Mi segítheti elő a bikapiac berobbanását?

David Pakman, a CoinFund befektetési cég ügyvezető partnere szerint a globális stabilcoin-kínálat az év végére elérheti az 1 billió dollárt, ami jelentős katalizátora lehet a kriptopiac további növekedésének.

A stabilcoinok piaca 2024-ben jelentős növekedést mutatott, és a szakértők szerint ez a tendencia 2025-ben is folytatódik.

Pakman rámutatott, hogy a stabilcoinok iránti növekvő kereslet és az ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) iránti fokozódó érdeklődés együttesen növelheti a decentralizált pénzügyek (DeFi) aktivitását. Kiemelte, hogy ha az ETF-ek lehetővé teszik a staking jutalmak vagy hozamok biztosítását a befektetők számára, az jelentősen fellendítheti a DeFi tevékenységeket. A Glassnode adatai szerint az 5 legnagyobb stabilcoin teljes kínálata március 28-án minden idők legmagasabb, 208 milliárd dollár feletti értékén állt.

stabilcoin

Piros vonallal a top 5 legnagyobb stabilcoin teljes kínálatát láthatjuk. Forrás: Glassnode

A vezető stabilcoin továbbra is a Tether (USDT), melynek piaci kapitalizációja 143,9 milliárd dollár, ami önmagában több, mint a többié együttvéve. Őt követi 60 milliárdos piaci értékkel az USDC, ezután egy nagy ugrással jön a DAI, majd USDe, és az FDUSD zárja a top 5-ös listát.

stabilcoin

Az 5 legnagyobb stabilcoin a piaci kapitalizáció alapján. Forrás: Coinmarketcap

Egyre többet használják a stabilcoinokat a mindennapi fizetésekhez

A stabilcoinok egyre inkább a mindennapi fizetések eszközévé válnak, ami a blokklánc-alapú tranzakciók hatékonyságát mutatja. Pakman szerint a stabilcoin tranzakciók volumene 2021 óta több mint 22-szeresére nőtt. Eközben az egyes tranzakciók átlagos értéke csökkent, ami arra utal, hogy egyre inkább fizetésekre használják őket, mintsem nagy összegű átutalásokra.

Ez egybevág a CryptoQuant alapítójának és vezérigazgatójának, Ki Young Ju-nak a közelmúltban tett megjegyzéseivel, miszerint a stabilcoinokat egyre gyakrabban használják fizetésekhez és értékmegőrzőként.

Fontos, hogy több jelentős kriptotőzsde, többek között a Kraken is, a mai nappal, 2025. március 31-ével delistázza azokat a stabilcoinokat, amelyek nem felelnek meg az európai MiCA szabályozásnak. Az érintett eszközök között van a piacvezető Tether (USDT), valamint a PayPal USD (PYUSD), TrueUSD (TUSD), Tether EURt (EURT) és a TerraUSD Classic (UST).

A MiCA egyik célja az euróalapú stabilcoinok előtérbe helyezése, hogy az európai tőzsdéken hasonló termékek váljanak elérhetővé a felhasználók számára. Azonban az adatok azt mutatják, hogy az USD-alapú stabilcoinok dominálják a piacot, az Ethereum blokkláncon futó stabilcoinok 99,3%-a dollárhoz kötött. Ennek következtében az európai kriptopiac hátrányba kerülhet az amerikai és ázsiai piacokkal szemben, amelyek rugalmasabb szabályozást alkalmaznak.