A nap- és szélenergiából termelt áram ára rekord alacsonyra zuhant

Európa árampiacán idén már többször is negatív energiaárakat tapasztaltak. Ugyanis a nap- és szélenergia gyors ütemű fejlődése meghaladja a régió azon képességét, hogy megbirkózzon a többletkínálattal. Az ICIS tanácsadó cég adatai szerint 2024 első nyolc hónapjában 7841 órán keresztül estek negatív tartományba az áramárak, néha akár -22 dollárra is megawattóránként. A fő okozója a napenergia ágazat volt, amelyet a villamosenergia-ellátás instabil jellege miatti következetlenségek hajtottak. Bár a közüzemi méretű akkumulátorok telepítése segíthet megoldani ezt a problémát, ezek a beruházások több évet is igénybe vehetnek. Az országoknak pedig addig is meg kell küzdeniük ezekkel az áresésekkel.

A megújuló energiaforrások nagymértékű bővülése

Az elmúlt évtizedekben az európai országok nagymértékben fektettek be szél- és napenergia-projektekbe. Ugyanis a tiszta energiaforrások ára a létesítmények csökkenő költségeivel párhuzamosan csökkent. A napelemes beruházások (PV) költsége az elmúlt évtizedben 90 százalékkal csökkent. A tengeri szélenergia ára 70 százalékkal, az akkumulátoroké pedig több mint 90 százalékkal lett alacsonyabb. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy ez idő alatt a szél- és napenergia-termelés ugrásszerűen megnőtt. A növekvő globális termelés és a szél- és napenergia költségeinek összehasonlítása azt mutatja, hogy a költségek körülbelül 20 százalékkal csökkentek minden egyes alkalommal, amikor a globális kumulatív kapacitás megduplázódott. Az elmúlt négy évtizedben a napenergia az egyik legdrágább energiaforrásból az egyik legolcsóbbá vált.

Napenergia növekedése az EU-ban

Telepített napenergia kapacitás az EU-ban

Ahogy azonban az országok növelik megújulóenergia-kapacitásukat, az átállás során pénzügyi kihívásokkal is szembe kell nézniük. A nap- és szélenergia erősen változékony, akkor termel energiát, amikor süt a nap és fúj a szél, nem pedig éjszaka vagy szélcsendes napokon. Ez azt jelenti, hogy azokon a napokon, amikor a szél- és napenergia nagy mennyiségű villamos energiát termel, a piac túlságosan telítetté válhat olcsó energiával. Ez ha nagymértékben fordul elő, akkor negatív tartományba csökkenti a villamos energia árát. Eközben az alacsony termelésű vagy termelés nélküli időszakokban a hálózatba nem kerül áram, így a hálózat más, stabilabb energiaforrásokra, például földgázra kell hogy támaszkodjon.

Ennek vannak előnyei is, mivel a fogyasztók olcsóbb energiaárakat élvezhetnek azokon a helyeken, ahol a közműszolgáltatók csúcsidőn kívüli akciókat kínálnak. A közműszolgáltatók egyre inkább arra ösztönzik az ügyfeleket, hogy a nagy termelésű órákban több energiát használjanak, és ezáltal csökkentsék a csúcsidőszakokban és az alacsony termelésű órákban történő felhasználást. Ezt úgy lehet elérni, hogy a nap bizonyos óráiban olcsóbb energiaárakat kínálnak az ügyfeleknek, ami arra ösztönzi őket, hogy akkor használják a nagy energiafogyasztású készülékeket vagy töltsék az elektromos járműveket, amikor bőségesen áll rendelkezésre tiszta energia.

Ösztönözni kell a fogyasztás rugalmasságát is

Mindazonáltal számos tiszta energiaforrás megbízhatatlansága egyértelmű kihívást jelent a közműszolgáltatók számára, amelyek stabil energiaellátást próbálnak biztosítani a fogyasztóknak. Bár a szél- és napenergia-projektekbe történő beruházás továbbra is növekszik, mivel a kormányok világszerte pénzügyi ösztönzők révén törekszenek a zöld átmenetre. Egyes üzemeltetők azonban az energiaárak körüli bizonytalanság miatt szüneteltetik a projekteket. Európa-szerte számos termelő kénytelen volt csökkenteni villamosenergia-termelését, vagy fizetni a villamos energia átvételéért a hálózat telítettsége miatt. Ez visszatarthatja őket attól, hogy újabb szél- és naperőműveket építsenek be.

Ez jól mutatja, hogy a megújulóenergia-kapacitás növekedésével párhuzamosan egyértelműen szükség van az energiatárolás növelésére is. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) megállapította: „Azok a fejlesztők, akik úgy döntenek, hogy szél- és napelemes erőműparkjaik mellé akkumulátoros energiatárolókat vagy más rugalmasabb forrásokat nem telepítenek, a csúcsterhelés idején a potenciális bevételek csökkenését tapasztalhatják. Ez hátráltatja a nyereséget és visszatartja a beruházásokat”.

Növelni kell a tárolást is

Az EU várakozásai szerint az energiatárolásnak 2022 és 2030 között több mint háromszorosára kell növekednie ahhoz, hogy az évtized végére 69 százalékos megújuló energiaforrásokból származó villamos energia részarányt prognosztizáljanak. Az akkumulátoros tárolás elterjedését továbbá támogathatja a mesterséges intelligenciával működő okos hálózatokba és mérőórákba történő nagyobb beruházás. Ezekkel a fogyasztók jobban tudják menedzselni a felhasználásukat az energiahatékonyság jegyében.

Energiatárolás növekedése

Energiatárolás növekedése GW-ben

Az IEA akkumulátorokról és a biztonságos energiaátmenetről szóló jelentése szerint az akkumulátorok tárolása a leggyorsabban növekvő energetikai technológia 2023-ban. A telepítések mértéke pedig több mint kétszeresére nő évről évre. Világszerte összesen 42 GW akkumulátortárolót építettek be eddig. Az akkumulátortárolók elterjedésének üteme azonban egyelőre nem egyezik meg a megújulóenergia-kapacitás világméretű növekedésével. Ez ingadozó energiaárakat eredményez azokban az országokban, ahol a zöld energia nagy arányban van jelen a hálózaton.

A negatív szél- és napenergia árképzés problémájának kezelése érdekében a termelőknek proaktív intézkedéseket kell hozniuk e kihívás hatásainak enyhítésére. Ez történhet akkumulátoros tárolókba történő beruházással, vagy a közműszolgáltatókkal való együttműködéssel, hogy a fogyasztókat a fix költségű energiaszerződésekről a változó költségszerkezettel rendelkező energiaszerződésekre állítsák át. Ezzel arra ösztönözzék őket, hogy csökkentsék a fogyasztást az alacsony termelésű órákban. Ezt világszerte a kormányoknak az energiatárolásra és a tiszta technológiák elterjedésére vonatkozó erőteljesebb nemzeti gazdaságpolitikai eszközökkel kell támogatniuk a villamosenergia-hálózatok megerősítése érdekében.