt időszakban már több mint félmilliárd dollár értékben halmozott fel digitális eszközöket, a projektet pedig az SEC-nek felül kellene vizsgálnia Warren és támogatói szerint.
Mivel jelenleg mindkét kamarát a republikánusok irányítják, nem valószínű, hogy a hivatalos felülvizsgálatok egyhamar megkezdődnek. Ennek ellenére, a demokraták egyre hangosabbak az elszámoltathatóságot illetően.