A Pi Network, vajon mi?

Mivel a Pi Network használatához nincs szükség pénzügyi befektetésre, a felhasználók úgy gondolják, hogy nincs mit veszíteniük. A kritikusok azonban mást mondanak.

A kriptovaluták szórakoztatóak és nyereségesek lehetnek, de függőséget is okozhatnak. Néha teljesen felemészthetik a befektető életét, és megterhelhetik a barátokkal és a családdal való kapcsolatokat.

YSM, egy dél-koreai egyetemista, aki álnevének megőrzésével nyilatkozott egy újságnak, elmondta, hogy családja egy Pi Network nevű alkalmazással küszködik. Míg YSM kétségeket táplál a projekt legitimitásával kapcsolatban, édesapja, aki egy rántott csirkét árusító éttermet üzemeltet, meg van győződve arról, hogy ez lesz a következő Bitcoin.

Valahányszor meglátogatom a szüleimet, apám folyamatosan unszol, hogy telepítsem az alkalmazást, és kezdjem el bányászni a Pi-t az ő meghívókódjával, ami vitákhoz és veszekedésekhez vezet.

– meséli YSM.

Az évek során a projektet csalás és piramisjáték vádjai érték, annak ellenére, hogy nem kér pénzügyi befektetést a felhasználóktól.

A kritikusok ehelyett a hálózat szokatlan ügyfél-azonosítási (Know Your Customer) követelményeit és a kereskedhető termék hiányát vizsgálják a nyílt piacon, ami kérdéseket vet fel a projekt és alapítói, a Stanford Egyetemen végzett Nicolas Kokkalis és Chengdiao Fan motivációival kapcsolatban.

Mi az a Pi Network?

A Pi Network egy Pi nevű kriptovalutával rendelkezik, amelynek megszerzését mára népszerűvé tették a virális Telegram kriptójátékok: érintsd meg a képernyőt, nézz meg néhány videót, hívd meg a barátaidat, és kapj jutalmakat.

A felhasználók a Pi alkalmazásban naponta legalább egyszer nyomnak a „bányászat” gombra, így bányásszák a Pi-t. A bányászati sebesség növelhető mások meghívásával az alkalmazásba, vagy bizonyos feladatok elvégzésével, például a külön böngészőalkalmazásuk letöltésével. A Pi jelenleg nem szerepel semmilyen központosított vagy decentralizált tőzsdén, bár léteznek olyan verziók, amelyeket a Pi Network elutasít, mondván, hogy nem az övék.

A dél-koreai kriptoelemző, Coin Lupin szerint a Pi egyszerű jutalmazási rendszerként működik, és nem minősül kriptovalutának.

A bányászat nem csak a jutalmak fogadásáról szól; ez blokkok előállítását jelenti. A Pi-nek még blokklánca sem volt, amikor elindult.

– mondta Coin Lupin.

A Pi bányászata már röviddel az alkalmazás 2019-es megjelenése után elérhetővé vált, még azelőtt, hogy a hálózat 2021 decemberében bejelentette volna a „zárt mainnet” elindítását.

A Pi bányászok azzal érvelnek, hogy nem verhetik át őket, mivel nem fektettek be semmit

A felhasználók nem a tipikus kriptorajongók, tech-hozzáértő befektetők vagy milleniális “degenek”. Úttörőknek nevezett csoportjuk gyakran idősebb embereket és a baby boomer generáció tagjait foglalja magába. A Pi különösen népszerű az ázsiai országokban.

A Pi nagyon népszerű Kínában.

– mondja Cos, a Slow Mist nevű biztonsági cég alapítója.

Érdekes módon egyik barátunk sem foglalkozik Pi-vel, de néha hallunk olyanokról, akik az iparágunkon kívüliek, és mégis érintettek – teszi hozzá.

Olyan, mintha két különböző világban élnénk.

Az úttörők gyakran szembesülnek figyelmeztetésekkel és kritikákkal szeretett projektjükkel kapcsolatban, míg a szkeptikusok, mint például Cos, csaláshoz hasonlítják azt. A Pi Network nem válaszolt az újság megkeresésére, hogy kommentálja a helyzetet. Egyes közösségi csatornákon, mint például a Facebookon, megszüntette a kommunikációt.

A Pi Network Facebookos csevegőtámogatása azt állítja, hogy a csapat elfoglalt. (Facebook)

Eközben a közösség tagjai azzal védekeznek az ilyen vádak ellen, hogy szerintük nincs mit veszíteniük, mivel nem fektetnek be pénzt. Csupán annyi a teendőjük, hogy naponta bejelentkeznek és megérintik a bányászat gombot. Minden alkalommal, amikor egy úttörő megnyomja a „bányászat” gombot, meg kell néznie egy hirdetést.

„A csalás fogalma szélesebb, mint pusztán a pénzügyi befektetési csalások” – mondja Cem Dilmegani, az AIMultiple vezető elemzője.

Elrabolja az emberek idejét, ami értékes erőforrás. Eddig semmi mérhetőt nem adott vissza nekik.

Honnan van a profit?

Állítólag a Pi projekt központi csapata a felhasználók napi bányászati tevékenységéből származó hirdetési bevételekből profitál. Az alkalmazás megköveteli a felhasználóktól, hogy KYC (ismerd meg az ügyfeled) hitelesítést végezzenek el, hogy „átvigyék” Pi-jüket a zárt mainnetre. Ehhez a felhasználók átadják az útlevéladatokat és más értékes személyes információkat. Ezen kívül az úttörőknek telefonos ellenőrzéssel vagy Facebook-fiókkal kell biztosítaniuk a fiókjukat.

Cem Dilmegani és az AIMultiple kutatása szerint a hitelesített KYC hirdetési közönség növelheti a hirdetési bevételeket. Ez a folyamat nem szokványos követelmény a bányászat vagy más tokenek birtoklása esetében az iparágban. „A KYC-t általában tőzsdék vagy tárcaszolgáltatók végzik, de példa nélküli, hogy maga egy kripto projekt végezze ezt” – mondja Coin Lupin.

A Pi Network X-fiókja szerint 13 millió felhasználó teljesítette a KYC hitelesítést.

Számos felhasználó panaszkodik a migráció késlekedéséről. (Pi Network)

A különböző közösségi média platformokon hatalmas követőtáborral rendelkeznek. Az X-en a Pi Networknek 3,4 millió követője van, ami megegyezik az Ethereum Foundationnel, amely az Ethereumot, a világ második legnagyobb piaci kapitalizációjú kriptovalutáját, az ETH Price ETH Price fejlesztő nonprofit szervezet.

Veszteségre számíthatnak

Míg az úttörők azt állítják, hogy nem szenvedtek pénzügyi veszteséget az alkalmazás használata és a közösségben való részvétel miatt, YSM nem ért egyet. A szülei egy rántott csirkét árusító éttermet vezetnek Dél-Koreában, és a bevételük csökkent, mióta az apja elfogadja a Pi-t fizetésként.

Éjszaka apám úttörő barátai bejönnek a boltba, órákig esznek, sokat isznak, majd Pi-vel fizetnek.

– meséli YSM.

„Ez feszültséget okozott a szüleim között, és gyakran veszekednek, mert nem tudjuk semmire használni ezt a Pi-t, de apám továbbra is azt állítja, hogy a jövőben nagyon értékes lesz.”

Valójában YSM apja úgy véli, hogy a Pi közösséggel való kapcsolatának köszönhetően fellendült az üzlete, mivel több ügyfél látogatja meg az éttermet, hogy Pi-vel fizessen. Dél-Koreában jelenleg 59 olyan vállalkozás van felsorolva egy Pi közösségi oldalon, amelyek elfogadják a Pi-t fizetésként. Mivel nincs kriptopiaci kereskedés, amely meghatározná a Pi árát, ezek a vállalkozások saját árfolyamukat állítják be.

Egy professzionális fényképészeti stúdió például 20,000 koreai wont (15 USD) számít fel egy Pi-ért.

A Pi-t elfogadó vállalkozások többsége – például YSM családi étterme, amely körülbelül 20,000 koreai wont kér egy egész, ropogós sült csirkéért – 10,000 koreai wont számít fel Pi-ként.

Számos eset van, amikor a Pi értékében hívő emberek egymás között kereskednek, de valójában ez nem különbözik a kövek cseréjétől.

– mondja Coin Lupin.

A közösség tagjai egymás személyes dokumentumait hitelesítik

A projekt lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy növeljék bányászati sebességüket azáltal, hogy több embert hívnak meg a platformra. Ez egy közös modell a piramisjátékokban vagy a többszintű marketinges csalásokban, állítja Dilmegani.

Az AIMultiple szerint a Pi Network 2022 januárjára 170 alkalmazottat sorolt fel a LinkedIn oldalán. Ez a szám 2024. augusztus 23-ára 393-ra nőtt. A Pi Networkhöz kapcsolódó fiókok részletesebb elemzése azt mutatja, hogy a Pi közreműködői nem a vállalat alkalmazottai. Számos fiókot „Pi Network nagykövetként” vagy „Pi bányászként” tüntettek fel. Néhány fiók még „KYC hitelesítőként” is van listázva.

Egy Pi Networkhöz kapcsolódó fiók. (LinkedIn)

Ez a folyamat azt sugallja, hogy azok a felhasználók, akik benyújtják személyes adataikat, a többi úttörő közösségi tag által kerülnek értékelésre. Ez persze további adatbiztonsági kockázatokat vet fel, mivel lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egymás adatait megtekinthessék.

A Pi azt állítja, hogy hamarosan indul a nyílt mainnet

A Pi nem illik bele a tipikus kriptovaluta-csalás leírásába, amely általában „rug pull” és „pump-and-dump” rendszereket foglal magában. Azonban a gyanús követelmények kétségeket ébresztenek azzal kapcsolatban, hogy a központi csapat valóban a közösség számára próbálja-e értékesíteni a terméket.

Ügyesen álcázzák magukat és folyamatosan emlegetik a Bitcoint, úgy reklámozva, mintha jövőbeni nyereségek lennének kilátásban.

– mondja Coin Lupin.

Rejtve maradnak a közösségen belül, és folyamatosan arra biztatják a felhasználókat, hogy használják a Pi alkalmazást, azt sugallva, hogy hamarosan tőzsdére kerül.

A Pi közösség közel három éve vár frissítést a „nyílt” mainnet elindításáról, amelytől azt remélik, hogy lehetővé teszi számukra, hogy Pi-jükkel tőzsdéken kereskedjenek. Eddig azonban nem szállítottak le működő nyílt blokkláncot vagy kereskedhető kriptovalutát. YSM, aki 2020 óta már bitcoint is tart, reménykedik, hogy a Pi csapat betartja ígéretét, hogy egy értékes kriptovalutát biztosítanak. És megoldják családja pénzügyi gondjait is.

A Pi csapata azt állítja, hogy a nyílt mainnet elindítását 2024 végére ütemezték. Még ha a Pi el is indít egy nyílt láncot, hogy elhallgattassa kritikusait, Dilmegani nem hisz a projekt jövőbeni potenciáljában.

Már most is számos érme követi ugyanazt a modellt (pl. hirdetések nézése pénzért). Azonban az ilyen érméknek nincs értéke.

– mondja.