A mesterséges intelligencia állást keres neked, míg alszol

Több cég kínál olyan mesterséges intelligencia szolgáltatásokat, amelyek több ezer állásajánlatra is képesek válaszolni. 

Júliusban Julian Joseph egyike volt a technológiai iparágat az elmúlt hónapokban sújtó nagy létszámleépítések áldozatainak. Miután két éven belül másodszor is elvesztette állását, a szoftvermérnök attól tartott, hogy újabb hónapokat kell laptopja fölött görnyedve töltenie álláshirdetésekre válaszolva, és a kutya sem fog neki válaszolni.

Ekkor gondolta a felhasználói felület automatizálására szakosodott Joseph, hogy valaki biztosan automatizálta már ezt a kellemetlen feladatot. Az interneten keresgélve rábukkant a LazyApply nevű cégre, amely egy mesterséges intelligencián alapuló, Job Gpt nevű botot biztosít a felhasználóinak, és azt ígéri, hogy egyetlen kattintással automatikusan válaszol több ezer állásajánlatra. Az álláskeresőknek mindössze annyit kell tenniük, hogy megadnak a botnak néhány alapvető információt a képességeikről, a tapasztalatukról és a betöltendő pozícióról.

Miután telepítette a LazyApply bővítményt a Chrome-ra, Joseph végignézte, ahogy a bot végigmegy az olyan oldalakon közzétett álláshirdetéseken, mint a LinkedIn és az Indeed, és azonosítja azokat, amelyek a leginkább megfelelnek a kritériumoknak. Nem elégedett meg, ezért úgy döntött, hogy egy este a barátja laptopjára is telepíti az alkalmazást, majd elaludt, és hagyta, hogy a két számítógép átnézze az ajánlatokat. Mire másnap reggel felébredt, a bot már majdnem ezer álláshirdetésre válaszolt az ő nevében.

Közel ötezer ajánlat megválaszolása után Joseph csak körülbelül húsz interjút kapott, ami 0,5%-os sikerességi aránynak felel meg. Nem valami jó arány, tekintve, hogy a mérnöknek úgy sikerült korábban 20 állásinterjúra bejutnia, hogy 200-300 pályázatot adott be manuálisan. Tekintettel azonban arra az időre, amit a bot megspórolt neki, Joseph mégis úgy érezte, hogy érdemes volt igénybe venni a Lazy Apply szolgáltatását.

Sokan nem értik, hogy miért kell egy magasan kvalifikált embernek ilyen megoldáshoz fordulnia. A férfi szerint azonban brutálisan idegölő újra és újra ugyanazokat az információkat megadni, tudván, hogy a cégek többsége még annyit sem ír vissza, hogy: NEM. „Az a tény, hogy ez az eszköz létezik, azt sugallja, hogy valami baj van a jelentkezési folyamattal. Úgy látom, hogy ez egy módja annak, hogy visszavegyük a hatalom egy részét, amelyet az évek során a vállalatoknak átengedtünk” – vélekedett Joseph.

A toborzóknak nem jön be az újítás

A toborzók nem rajonganak annyira a jelentkezési portálokat ostromló botok ötletéért. Amikor Christine Nichlos, a People Science tehetségkutató cég ügyvezető igazgatója tájékoztatta munkatársait ezen eszközök létezéséről, a hír általános felháborodást váltott ki. Az ok? Úgy tűnik, a szakmában dolgozó szakemberek a mesterséges intelligencia használatát a jelöltek részéről az állás iránti érdektelenség jelének tekintik. „Olyan, mintha egy klubban az összes nőt kikérdeznénk, függetlenül attól, hogy kik azok” – mondta egy Fortune 500-as vállalat névtelenséget kérő toborzási vezetője.

Más toborzók azonban kevésbé aggódnak: „Nem érdekel, hogyan kerül hozzám egy önéletrajz, a lényeg, hogy az illető jó legyen” – mondja Emi Dawson, aki a NeedleFinder Recruiting technológiai toborzással foglalkozó céget vezeti. Másrészt a jelöltek évek óta más országokban működő harmadik fél szervezetekre bízzák az álláspályázataikat, így egy mesterséges intelligenciával működő robot nem sokat változtatna a helyzeten.

Joseph azt mondja, hogy a LazyApply óriási segítség, hiszen így nem kell aggódnia amiatt, hogy lemarad a legfrissebb álláshirdetésekről. „Az eszköz segített megtalálni azokat az állásokat, amelyekről esetleg lemaradtam volna” – jegyzi meg. És bár nem minden interjú, amit a szolgáltatás segítségével kapott, felelt meg számára, Joseph úgy véli, hogy a LazyApply használatával rengeteg időt takarított meg. „Még ha nem is tökéletes a munka, de egyre jobb vagyok az interjúzásban”– tette hozzá.