A Robinhood 3 hónap alatt 3 milliárd dollárnyi bitcoint halmozott fel – Mit jelent ez a piacok számára?
Gyors és érdekes fordulatot vett, hogy egy korábban még rejtélyes Bitcoin-címnek sikerült a harmadik legnagyobb BTC-tulajdonos pozíciójába katapultálnia magát. Ugyanis a szóban forgó kriptotárca cím elképesztő mértékű, összesen 118 000 BTC-t halmozott fel.
Bár mostanra kiderült, hogy a kriptoelemzők a Robinhoodnak tulajdonítják a cím kilétét, a kérdések továbbra is nyitva vannak, mivel a pénzügyi óriás még nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy a kriptotárca cím tényleg a tulajdonában van. Egyes láncelemzők szerint a cím valójában a MicroStrategy amerikai üzleti intelligencia és analitikai szoftvercégé, amely 152 800 BTC-t birtokol, amint azt az a SEC-hez nemrégiben benyújtott beadványukból kiderült.
A TradFi letaszítja a trónról a kripto fókuszú vállalkozásokat?
Amennyiben beigazolódik, hogy a Robinhood tényleg 118.000 BTC-t birtokol, a következmények valószínűleg kihatnak majd az egész kriptoszektorra. Hagyományosan eddig a legnagyobb Bitcoin címek túlnyomórészt kriptotőzsdékhez kapcsolódtak. A Robinhood hagyományos, részvényekre és opciókra összpontosító brókerként betöltött szerepe azonban érdekes precedenst teremthet.
A Robinhood legutóbbi SEC felé benyújtott bejelentéséből kiderült, hogy 4,24 milliárd dollárnyi bitcoint tartottak. Mivel a Bitcoin árfolyama június 30-án megközelítette a 30 500 dollárt, ez körülbelül 139 016 BTC-nek felel meg. Ez a tény tehát nagyon szépen illeszkedik az on-chain elemzők állításaihoz a Robinhood igencsak jelentős kriptovaluta birtoklásáról.
Ha valóban a Robinhood a „titokzatos” Bitcoin tárcacím tulajdonosa, akkor ez egy dolgot eléggé egyértelművé tesz. A Bitcoin nem támaszkodik a nagy intézményekre a siker érdekében. Az elemzők korábban azzal érveltek, hogy ahhoz, hogy a Bitcoin valóban beinduljon, több nagy befektetési cégnek vagy olyan vállalatnak kell beszállnia, mint a Tesla vagy a Blackrock. Ezek a remények azonban szertefoszlottak, amikor az Apple és az Alphabet (a Google anyavállalata) legutóbbi jelentéseiből kiderült, hogy mégsem vásároltak be a Bitcoinból.
Ami a Robinhoodot illeti, a jelentések szerint 2023. júniusára körülbelül 23,2 millió aktív felhasználójuk volt. Ha csak 10%-uknak lenne Bitcoinja, akkor fejenként átlagosan körülbelül 1828 dollárra lenne szükségük ahhoz, hogy elérjék a bejelentett 4,24 milliárd dolláros Bitcoin-állományt. Ez azt mutatja, hogy a Robinhood alkalmazást használó átlagemberek jelentős szerepet játszhatnak a kriptopénzek alakításában.
A Robinhood által birtokolt bitcoinok hátrányai
Bár egyes befektetők minden eszközzel a Bitcoin tömeges elterjedését szeretnék elérni, az odáig vezető út nem kockázatmentes. A Robinhood felhasználói bázisa ismert a spekulatív kereskedésre való hajlamáról. Különösen az olyan mémrészvények esetében, mint az AMC, a GameStop és a Bed Bath & Beyond. Ezek a kereskedők a Dogecoinban is jelentős részesedéssel büszkélkedhetnek. Ez az összeg elképesztő, 2,63 milliárd dollárt tesz ki.
A rövid távú befektetésekre való hajlamuk kérdéseket vet fel a Bitcoinhoz való hozzáállásukkal kapcsolatban is. Ha ezek a retail befektetők most a bitcoint az amerikai spot alapú tőzsdén kereskedett alap (ETF) jóváhagyására várva vásárolták, akkor a hosszan tartó áresés vagy a jóváhagyás késése tömeges eladási hullámokat válthat ki.
Továbbá egy távolabbi, de elképzelhető kockázatot jelent az amerikai kormány beavatkozásának a lehetősége. Habár az 1933-as 6102-es végrehajtási rendelethez hasonló forgatókönyv valószínűsége, amely előírta a magánszemélyek aranykészletének papírpénzre való cseréjét, csekélynek tűnik, az amerikai hatóságok esetleges intézkedései potenciálisan veszélyeztethetik a kisbefektetők bitcoinjait is.
Még abban a valószínűtlen esetben is, ha az amerikai igazságszolgáltatás vagy az amerikai adóhatóság úgy dönt, hogy zárolja ezeket a vagyontárgyakat, miközben a felhasználók ellen adóellenőrzést és nyomozást indít, a Robinhood által tartott jelentős bitcoin állomány csak felerősíti a lehetséges kockázatokat. A Robinhood kiterjedt eszközállománya növeli annak kockázatát, hogy az ilyen intézkedések a piac nagyobb részét érintheti.
A Robinhood teremti meg az EFT-ek bevezetését
Paradox módon azonban a Robinhood ügyfeleinek kriptovaluta-állományának felhalmozása potenciálisan munícióként szolgálhat az ETF-eket kérelmezők számára is. Bár a Robinhood is az ETF-hez hasonló szolgáltatást kínál, a befektetők védelmének esetleges hiánya ösztönözheti a biztonságosabb és szabályozottabb ETF-ek létrehozását, amire a szabályozóhatóságoknak is reagálniuk kell majd.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy a Robinhood újonnan szerzett pozíciója a kriptoszférában ismét megerősíti a kriptopiac folyamatosan fejlődő jellegét. Akár megvalósulnak a spot Bitcoin ETF-ek, akár nem, a befektetők alternatív lehetőségeket fognak találni a kriptovalutákkal szembeni kitettségük növelésére, akár a MicroStrategy részvényein, akár a Robinhoodon vagy más innovatív eszközökön keresztül. Ez az alkalmazkodóképesség jól mutatja, hogy a pénzügyek területén az innováció és a fejlődés elkerülhetetlen.