A svájci PostFinance elindítja Ethereum staking-szolgáltatását

A PostFinance egy svájci állami tulajdonban lévő bank, amely tegnap bejelentette, elindítja ügyfelei számára az Ethereum natív tokenjének, az Ethernek, a staking-szolgáltatását. A szolgáltatás bevezetése mögött a gyorsan változó ügyféligény kielégítése mellett az szerepelt, hogy a bank szeretne új bevételi forrásokra szert tenni. A minimum 0,1 ETH-től kezdődő szolgáltatásra ugyanis 20%-os díjat számítanak fel. A PostFinance a kriptovalutákhoz kapcsolódó szolgáltatásoktól azt reméli, versenyképes maradhat a pénzügyi piacon.

Egy kriptovaluta-barát ország új szolgáltatása

Svájc régóta ismert a kriptovaluták és a blokklánc-technológia iránti nyitottságról. Az ország aktívan támogatja a digitális eszközökre épülő gazdasági ökoszisztémát és számos kezdeményezéssel segíti elő a fejlődésüket.

A svájci állami tulajdonban lévő PostFinance nagyjából 2,7 millió ügyféllel rendelkezik a nyugat-európai országban. A kriptovaluta-barát lakossági bank Svájc közel egynegyedét szolgálja ki, most pedig a legalább 0,1 ETH-tel (nagyjából 330 dollár) rendelkező ügyfelek számára bevezeti a staking-szolgáltatást, mely az Ethereum hálózatának a stabilizálására szolgál, amiért jutalomban lehet részesülni.

Egy január 16-i blogbejegyzésben a bank közölte, hogy a szolgáltatás minimum 12 hetes futamidőre szól, a kezelési díja pedig a staking-jutalom 20%-át teszi ki. Ez viszonyításképp a Lido-n, ami a legnagyobb DeFi-protokoll az ETH stakelésére éves szinten 2,89%-os várható hozamot jelent. Ez a 12 hetes periódusra 0,66%-os hozamot jelent – ugyanakkor ez változhat a stakelt ETH mennyisége után.

Az Ether staking-szolgáltatásai

Az Ethereum staking a 2.0-ra való átállás részeként jelent meg, amikor a hálózat az energiaigényes Proof-of-Work (PoW) mechanizmust a környezetileg fenntarthatóbb Proof-of-Stake (PoS) mechanizmusra cserélte le.

A művelet során a tulajdonolt ETH zárolásra kerül egy bizonyos időre, mellyel a felhasználók validátorrá válnak. A validátorok felelősek a tranzakciók ellenőrzéséért és a blokklánc biztonságának a fenntartásáért. Ehhez minimum 32 ETH (nagyjából 105 ezer dollár) szükséges jelenleg. Ebből is látszik, hogy a PostFinance jelenleg ennek töredékéért vállalja a szolgáltatást, ugyanakkor éppen ezért kerül levonásra például a 20%-os kezelési díj.

Alexander Thoma, a PostFinance digitális eszközökért felelős vezetője, elmondta, a bank befektetési szolgáltatásait közvetlenül az Ethereum blokkláncán fogják eszközölni:

„A staking teljes mértékben egyezik a PostFinance által nyújtott jelenlegi szolgáltatásokkal. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek által biztosított ETH közvetlenül az eszközkimutatásokban kerül kimutatásra, ahol láthatják staking-jutalmukat is – más kriptoeszközökkel egyetemben.”

Svájc törekvései a kriptovaluták térnyeréséért

Az európai ország egyik leghíresebb települése a Zug kanton, mely otthont ad az úgynevezett Crypto Valley-nek. A világ egyik legjelentősebb blokklánc-központja több száz vállalatnak ad otthont, mivel az ország pénzügyi felügyelete, a FINMA, támogatja, ugyanakkor egyértelműen szabályozza a befektetési környezetet. Ez például a kedvező adózási rendszer bevezetésében is megnyilvánul, amellyel számos intézményi befektető is élhet.

A Swiss Post-hoz tartozó PostFinance egyébként 1906-ban került megalapításra, a Swiss Sustainable Finance (SSF) nonprofit szervezet szerint pedig mintegy 136 milliárd dollár értékben kezel vagyont. A PostFinance-nek azonban nem ez az első próbálkozása a kriptovaluták világában.

2023 áprilisában a Sygnum digitális eszközökkel foglalkozó bankkal együttműködve például kriptovaluta-kereskedési és letéti szolgáltatást indítottak el. Ez 2024 februárja óta érhető el minden ügyfél számára.