A sólyom újra lecsap? Megérkezett a Falcoin

Szokásos esti agybutításom közepette görgettem az Instát, amikor ez ugrott elém:

Már régóta beszélgettünk erről, hogy vajon mikor jelenik meg az első magyar  – celeb(ek) által hype-olt – kripto projekt és ki lesz olyan bevállalós, hogy az arcát adja hozzá.

A fenti bejegyzés tanúsága szerint Curtis az, és arról értesíti követőit, hogy mostantól a falcoin.vibe szponzoráltja és persze még megannyi releváns információ is feltűnik a posztban.

A Falcon nagyon ismerős volt és a megérzésem azt súgta, hogy ez nem lehet véletlen egybeesés. Persze sohasem fektetnék ilyen és ehhez hasonló projektekbe – természetesen ez csak személyes vélemény – mégis eljátszottam a gondolattal. A kiindulásom az volt, hogy ha Curtis rajongó lennék és a nevével hirdetnének valamit, nagyobb lelkesedéssel és bizalommal fordulnék a termék vagy szolgáltatás felé.

Szóval nekiálltam a saját kutatásomnak, hogy feltérképezzem ezt az ígéretesnek tűnő új vállalkozást.

Elkezdődik a kutatás

Ahogyan említettem a Falcon név ismerősen csengett. Ha már az Instán voltam, először megnéztem a falcoin.vibe nevű profilt, ahol a bio-ban Magyarország első DEX NFT tőzsdéjeként hirdeti magát saját coinnal. A közel ezres követőtáborral és tízenpár bejegyzéssel rendelkező oldal nem sokat árul el a tényleges állapotról és tervekről, csak néhány futottak még kategóriás influenszer, DJ és ex-szépségkirálynő. Arra mindenesetre jó volt, hogy átnavigáljon egy másik profilra, ahol már több arc is megjelenik és mélyebbre kerültem a nyúl üregébe.

Mindenki boldogan mosolyog, kivéve egy valakit. A fényképen lévőket vagy ismeri valaki vagy nem, mindenesetre a középen álló szigorú szemüveges úriember kakukktojásnak tűnhet. Se nem mosolyog, se nem celeb, semmi botox és filler, se tetkó. De hát akkor ki ő?

Falcontól a Falcoinig

Az Instagramról rögtön a Falcoin YouTube csatornájára mentem, ahol egy csapásra összeállt bennem a kép.

Sólyom Sándor már az 1990-es évek óta ismert figura a magyar üzleti életben. Ebben az időszakban többek között csalással, hűtlen kezeléssel és emberrablási ügyekkel vádolták, valamint a prostitúcióból származó pénz tisztára mosásával is meggyanúsították. Sólyom ügyei rendszeresen szerepeltek a médiában: botrányok, nyomozások és jogerős ítéletek kapcsán​​.

A Falcon Bróker Kft., melyet Sólyom 1995-ben alapított, jelentős veszteségeket szenvedett el a 90-es évek végén, miután nem kezelte megfelelően a Dunaferr-csoporttól kapott 230 millió forintot. A cég végül csak egy kis részét tudta visszafizetni ennek a kölcsönnek, ami jelentős veszteséget okozott a Dunaferr számára​​. A Falcon Bróker Kft.-t 2002-ben törölték a cégjegyzékből. A rendőrségi nyomozás nem talált bizonyítékot a sikkasztásra vagy hűtlen kezelésre, az ügyet a tőzsdei árfolyamok alakulásával magyarázták​​. Sólyom Sándor továbbra is aktív volt az üzleti életben, és különféle befektetéseket hajtott végre. Egyik ilyen vállalkozása az utalvány-biznisz volt, amely azonban végül befuccsolt, mivel a kibocsátott papírokat egy idő után sehol sem fogadták el​​. De az ő nevéhez fűződik a Fradi-utalvány, a Puebla-utalvány és az Utalvány Tőzsde is.

Sólyomnak az Opten nyilvántartása szerint összesen 25 cégben van érdekeltsége, ezek közül 10 áll kényszertörlés alatt, 7 felszámolás, kettő pedig végelszámolás alatt. A közvetve hozzá köthető cégek száma ezen felül 41, ezekből 13 áll kényszertörlés, 14 felszámolás egy pedig végelszámolás alatt. Kilenc közvetlen vagy közvetett egykori üzlettársa is el van tiltva a cégvezetéstől, közülük az egyik Sólyomné Komáromy Rita, aki feltehetően a vállalkozó felesége és 2023. december 14-ig nem vállalhat tisztséget magyarországi vállalkozásban.

írja az economx.hu.

A Magyar Nemzeti Bank közbelép

A Falcon cégcsoport tevékenysége 2020-ban került a figyelem középpontjába, amikor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tiltott betétgyűjtést és piramisjáték építését gyanítva feljelentette a cégcsoportot, beleértve a Falcon Kereskedőházat és a Falcon Benefitet​​. A cégcsoport pénzügyi teljesítménye vegyes volt az elmúlt évek során. A Falcon Kereskedőház 2020-ban még 87 millió forintos forgalmat ért el, de a következő évben ez jelentősen csökkent. A Falcon Benefit, egy nem olyan régen alapított cég, szintén különleges figyelmet kapott, a bankszámlák szokatlanul magas száma miatt​. Összesen 35 darab céges bankszámlát nyitottak.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti eljárást indított a Falcon Kereskedőház Kft. és a Falcon Benefit Kft., valamint egy velük közreműködő magánszemély ellen. A vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a társaságok az MNB engedélye nélkül végeztek-e üzletszerűen betétgyűjtést, illetve más visszafizetendő pénzeszközök elfogadását. Az MNB felhívta a befektetőket, hogy ha a társaságoknak átadott pénzüket nem kapták vissza, jelentkezzenek a rendőrségen​​.

A red flagek

Feltételezzük azt, hogy mindenkinek jár egy új esély, egy tiszta lap. Tekintsünk úgy erre a projektre, mintha nem tudnánk a Google-t használni és nem vagyunk a fenti információ birtokában.

A .eu weboldalt biztonsági okoból nem értem el (Your connection is not private), a .io viszont üzemel. Ígérnek ott mindent, a saját Falcon blokklánctól, a walleten át az NFT piactérig, de még az ETF (Falcoin ETF?) vonulat is felsejlik. A legtöbb menüpont alatt a Coming soon felirat olvasható.

Érdemes a YouTube csatornát is felkeresni, ahol maga Sólyom ad garanciát arra, hogy most már minden rendben lesz (?) és a jönnek a kifizetések valamilyen formában (?). Ezen kívül egy szimpatikus AI asszisztens hadovál Falcon rendezvényről, MetaMaskról.

A tokent egyébként a Latoken listázta, itt megtalálhatóak alap információk a cégről, valamint olvasható a Whitepaper és a Pitch Deck, bár sokkal okosabb nem lesz tőle az ember.

Email címet, cégnevet vagy valami kézzel fogható infót viszont nem találtam, a YouTube-on a hozzászólási lehetőség ki van kapcsolva.

Összegezve

Ha nemzetközi példákat veszünk, elég csak Floyd Mayweather influenszer – boxolóra, vagy Logan Paulra gondolni, és az általuk promózott kétes – sőt, bizonyítottan átverés – kriptós projektekre gondolni, amiket előszeretettel hirdettek a közösségi oldalaikon. Egytől-egyig bebuktak, Mayweather kapott a nyakába egy kiadós bírságot az amerikai hatóságoktól, Logan Paul meg a saját követőit lehúzó celeb-influenszer kategóriába süllyedt.

Senkit se tévesszen meg a celebek felelőtlensége (butasága?). Mielőtt ilyen és ehhez hasonló projektekbe tennéd a pénzed, mindenképpen végezd el a saját kutatásod és ne hagyatkozz másokra!

Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!

  • Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
  • Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
  • 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
  • In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
  • A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés

Érdekel

Értékelés

logo