A Solana stabilérmék támogatását már három tőzsde is felfüggesztette

A Crypto.com után a Binance és az OKX is felfüggesztette az USDT, USDC stabilérmék Solana-blokkláncon működő változatainak támogatását. A Binance azonban később újraindította a Tether (USDT) forgalmát. Maga a solana érme kevesebb, mint felét éri annak, mint egy hónappal ezelőtt.

A Binance és az OKX tőzsdék egyaránt felfüggesztették a két legnagyobb stabilérme – a Circle-féle USDC és a Tether USDT-je – Solana blokkláncon futó verzióinak támogatását – jelentették be a tőzsdék külön-külön blogbejegyzéseikben csütörtökön. Míg azonban a Binance azt közölte, hogy további értesítésig ideiglenesen függesztette fel az USDC és USDT letétbe helyezését, addig az OKX tovább ment. Azt írta, hogy csütörtökön UTC szerint 3:00 órakor törli ezeket a tokenek a terméklistájáról.

A Binance azóta újra is indította az USDT-letéteket a szóban forgó blokkláncon – közölte a tőzsde egy újabb bejegyzésben.

Hiányzott a magyarázat

A Solana az egyik legnagyobb blokklánc, és a Sam Bankman-Fried bedőlt kriptobirodalmához való szoros kötődése úgy tűnik, súlyosan érinti a projektet és az ökoszisztémát. Az FTX és az Alameda Research ugyanis kulcsbefektetők voltak benne, de a Solana Alapítvány is befektetett az FTX-be. Milliókat tartott Sam Bankman-Fried-hez kötődő kriptókban a tőzsdén – írja a Coindesk.

A tőzsdék nem magyarázták meg a lépés okait, ami némi zavart keltett a kriptószektorban. Jeremy Allaire, a Circle USDC-kibocsátó vezérigazgatója twitteren közölte, hogy a Solanán lévő USDC jól működik. Nem világos, hogy mi a motivációja ezeknek a kiábrándító tőzsdei akcióknak – jegyezte meg.

A Crypto.com is felfüggesztette a Solana stabilérméit

A múlt héten már a Crypto.com kriptotőzsde is úgy döntött, hogy leállítja az USDC és USDT Solana-változatának be- és kifizetéseit, hivatkozva a felhasználóknak küldött e-mailben “a közelmúltban történt iparági eseményekre”. Hozzátette azt is, hogy ez a stabilcoin betéteket más ökoszisztémákban, mint az Ethereum és a Cronos, nem érinti.

A Crypto.com vezérigazgatója, Kris Marszalek egy tweetben kifejtette:

Az FTX fontos híd, útvonal volt a Solana-alapú stablecoinok számára. Nem szeretnénk, ha további kockázatot jelentene a felhasználóinknak, ami erről a területről származik, ezért letiltjuk.

Mi is az a Solana?

A Solana okosszerződés-platformot az Ethereum egyik versenytársaként pozícionálták, mert nagyobb sebességet és alacsony díjakat kínál. Számos decentralizált pénzügyi alkalmazásnak ad otthont, de a teljes kínálat nagy részét a Sam Bankman-Fried-féle Alameda Research kockázatitőke-befektető cég és a nemrég összeomlott FTX ellenőrizte.

Az eher (ETH), a solana (SOL) és az FTX (FTT) egy hónapja. (Tradingview.com)

Az eher (ETH), a solana (SOL) és az FTX (FTT) egy hónapja. (Tradingview.com)

Amint a grafikonon látszik, maga a SOL kevesebb, mint felét éri annak, amit egy hónappal ezelőtt, miközben az FTX (FTT) tokenek több, mint 93 százalékkal zuhantak. Az FTX meglepetésszerű összeomlása felkavarta a Solana stakelésének (letétbe helyezésének, lekötésének) infrastruktúráját is.

Megbolydult a stake-elt érmék piaca

A lekötött SOL tokenek ára vadul ingadozott, például a Lido DeFi-platform által kibocsátott token (stSOL) jó pár százalékkal az eredeti, lekötetlen SOL árfolyama alatt forgott. Ezek az úgynevezett likvid, stake-elt tokenek a validátoroknál zárolt eszközökhöz való jogokat, valamint a validátorok által fizetett jutalmakat képviselik. Normál esetben általában enyhe prémiummal forognak a SOL-hoz képest – írta a Coindesk.

Kapcsolódó cikkeink:

Az FTX összeomlás után egy nap alatt 45%-ot bukott a Solana

A Google Cloud Solana validátor lesz – ki is lőtt az árfolyam

A Solana társalapítója szerint nem lesz több kimaradás a jövőben

A Solana tranzakciók száma átlépte a 100 milliárdos mérföldkövet

Megbízhatóan megbízhatatlan a Solana és ez látszik is az árfolyamon

Címlapkép forrása: Pixabay.com