A privátcoinok az idei év legjobban teljesítő kriptoeszközei

Egy olyan évben, amelyet piaci zavarok és növekvő geopolitikai feszültségek jellemeznek, a privátcoinok a kriptopénzek legjobban teljesítő szegmensévé váltak.
Az elemzők és az adatvédelem hívei szerint ez nem véletlen. Sőt, egyesek szerint a kiemelkedő teljesítmény a globális pénzügyi dinamikában bekövetkező nagyobb változás kezdeti szakaszát jelzi.
Miért a privátcoinok teljesítenek a legjobban a félelem által vezérelt piacon?
Az Artemis legfrissebb adatai szerint az adatvédelemre fókuszáló kriptopénzek 12,9%-ot estek az év eleje óta, ami a legkisebb esés a teljes kriptoszektoron belül. Ehhez képest a Bitcoin 16,8%-os esést produkált. Emellett az Ethereum is 52,8%-ot értékelődött le az elmúlt egy évben.
Az elemzésekből kiderült, hogy az elmúlt hónapban a BTC-hez képest a top privátcoinok jól teljesítettek. A Monero (XMR) csak 8,1%-ot esett. Figyelemre méltó, hogy a Zcash (ZEC) pedig 9,1%-os emelkedést produkált. Ennek ellenére a Bitcoin esetében a veszteség valamivel nagyobb. Az elmúlt hónapban a legnagyobb kriptopénz 9,8%-ot veszített az értékéből.
Patrick Scott, a DefiLlama vezetője az X-en nemrégiben közzétett bejegyzésében ezt a teljesítményt az általánosabb makrogazdasági változásoknak tulajdonította.
„A privátcoinok voltak a legjobban teljesítő szegmens a kriptoszektorban az összeomlás során. Ez nem a hájpról szól. Ez makro dolog.” – írta.
Scott rámutatott, hogy az országok gazdaságilag egyre jobban elszigetelődnek a növekvő vámok és a potenciális tőkekontroll miatt. Azzal érvelt, hogy a privátcoinok azon képessége, hogy ellenállnak a cenzúrának és az adatvédelmet szem előtt tartva működnek, fontosabbá teszi őket, és a „narratívából” gyakorlati szükségletté válnak.
„A kiemelkedő teljesítmény nem véletlenszerű. Ez egy korai reakció a változó globális rendszerre és a második világháború utáni nemzetközi rend összeomlására.” – jegyezte meg Scott.
Eközben számos iparági vezető hasonlóan vélekedik. Vikrant Sharma, a Cake Investments alapítója és vezérigazgatója határozottan támogatta az adatvédelemre összpontosító megoldásokat.
„Maxi vagyok… egy adatvédelmi maxi. Ezért támogatom az olyan privátcoinokat és eszközöket, mint az XMR, Zano, silent payments, és pay join for BTC, LTC-MWB, és igen, szerintem a Zcash is jó” – posztolta.
Mások, mint például Mike Adams, a Brighteon alapítója, szintén hangsúlyozták a személyes adatok védelmének fontosságát a tranzakciókban.
„Használjanak privátkriptót az emberek. Monero, Zano, Firo… ne a BTC-t, ami teljesen átlátható és nulla a magánszférája.” – jelentette ki Adams.
A fenti tényezők mellett a privátcoinok iránti keresletet az is táplálja, hogy egyre gyakrabban használják őket illegális tevékenységekben. Egy nemrégiben készült jelentés kiemelte a privátcoinok dominanciáját az illegális tranzakciókban, ahol a tranzakció részleteit elrejtő képességük miatt kedvelik őket.
Míg a bitcoint és a stabilcoinokat még mindig használják ilyen tevékenységekben, a Moneróhoz hasonló adatvédelmi érmék a kiváló anonimitási jellemzőik miatt egyre nagyobb teret nyernek.