A Merge utáni adatok centralizációra utalnak, aggódnunk kellene?
A Merget követő adatok hagytak maguk után némi kivetnivalót. Mint kiderült, az Ethereum node-ok több, mint 40%-a csupán 2 címhez köthető. Ebből az egyik egy központosított szolgáltató.
A Santiment elemzése szerint az Ethereum PoS csomópontjainak 46,15%-át csak két cím irányítja. Az egyesülés utáni órákban az első cím mintegy 188 blokkot, azaz a csomópontok 28,97%-át, a második pedig 16,18%-át, azaz 105 blokkot validált. A Twitteren már elkezdődtek az ellentmondásos dialógusok a témával kapcsolatban, ahol a felhasználók a világ második legnagyobb blokklánc hálózatának centralizációjára gyakorolt hatásáról vitatkoznak.
„Az egyesülés sikeres befejezése óta a blokkok többségét két, a Lidóhoz és a Coinbase-hez tartozó cím építette. Nem ideális, ha a blokkok több mint 40%-át két szolgáltató rendezi, különösen, ha az egyik egy központosított szolgáltató (Coinbase)” – magyarázta Ryan Rasmussen, a Bitwise kriptokutató elemzője.
„Az elmúlt 1000 blokkból 420-at csak a Lido és a Coinbase generált” – írta egy tweetben Martin Köppelmann, a Gnosis, egy Ethereum infrastruktúrával foglalkozó cég társalapítója. A bejegyzéshez csatolt egy szavazást is, ahol követői voksolhattak, hogy szerintük ez rendben van-e, vagy változásra szorul a helyzet. Jelen pillanatban 75,4 %-kal vezet a második opció.
Köppelmann megemlítette, hogy mindössze hét szereplő birtokolja az Ethereum proof-of-stake hálózatán a stakelt ETH-ek több mint kétharmadát. A legnagyobb részt birtokló Lido – egyfajta likvid stake szolgáltató – jelenleg 7 milliárd dollárnyi zárolt összeggel rendelkezik. Emögött az áll, hogy a Lido lehetővé teszi, hogy az emberek anélkül stakeljék érméiket, hogy teljesítenék a hálózat érvényesítéséhez szükséges 32 ETH minimumkövetelményt. A Coinbase, a világ harmadik legnagyobb kriptotőzsdéje a hálózat stakejeinek 14,5%-át birtokolja.
A Nansen adatai szerint a stakelt Ethereumok eloszlása birtoklóik között valahogy így néz ki:
„Ez konszolidáció és a konszolidáció = centralizáció. És ez nagyon veszélyes. Miért? Mert a tőzsdék kormányzati ellenőrzés alatt állnak. Kétségtelen, hogy az Ethereum blokklánc most már „tranzakciós cenzúra” alatt áll” – mondta Chris Terry, a SmartFi, egy kriptohitelezési platform egyik vezetője a CoinDesknek.
A centralizációtól való félelmek egyeseket arra késztettek, hogy a PoS alatti ETH-et pontosan azokhoz a fajta centralizált fiat valutákhoz hasonlítsák, amelyeket a blokkláncok meg akartak kerülni.
„Az ETH-et most kizárólag digitálisan hozzák létre meghatározott paraméterekkel, a központi tervezők ellenőrzése alatt” – írta Max Gagliardi, az Ancova társalapítója egy tweetben.
Nem is olyan egyszerű validátorrá válni
Az Ethereum régóta várt átállása PoS-re csütörtök reggel 6:42 UTC-kor sikeresen lezajlott. Az új rendszer leváltja a tranzakciók érvényesítéséért felelős hagyományos bányászokat ún. validátorokra. Ahhoz azonban, hogy valaki validátorrá váljon 32 ETH-et kell feltennie a platformra, ami lehetővé teszi majd számára, hogy tranzakciókat írjon és erősítsen meg az Ethereum főkönyvébe. Ez a magas tőkekövetelmény (a cikk írásának idején 45 884 dollár), valamint a validátor rendszer felállításának technikai nehézsége azt eredményezi, hogy csak néhány ember lesz képes önállóan validátorrá válni. Jelenleg egyébként körülbelül 422 000 validátor tevékenykedik az Ethereum hálózatán.