A pénzügyi szankciók segíthetnek a bitcoin terjedésében?

Folyamatosak a találgatások azzal kapcsolatban, hogy az orosz-ukrán háború kapcsán bevezetett szankciók milyen hatással lehetnek a bitcoin és a többi kriptovaluta terjedésére és árfolyamára. A lehetséges forgatókönyvek nagyon eltérőek, hiszen míg egyesek a kriptopiacot érintő agresszív kormányzati beavatkozásoktól tartanak, mások azt várják, hogy a kriptovaluták digitális arany és fizetőeszköz funkciója is erősödni fog, a hagyományos pénzügyi rendszer felfordulása miatt. Ebben a szemlében olyan külső szempontokat veszünk sorra, amelyek segíthetik azt, hogy a bitcoin pozitívan jöjjön ki a szankciók és a háború okozta átrendeződésből.

Gazdasági szankciókat egyre gyakrabban vetnek be különböző konfliktusok békés rendezésére. A globalizáció hatására a világ országainak gazdasága olyan mértékben összefonódott, hogy a vezető gazdasági nagyhatalmak ma egyetlen puskalövés nélkül is elérhetik külpolitikai céljaikat. A szankciókkal csak egy probléma van. Jellemzően csak legalább félig-meddig demokratikus, félig-meddig fejlett társadalmak esetében működnek jól. Egy diktatúrában, ahol a hatalom vérrel és erővel is hajlandó fenntartani a hegemóniáját, ott a szankciók hiába befolyásolják negatívan a mindennapi emberek életminőségét, az országban politikai változást sokkal nehezebben idéznek elő, hiszen a mindennapi embereknek gyakorlatilag nincs ráhatásuk az ország vezetőinek személyére, illetve döntéseire.

A kisemberek a geopolitikai játszmák első áldozatai

Ebből sok olyan ellentmondásos élethelyzet kerekedik, mint amivel most is szembesülhetünk. Számtalan orosz állampolgár panaszkodott arról, hogy hiába vett részt háborúellenes tüntetéseken és ellenzi Putyin politikáját, a nyugati szankciók miatt elvesztette az állását, vagy ellehetetlenült a megélhetése. A bitcoin pont annak a digitális gazdaságnak nyújthat a legkönnyebben alternatívát, amelyet a szankciók talán a leggyorsabban össze tudnak omlasztani. Emberek tömegei akik korábban a PayPal, a Google Pay vagy egyéb hagyományos pénzügyi szolgáltatók szolgáltatásait használták most kényszerűségből egyre többen nyitnak a kriptovaluták, elsősorban a bitcoin felé. Hiszen míg a SWIFT leállítása miatt a banki tranzakciók nem működnek, bitcoin utalásokkal a szankciók kikerülhetők, így az emberek továbbra is folytathatják gazdasági tevékenységüket.

Fontos azt is megegyezni, hogy itt nem csupán a szankciók célpontjairól van szó, hanem például azokról is, akiknek a megélhetése a szankcionált csoportokkal való üzletelésen múlik. Kénytelen kelletlen, sokan közülük is feltehetően nyitni fognak a kriptovaluták felé. Ha a mérleg egyik oldalán az ember mindennapi megélhetése van, a másikon pedig tőle adott esetben idegen, szerinte értelmetlen vagy a céljukat nem elérő szankciók betartása van, akkor a bitcoin igencsak csábító megoldásnak bizonyulhat, mint decentralizált, kormányoktól független fizetőeszköz, amelyet (egyelőre) kevésbé érintenek a különféle korlátozások.

Bővebben a témáról, angolul, itt.