A Solana hálózata vonzóbb a fejlesztők számára, mint az Ethereumé

A Solana hálózata több szempontból is az Ethereum fölé kerekedett az elmúlt években. Az egykori Ethereum-gyilkosnak kikiáltott, megbízhatósági problémákkal küzdő hálózat 2024-re messze a legtöbb blokklánc-tranzakciót bonyolította le, amit természetesen natív tokenjének az árfolyama is megérzett.

2024-ben 7625 új fejlesztő csatlakozott a Solanához, mellyel 2016 óta először előzte meg bármely másik blokklánc-hálózat az Ethereumot. Mindeközben az Ethereum aktív fejlesztőinek a száma közel 20%-kal, 6244 fejlesztőre, csökkent.

A Solanáé a legnépszerűbb blokklánc-hálózat

Az Electric Capital éves jelentése szerint a Solana hálózata volt a legnépszerűbb felhasználói és fejlesztői szemszögből is. Míg a hálózaton több mint tízmilliárd tranzakciót bonyolítottak le 2024-ben – ez egyébként ötszöröse a második helyen álló NEAR Protocol-énak – addig a hálózathoz több mint 7600 új fejlesztő csatlakozott. Ez a 83%-os növekedést azt eredményezte, hogy a Solana lett az első hálózat, amely 2016 óta túlteljesítette fejlesztői oldalról is az Ethereumot.

A CoinDesk által felülvizsgált jelentésből kiderül, hogy ugyanezen időszakban az Ethereum csupán 6244 új fejlesztőt regisztrált, ezzel 17%-os csökkenést elérve az aktív fejlesztők számában. A hanyatlás ellenére azonban az Ethereum második rétegű skálázási megoldásai, mint például az Optimism, az Arbitrum és a Base, továbbra is kiemelkedő aktivitással rendelkeznek, az ökoszisztéma több mint felét kitéve.

A csökkenés ellenére Maria Shen, az Electric Capital partnere, kijelentette, hogy az Ethereum továbbra is globális vezető szereppel rendelkezik a blokklánc-fejlesztés területén.

A Solana hálózatának vezető tulajdonságai

A közel 65 000 tranzakció / másodperc sebességgel rendelkező hálózat ökoszisztémája jelentős növekedésen ment keresztül az elmúlt másfél-két évben. Míg a Solana a Saga okostelefon kiadásával valós felhasználást biztosított hálózatának, addig az Ethereum legnagyobb lépése az intézményi piacon való megjelenés volt az azonnali ETF-eknek köszönhetően.

A decentralizált pénzügyek (DeFi) és az NFT-k már a Solana hálózatán is megjelentek évekkel ezelőtt annak ellenére, hogy az Ethereum még mindig vezeti a hálózaton zárolt összeg (TVL) rangsorát 77 milliárd dollárral. A Solana egyébként 9,28 milliárd dolláros TVL-lel rendelkezik, de növekedési üteme túlszárnyalja az Ethereumét.

A növekvő kriptovaluta-adaptációnak köszönhetően azonban a Solana gyors és hatékony hálózata kifejezetten vonzó lehet a fejlesztők számára, a Rust programnyelv pedig előnyt jelent az általános programozói tapasztalattal rendelkezők számára. Mivel a hatékonyság kiütközni látszik az NFT-piactereken, a DeFi-protokollokban és a Web3-alkalmazásokban, a Solana azok számára tökéletes választás, akik az alacsony díjakat és az általánosan gyors sebességet preferálják.

Mindeközben az Ethereum hálózata továbbra is a legstabilabb érték és decentralizáció alapján, ugyanakkor a felhasználók és fejlesztők számára egyre kevésbé vonzó a lassú és kifejezetten költséges – cserébe megbízható – hálózat.

Ázsiára fókuszál a blokklánc-fejlesztés

2024-re Ázsia lett a blokklánc-fejlesztés elsődleges célpontja. A kontinens megelőzte Észak-Amerikát ilyen tekintetben, az összes új fejlesztő 17%-át pedig India adta. Annak ellenére, hogy továbbra is az Egyesült Államok adja a globális fejlesztőbázis 19%-át, Shen szerint az Egyesült Államok és Észak-Amerika dominanciája folyamatosan csökken, a körülmények pedig már nem kívánatosak.

A jelentés mögött álló partner hangsúlyozta, fontos a határok nélküli, globális blokklánc-fejlesztés, melynek következtében az Amerikán kívüli mérnöki tehetségek is megmutathatják tudásukat. A digitális eszközök egyik szépsége pedig a globális sokszínűség.

Ez a cikk is érdekelhet: Mire jó a tokenek zárolása, illetve feloldása?