A Silk Road-alapító Ross Ulbricht szabadon bocsátásával kampányol Trump
Ulbricht már 11 éve tölti kétszeres életfogytiglani és 40 éves börtönbüntetését a darknet legnépszerűbb piacterének létrehozásáért. Donald Trump a Libertariánus Nemzeti Konventen jelentette be, hogy ha megválasztják, kegyelemben részesíti a Silk Road-alapítót.
Néhány órával a beszéde előtt a volt amerikai elnök a Truth Social közösségi médiában a kriptovalutákról is barátságosan nyilatkozott:
„Nagyon pozitív és nyitott vagyok a kriptovalutákat és minden olyan dolgot illetően, amely ezzel az új és fellendülőben lévő iparággal kapcsolatos. Az országunknak vezetőnek kell lennie ezen a területen. [Számunkra] nem létezik második hely.”
A közönség éljenzéssel fogadta Trump Ulbricht szabadon engedésére vonatkozó ígéretét. Sokan „Free Ross” feliratú táblákat tartottak a magasba.
Mint ismert, Ulbrichtot kétszeres életfogytiglani és 40 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül. Az általa létrehozott és üzemeltetett Silk Roadon a felhasználók anonim módon kereskedhettek egymással, a piactéren pedig dübörgött a drogbiznisz. A 2011 és 2013 között működő modern kori Selyemút sokak szerint a bitcoin első valódi felhasználási helyszíne volt, és nagyban hozzájárulhatott a kriptovaluta népszerűségének és értékének korai megnövekedéséhez.
Négy éve még nem járt a kegyelem?
A kripto- és cypherpunkközösségekben Ulbrichtra éppen ezért egyfajta mártírként tekintenek. A libertariánusok kormányzati túlkapással és az alkotmányos jogok megsértésével érvelnek a drákói szigor ellen. Pártjuk már 2018-ban arra szólította fel az akkor hivatalban lévő Trumpot, hogy adjon kegyelmet a negyvenéves vállalkozónak.
Donald Trump elnöksége alatt 143 személyt részesített amnesztiában vagy enyhítette ítéletüket. Ezek között azonban nem szerepelt sem Ulbricht, sem a Wikileaks-alapító Julian Assange, sem pedig Edward Snowden, az amerikai hírszerzési programról adatokat szivárogtató volt CIA-alkalmazott. Trump egyébként sem az a „kegyelemosztogató” típus. Franklin Roosevelthez hasonlítva – aki 2819 kegyelmet írt alá – nem egy vajszívű elnök képe rajzolódik ki.
A Silk Road-alapító szabadon bocsátásáról már 2020-ban, elnöksége végéhez közeledve is felröppentek a pletykák, ezek azonban nem bizonyultak igaznak. Egyesek úgy vélik, Trump már akkor is szimpatizált a sokak szerint enyhébb büntetést érdemlő informatikussal.
Nem kell a CBDC
A konventen elmondott beszédének további részében Trump kritpobarát hozzáállásáról tett tanúbizonyságot:
„Biztosítani fogom, hogy a kriptovaluták és a bitcoin jövőjét az USA-ben írják, ne pedig a tengerentúlon. Támogatni fogom a saját letétkezeléshez való jogot” – mondta, majd hozzátette: „A nemzet 50 millió kriptoholderének azt üzenem: távol fogom tartani Elizabeth Warrent és a banditáit a bitcoinodtól, és soha nem fogom megengedni egy jegybanki digitális valuta (CBDC a szerk.) létrehozását.”
Az elnökválasztási kampány részeként Trump több ponton is felkarolta a kriptovalutákat. Ahogy arról korábban a BitcoinBázison is beszámoltunk, ő az első olyan, jelentős párt által indított amerikaielnök-jelölt, aki kriptókban is fogad kampányfelajánlásokat.