A Silvergate kriptoüzletének felemelkedése és bukása
A Silvergate Bank 2022 utolsó hónapjaiban több mint 8 milliárd dollárnyi betétet veszített, miután a kriptoügyfelei a szektort bedöntő botrányok hatására kivonták a kriptoeszközeiket a bankból.
A betétállomány nagy részének hirtelen elpárolgása azonban csak egy volt a kaliforniai La Jolla-i székhelyű kriptohitelező számos gondja közül. A vállalat állandó nyomás alatt volt az amerikai bankfelügyelet részéről is. Ők ragaszkodtak ahhoz, hogy a bank hagyjon fel a kriptoüzletágával. A héten közzétett sajtóközlemények szerint a szabályozó hatóságok és az amerikai igazságügyi minisztérium ezt a nyomást csak tovább fokozták. A megjelent vizsgálati eredmények rámutattak arra, hogy a folyamatban lévő ellenőrzések miatt szükség lehet a bank pénzügyi eredményeinek az újrafogalmazására is. Mindezek mellett tehát most úgy tűnik, hogy kriptoüzletág, ami korábban a bank erőssége volt, most bedöntheti a bankot.
A Silvergate már 2021-ben túl volt a zeniten
A Silvergate által az évek során közzétett pénzügyi beszámolók egy olyan intézményről tanúskodnak, amely 2021-ben érhette el a csúcspontját. Tehát jóval azelőtt, hogy a 2022-es botrányok megrázták volna a kriptoszektort. A Silvergate Exchange Network platformon a forgalom például 2021. első felében érte el a csúcsot 406 milliárd dollárnyi átutalással. Ez 2022 második felére 230 milliárd dollárra esett vissza.
A bank teljes eszközállománya pedig szintén 2021. negyedik negyedévében érte el a legmagasabb értéket 16 milliárd dollárt. Legutóbbi jelentésében már 11,4 milliárd dolláron szerepelt.
Még az eszközök értékének a csúcspontja is egy nagyon kis bankot ír le, ez egy középkategóriás kis amerikai regionális bank méretének felel meg. Ennek ellenére a bank az amerikai pénzügyi piacon a digitális eszközök kiemelkedő hírnevével büszkélkedhetett.
A Silvergate kis bank volt, nagy hírnévvel
A Silvergate és a hagyományos kis kereskedelmi bankok közötti egyik legfontosabb különbség azonban a tőke mértéke. A kriptobanknál 2022. utolsó negyedévében gyorsan romlott az úgynevezett tőkeáttételi mutató, amelyből kiderült, hogy mindössze 5,4%-os tőkét tartott fenn a teljes eszközállományához képest. A hasonló méretű bankoknál ez a tőkeáttételi mutató körülbelül 10%-os arányt mutat.
Az amerikai bankokra vonatkozó tőkeszabályok szerint az 5% az a szint, amelyen túl egy bank a „jól tőkésített” minősítés alá süllyed, és a szabályozó hatóságok vészhelyzeti beavatkozást rendelhetnek el.
A Silvergate nyilvánosan közzétett adataiban az egyik legdrámaibb nyomon követhető változás a betétállomány apadása volt.
A Silvergate minden negyedévben kilistázta a digitális eszközökkel foglalkozó ügyfeleinek számát. Ez a lista még az elmúlt negyedévben is folyamatosan emelkedett, egészen 1620 ügyfélig. Ezek közül a legtöbbjüket intézményi befektetőként azonosították, bár ezek közül több mint 100 digitális kriptotőzsde volt. Azonban ezeknek a kriptoügyfeleknek a betétállománya a tavalyi harmadik negyedévi közel 12 milliárd dollárról az év végére kevesebb mint 4 milliárd dollárra zuhant.
Ez az összeg mostanra egyértelműen ennél jóval nagyobb mértékben esett vissza. Ugyanis az ügyfélkörének számos nagy szereplője megszakította a bankkal az üzleti kapcsolatot. A Coinbase, a Paxos, a Circle és a Galaxy Digital is azok közé tartozik, akik egy nyilvános nyilatkozatban határolódtak el a bajba jutott banktól.
Egy hagyományos, szabályozott betéteket gyűjtő banki intézmény nem boldogulhat egy megfelelő méretű betétalap nélkül, és most úgy tűnik, hogy a Silvergate kasszája gyorsan kiürült.
A Silvergate esetleges bukása azt is jelenti, hogy a kriptovállalkozások számára az amerikai banki lehetőségek egyre szűkülnek. Ugyanis a Federal Reserve és a szabályozó hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy nem akarják, hogy az általuk felügyelt pénzügyi intézmények túlzott kitettséget szerezzenek a kriptoszektorral szemben. Csak néhány bank volt eddig olyan nyíltan és bátran kriptofókuszú, mint a Silvergate. Így a bank mostani problémai és küzdelmei nem mutatnak fényes utat más intézmények számára.