A román befektetők kriptovalutákra cserélték a részvényeket

Romániáról sok minden eszünkbe jut elsőre, azonban nem biztos, hogy az lenne az első gondolatunk, hogy a kriptovaluták népszerűbbek, mint a részvények a befektetői körökben. Keleti szomszédságunkban egyre több befektető fordul el ugyanis a hagyományos kötvényektől és részvényektől a kriptovaluták felé, keresve az új, innovatív lehetőségeket és a magasabb hozamokat. Ez a tendencia különösen a fiatalabb generáció körében figyelhető meg, akik nyitottabbak az alternatív eszközökre. Miközben a kriptovaluta-platformok könnyű hozzáférhetőséget és rugalmasságot kínálnak, az ország igyekszik vonzó törvényi keretrendszert teremteni a digitális eszközökkel kereskedők számára.
Egyre több a romániai bitcoin-tulajdonos
Bár Kelet-Európa általánosságban nem a kapitalizmusról és az aktív befektetői rétegről híres, Románia mégis példa lehet akár Magyarország számára is. Keleti szomszédságunkban ugyanis egyre több befektető helyezi megtakarítását kriptovalutákba, a digitális eszközök pedig 2025 márciusára népszerűbbek lettek, mint a hagyományos részvények. Az új technológiákkal a tőkepiacok aligha tudják tartani a lépést, amelyre a román lakosság is felfigyelt. Többek között ennek is köszönhető, hogy több mint 600 ezer román befektető döntött úgy, hogy kriptovalutát vásároljon – ez közel háromszorosa a 220 ezer részvénytulajdonosnak.
Horia Gustă, az Európai Unió Alapkezelői Szövetség (AAF) elnöke, szerint nem véletlen, hogy ilyen nagyra nyílt az olló a kriptovaluták és a részvények között. A szakember a 2025-ös Európai Pénzügyi Szolgáltatáson Konferenciáján (ECFS) beszélt a jelentős különbségről, amely többek között az gyenge pénzügyi oktatásnak és a túlzott szabályozásnak köszönhetően alakult ki. Gustă meggyőződése szerint ugyanis a Budapesti Értéktőzsdére egyre kevesebb befektető kerül be, mivel az uniós szabályozásokkal szemben a kriptovaluta-törvények sokkal vonzóbbak.
Az eToros 2024-es felmérése szerint a 18-34 év közötti román befektetők 66%-a tart kriptovalutát, amely szignifikáns növekedést mutat. Bár összességében a Bukaresti Értéktőzsdén regisztrált befektetők száma egyelőre még több (215 ezer), tavaly már jelentősen több egyéni befektető nyúlt a digitális eszközökhöz.
Kedvező román törvények
A digitális eszközök térnyeréséhez többek között a Román Törvényhozás rugalmassága is hozzájárult. Tavaly novemberben a bukaresti törvényhozók ideiglenes adókedvezményt adtak a kriptovaluta-befektetőknek a román adótörvény módosításának a jóváhagyásával. A változásoknak megfelelően a magánszemélyek 2025. július 31-ig mentesülnek a magánszemélyek kriptovaluta-befektetésekből származó jövedelméből.
Az intézkedés támogatói azzal érveltek, hogy ez növelni fogja a román adófizetők által végrehajtott kriptovaluta-tranzakciók átláthatóságát, lehetővé téve a hatóságok számára, hogy pontosabban felmérhessék az ország digitális eszközpiacának a méretét.
A jogszabály megalkotói emellett úgy látják, az adóamnesztia további pénzáramlást generál a gazdaságba, miközben a kriptovaluta-befektetések potenciális hozama a bankszámlákra kerül át. Ennek ellenére a parlament alsóháza elutasította azt, hogy az adókedvezmény több eszközosztályra is kiterjesztésre kerülne.
Romániában egyébként érvényben van az Európai Unió 5MLD irányelve, amely a pénzmosás elleni fellépést szorgalmazza, valamint 2024 szeptemberében egy sürgősségi kormányrendelet tervezete is bemutatásra került, amely a felhasználói érdekvédelem céljából szigorúbb megfelelési követelményeket ír elő a kriptovaluta-szolgáltatók számára.
Mivel az EU kriptoeszközök piacairól szóló rendelete (MiCA) 2024. december 30-a óta teljes egészében alkalmazandó, várhatóan az egységes és átlátható szabályozási környezet, valamint az Európában is megjelenő kriptovaluta ETP-k és ETF-ek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a digitális eszközök egyre nagyobb teret hódítanak többek között Romániában is.