A Meta bedobta mesterséges intelligenciáját a közösbe
A közösségi média gigásza, a technológiai óriáscég Meta (avagy a jó öreg Facebook) bejelentette, hogy nyílt forráskódú Llama AI modelljeit az amerikai védelmi ügynökségek és kapcsolódó szerződött partnerek rendelkezésére bocsátja, A cél, hogy így támogassa a nemzetbiztonságot és erősítse Amerika pozícióját az AI versenyben. A Llama a védelmi és nemzetbiztonsági alkalmazásokra összpontosító amerikai kormányzati ügynökségek és a céljaikat támogató magáncégek számára lesz elérhető. Erről írt Nick Clegg, a Meta globális ügyekért felelős elnöke blogbejegyzésében.
A Meta a Llama megosztásával igyekszik versenyben maradni a riválisokkal szemben
A Llama közszféra számára történő megosztásával a Meta célja, hogy hozzájáruljon az Egyesült Államok technológiai vezető szerepéhez, miközben biztosítja a mesterséges intelligencia etikai normáit. A Meta AI által 2023 februárjában elindított Llama nagyméretű nyelvi modellekek (LLM) sorozata. Arra tervezték, hogy megértsen és generáljon szövegeket. Ezek a modellek hatalmas mennyiségű információt képesek feldolgozni. Ez olyan feladatokhoz teszi őket értékessé, mint az adatelemzés, a fordítás és a tartalomgenerálás. A Meta döntése, hogy a Llama-t megosztja a védelmi ügynökségekkel olyan országokkal való növekvő verseny közepette született, mint Kína. Kínával kapcsolatban a Reuters nemrég arról számolt be, hogy a kínai Népi Felszabadítási Hadsereghez (PLA) kapcsolható kutatók a Meta korábbi Llama 2 modelljét védelmi célokra adaptálták. Clegg rámutatott a Meta amerikai érdekekhez való igazodására. Megjegyezve, hogy Amerika és a teljes demokratikus világ érdeke, hogy az amerikai nyílt forráskódú modellek sikeresek legyenek a kínai és máshonnan származó modellekkel szemben.
A Meta amerikai védelmi ügynökségekkel való együttműködésének részeként olyan vállalatok, mint az Oracle, a Lockheed Martin és az Amazon Web Services dolgoznak együtt a Llamával, hogy erősítsék a logisztikai, kiberbiztonsági és műveleti tervezési folyamatokat. Az Oracle a blogbejegyzés szerint például az AI-modellt a repülőgépek karbantartásának racionalizálására használja. Így lehetővé teszi a technikusok számára a problémák gyorsabb diagnosztizálását és kezelését. A Lockheed Martin a hírek szerint már integrálta a Llamát az AI Factory-ba, ezzel növelve az adatelemzési és kódgenerálási képességeket a védelmi alkalmazásokhoz. Hasonlóképpen, a Scale AI finomhangolja a modellt a nemzetbiztonsági küldetésekhez, amelyek az ellenséges helyzetek értékelésére összpontosítanak. A Meta kezdeményezése kiterjeszti a Llama képességeit a közszférában történő felhasználásra is. Az olyan partnerek, mint a Deloitte, a modellt a kormányzati ügynökségek és nonprofit szervezetek támogatására alkalmazhatják. Olyan területeken, mint az oktatás, az energia és a kisvállalkozási megoldások.