A Stanford kutatói előálltak a visszavonható Ethereum tranzakciók ötletével
A visszavonható Ethereum tranzakciók felvetése amellett, hogy merőben megváltoztatná a kriptoszektor felépítését, számos hasznos kihatással is lenne arra. Legalábbis a Stanford kutatói ezt állítják s minden erejükkel azon szorgoskodnak, hogy a kezdeményezés életbe lépjen.
Mi lenne, ha az Ethereum blokkláncán végbemenő ügyleteket be lehetne fagyasztani vagy akár visszavonni? Ezeket a kérdéseket boncolgatják a Stanford Egyetem kutatói is legfrissebb tanulmányukban.
A visszavonható Ethereum ügyletek tárgykörét Kaili Wang, Qinchen Wang és Dan Boneh járta körül s az ERC-20R és az ERC-721R token szabványokon keresztül tesztelték is elgondolásukat. Az új prototípus szabványok úgy lettek megtervezve, hogy támogassák a tranzakciók visszavonását, ha a körülmények vagy bizonyítékok indokolják azt.
A tanulmány szerint, amely szeptember 9-én látott napvilágot s szeptember 24-én került elemzésre, a blokkláncon szükség lenne egy „vissza” vagy „visszavonás” gombra. Ezáltal, ha netalán hackertámadás vagy lopás következne be, az átutalást könnyen érvényteleníteni lehetne. A fejlesztés bevezetésének fontosságát az egyre gyakoribbá váló csalásokkal és azok méreteivel próbálják érzékeltetni.
Ellenben felmerült az az indok is, hogy egy ilyen lépés megbuktatná mindazt, amire a blokklánc hivatott. Kaili Wang azonban elejét vette a spekulációknak és leszögezte, hogy nem kívánják a javasolt szabványokkal lecserélni az ERC-20 szabványokat.
„A szabványok egyszerűen lehetővé tennék, hogy egy rövid időablak rendelkezésre álljon a tranzakciók visszavonására – főként lopások alkalmával”, nyilatkozta Wang.
Egy feltételezett esemény során, amikor visszavonási kérelem lett benyújtva, a támadás vagy a csalás elszenvedője kérvényezheti az ellopott eszközök befagyasztását. A kérvényt egy decentralizált tanács bírálja majd el s ha elfogadásra kerül, bizonyítékok bemutatása alkalmával elrendelhetik a visszavonást.
A kutatók számára a legnagyobb fejtörést azonban a megfelelő személyek kiválasztása okozza a bíráskodó tanácsba. A tanulmány részletekbe menően analizálja a döntéshozás aspektusait, ami a helyénvaló ítélkezést segítené majd elő.
A Chainanalysis blokklánc-elemző cég adatai szerint 2021-ben körülbelül 14 milliárd dollárnyi kriptó került illetéktelen kezekbe.
Mindent egybevetve, életképes megoldás lenne a visszavonható Ethereum tranzakciók bevezetése.