A svájci nemzeti bank Microstrategy részvényekkel nyit a Bitcoin felé

A Svájci Nemzeti Bank újabb mérföldkőhöz érkezett a digitális eszközök világában: részvényeket vásárol a MicroStrategy (MSTR) nevű amerikai cégtől, amely jelenleg az egyik legnagyobb Bitcoin-birtokos a világon.
Ez a lépés lehetővé teszi a Svájci Nemezti Bank számára, hogy közvetett módon részesedjen a Bitcoin emelkedéséből, anélkül hogy közvetlenül vásárolna a kriptovalutából. A stratégia hasonló ahhoz, amit már a norvég Norges Bank is követ: ők is MSTR-részvényeken keresztül kapcsolódnak a Bitcoinhoz.
A 2024. év során több, mint 400 ezer darab MSTR részvényt vásároltak. Bár a portfoliójukban már 2013 óta szerepel Michael Saylor részvénye, az igazi nagy vásárlást csak 2024 harmadik negyedévében tették. Jelenleg 517 ezer darab (új nevén) Strategy részvényt tart a Svájci Nemzeti Bank, aminek értéke 178 millió dollár.
A Bitcoin intézményi elfogadottsága növekszik
Ez a befektetés nemcsak egy pénzügyi döntés, hanem egy fontos jelzés is. A tradicionális pénzügyi intézmények egyre nyitottabbak a kriptovaluták felé. Ahelyett, hogy maguk tárolnák és kezelnék a digitális eszközöket, sokan inkább olyan cégekbe fektetnek, amelyek már megtették ezt a lépést.
A MicroStrategy élen jár ebben: 2020 óta építi fel Bitcoin-portfólióját, és azóta részvényei sok S&P 500 céget túlteljesítettek. A Svájci Nemezti Bank mostani döntése megerősíti, hogy egyre több intézmény látja a Bitcoint komoly pénzügyi eszközként, nem csupán spekulációnak.
Mit kell tudni a MicroStrategy Bitcoin-stratégiájáról?
A Michael Saylor vezette MicroStrategy nem aprózza el: 2025. április 20-ig összesen 538 200 darab Bitcoint vásároltak, nagyjából 36,47 milliárd dollárért. Az átlagos vásárlási ár 67 766 dollár körül alakul.
Legutóbbi lépésük során további 6 556 BTC-t vettek kb. 555,8 millió dollárért, az újabb átlagár pedig már 84 785 dollárra emelkedett. Ennek ellenére a cég éves hozama 2025-ben eddig 12,1%, ami jól mutatja a stratégia sikerességét.
A Svájci Nemzeti Bank befektetése újabb jele annak, hogy a Bitcoin és más digitális eszközök egyre inkább helyet kapnak a hagyományos pénzügyekben. Bár közvetetten, de ezzel a lépéssel a svájci jegybank is részesévé vált a kriptovilágnak – és valószínűleg nem ez lesz az utolsó ilyen döntés a központi bankok részéről.