A NASA szerint Kína a Hold elfoglalására pályázhat

Peking űrprogramja óriási sikereket ért el az elmúlt évtizedben, jelentette ki a NASA vezetője, Bill Nelson. Véleménye szerint az ázsiai ország igényt tarthat a Holdra.

Kína megpróbálhatja ellenőrzése alá vonni a Hold nyersanyagokban leggazdagabb helyeit, ha megnyeri a Föld körül keringő égitestért folyó versenyt az Egyesült Államokkal szemben – mondta Bill Nelson, a NASA ügyvezetője.

„Tény: űrversenyben vagyunk” – nyilatkozta Nelson a Politico című lapnak múlt vasárnap.

„És az is igaz, hogy jobb, ha vigyázunk, nehogy ők [Kína] tudományos kutatás ürügyén eljussanak a Holdra. És az sem kizárt, hogy azt mondják: ‘Maradjatok távol, mi itt vagyunk, ez a mi területünk'” – figyelmeztetett.

A probléma a NASA feje szerint az, hogy a Hold déli pólusán csak kevés hely van például vízgyűjtésre. Állításának indoklásaként a pekingiek földi magatartását hozta fel. „Ha kételkedik ebben, nézze meg, mit tettek a Spratly-szigetekkel, azzal a dél-kínai-tengeri szigetcsoporttal, amelyet más nemzetek vitatnak, de ahol a kínai hadsereg bázisokat létesített” – mondta Nelson.

2019-ben Kína lett az első ország, amely a Csang’e 4 robotmisszió keretében leszállást hajtott végre a Hold túlsó oldalán. Később képes volt holdi mintákat szállítani vissza a Földre. Peking azt állítja, hogy 2030 előtt embert akar juttatni a Holdra, később pedig tudományos kutatóállomást akar ott létesíteni.

Az elmúlt években a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) egy űrszondát és egy marsjárót is sikeresen a Marsra küldött, valamint nemzeti űrállomását Föld körüli pályára állította.

„Kína az elmúlt évtizedben hatalmas sikereket és előrelépéseket ért el az űrprogramjában” – ismerte el Nelson. Mindazonáltal továbbra is bizakodását fejezte ki, hogy a NASA rendelkezik azzal a képességgel és leleménnyel, ami ahhoz szükséges, hogy ismét megnyerje a versenyt, és teljesítse kitűzött célját, miszerint 2025-ben legénységgel érkezik a Holdra.

Peking számos alkalommal cáfolta az amerikai vádakat, miszerint űrprogramja mögött alattomos szándék állna. Augusztusban a kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian azt mondta, hogy „a világűr nem egy birkózó pálya, hanem a mindenki számára előnyös együttműködés fontos terepe”. A kozmosz felfedezése „az emberiség közös törekvése, és mindenkinek hasznára kell válnia” – vélekedett Zhao, hozzátéve, hogy Kína elkötelezett az űr békés célú felhasználása és a más országokkal való együttműködés mellett.