A Meta a „szabad véleménynyilvánítást” választotta a tényellenőrzés felett
A Meta bejelentette, hogy a saját közösségi média oldalain is az X platformhoz hasonló közösségi jegyzetelési modellt vezet be.
Egy január 7-i közlemény szerint a Meta a harmadik féltől származó tényellenőrző megoldásokat a rivális X platformhoz hasonló közösségi jegyzetmodellel kívánja felváltani a „szabad véleménynyilvánítás” érdekében. Hasonló megoldást vezetett be Elon Musk is 2023-ban, amikor átvette az akkor még Twitter néven futó médiaplatformot.
A Meta emellett feloldja a „mainstream diskurzus részét képező témákra” vonatkozó korlátozásokat, és a fókuszt inkább a „törvénytelen és nagy súlyú jogsértésekre” helyezze át. Ez egyidejűleg lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy „személyre szabottabb megközelítést alkalmazzanak a politikai tartalmakhoz.” – közölte a Meta.
„Az elmúlt években egyre összetettebb rendszereket fejlesztettünk ki a platformjainkon belüli tartalomkezelésre, részben a tartalom moderálására irányuló társadalmi és politikai nyomás hatására. Ez a megközelítés túl messzire ment.” – olvasható a Meta blogbejegyzésében.
„Az idő múlásával olyan mértékben bővült, hogy túl sok hibát követünk el, frusztráljuk a felhasználóinkat, és túl gyakran állunk a szabad véleménynyilvánítás útjába.” – áll a közleményben.
A Meta közölte, hogy a változtatások a Facebookot, az Instagramot és a Threads-t is érintik. Ezek a közösségi médiaplatformok együttesen több milliárd felhasználót szolgálnak ki világszerte.
„Láttuk, hogy ez a megközelítés működik az X-en – ahol felhatalmazzák a közösségüket, hogy eldöntsék, mikor félrevezetőek a posztok, és mikor van szükségük több kontextusra. Így az emberek a legkülönfélébb nézőpontokból döntik el, hogy milyen kontextus hasznos a többi felhasználó számára.” – emelte ki a Meta.
Eltérő nézőpontok
Musk támogatását fejezte ki a Meta változtatásai iránt, egy január 7-i X-posztban „klassznak” nevezte azokat. Vannak azonban már komoly bírálói is az új intézkedésnek.
Mark Cuban amerikai vállalkozó a Bluesky közösségi médiaplatformon közzétett bejegyzésében azzal vádolta a Metat, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump kegyeit keresi, aki saját bevallása szerint a szólásszabadság híve.
Cuban azt is felvetette, hogy a Meta esetleg korlátlanul használhatja ezzel a közösségi médiatartalmakat mesterséges intelligencia projektjeinek a támogatására.
A Meta „mostantól szabad kezet kap arra, hogy olyan posztokat használjon fel, amelyek már nem rendelkeznek korlátozásokkal. Így azok egyértelműbb reprezentációvá válnak, és képezhetik a mesterséges intelligencia modelljeit.” – mondta Cuban.
Musk a novemberi amerikai választásokon Trumpot támogatta. Aktív szerepet fog játszani Trump kormányában, a kormányzati hatékonysági minisztérium (DOGE) élén, amely egy kezdeményezés, amely a pazarló kormányzati kiadások visszaszorítására törekszik. Cuban viszont egyértelműen demokrata, és nyíltan kiállt Kamala Harris alelnök mellett elnökválasztás során.