A stabilcoinok piaci kapitalizációja elérte a 168 milliárd dollárt
A stablilcoinok piaci kapitalizációja az algoritmikus stabilcoinok nélkül új rekordot érte el 168 milliárd dollár értékben. Ezzel felülmúlta a korábbi, 2022 elején felállított rekordot. Ez a növekedés 11 hónapos folyamatos bővülést jelent – jelentette a DefiLlama.
A Tether (USDT) 117 milliárd dolláros értékkel tartja domináns, 70%-os piaci részesedését, míg a Circle USD (USDC) 34 milliárd dollárral rendelkezik. A stabilcoinok piaci kapitalizációjának ugrásszerű növekedését a megnövekedett kereslet hajtja. Kiemelkedik közülüj a PayPal stabilcoinja a PYUSD, amelynek piaci kapitalizációja 157%-kal nőtt az elmúlt 30 napban, és mostanra meghaladta az 1 milliárd dollárt.
A Paypal stabilcoinja az utóbbi időszak legnagyobb nyertese
A PYUSD kevesebb mint egy éve, 2023 szeptemberében jelent meg. A legutóbbi bullrun kezdetével 2023 végén a piaci kapitalizációja nagyot nőtt, decemberben meghaladta a 250 millió, idén januárban pedig a 300 millió dollárt.
Az igazi fordulópont idén júniusban jött el, amikor az uniós országokban hatályba lépett az új európai kriptorendelet, a MiCA.
A MiCA június 30-án lépett hatályba, bár a stabilcoinok tekintetében 60 nap áll rendelkezésre a megfelelésre. A stabilcoinokat ugyanis, amelyek nem felelnek meg az új uniós kriptorendeletnek, az Európai Unión belüli lakosok számára elérhetetlenné kell tenni.
A PayPal stabilcoinja, a PYUSD egyike azon keveseknek, amelyek már megkapták a MiCA jóváhagyását, így máris elkezdett piaci részesedést elcsípni azoktól, amelyek még nem kapták meg, és lehet, hogy nem is kapják meg.
Az USDT egyelőre még nem felel meg az új európai szabályozásnak, de a Tether már dolgozik valamilyen megoldáson. Az USDC azonban már megfelel a követelményeknek.
A rangsor harmadik helyén – a nem USD-ben fedezetteket leszámítva – az FDUSD (First Digital USD) áll, alig több mint hárommilliárd dolláros piaci kapitalizációval, amelynek még mindig nincs MiCA megfelelése.
A stabilcoinpiac bővülését továbbá támogatja az új eszközfedezetű stabilcoinok bevezetése, beleértve az aranyhoz és az euróhoz kötötteket is. Ez a fejlemény azt jelzi, hogy az általános kriptopiaci kereskedési volumen csökkenése ellenére új pénzek érkeznek a kriptotérbe.