A skótok már a blokkláncot is bevetik a hamis whisky ellen
Blokklánc technológiával harcolnak a glasgow-i egyetem kutatói a hamis whisky ellen.
A pénteken kiadott hivatalos sajtóközlemény szerint a University of Glasgow környezetkutató intézete és az Everledger partnerségi megállapodást kötött. A szerződés célja, hogy a ritka skót whiskyk eredetiségét igazolni lehessen.
A kutatók szénizotópos vizsgálatot használnak ahhoz, hogy meghatározzák legritkább italok korát, ami leleplezheti a hamis példányokat. Egy 2018-as tanulmányokban ugyanis 55 vizsgált üvegből kiderült, hogy 21 vagy hamis whisky volt, vagy pedig nem abban az évben palackozták, mint ami a címkén szerepelt. A kutatók tapasztalata szerint a forgalomban lévő whiskyk akár 40%-a is hamisítvány lehet.
A Sotheby’s aukciós háznál tavaly több 4-6 millió dollárt érő whiskyt is elárvereztek, így nagyon fontos az, hogy biztosítani tudják az italok eredetiségét.
A fogyasztói oldalról jelentkező igények alapján a jövőben NFC matricát kapnak majd a whiskyk, amivel az üveg útja végig követhető lesz a teljes ellátási láncon. Digitálisan rögzítik majd a whisky korát és a származási helyét, amit az Everledger blokklánc technológiai megoldása biztosít majd.
A hamis áruk elleni küzdelemben számos iparágban jelent ma már megoldást a blokklánc technológia. A gall csirkéktől fogva, a divatmárkákon át a 3D nyomtatásig széleskörben használják ma már a megosztott főkönyvi technológiát arra, hogy a hamis termékeket visszaszorítsák.