A Mastercard tranzakciói 30%-át a blokkláncokon futtatta le 2024-ben

A Mastercard aktív résztvevője és alkalmazója a tokenizációnak, valamint a blokklánc-technológiának. A kriptovaluták integrálása a hagyományos pénzügyi rendszerekbe biztonságos és felhasználóbarát megoldásokat is eredményezhet, valamint a költségeket is jelentősen csökkentheti.

A vállalat 2024-es beszámolója szerint 2024-ben a tranzakciók közel egyharmadát tokenizáltan bonyolította le. Az SEC-hez intézett beadvány szerint ezek a technológiai megoldások javítják a fizetési ökoszisztémát és kielégítőbb ügyfélélményt teremtettek.

A Mastercard és a blokklánc-technológia

A világszerte ismert és globálisan alkalmazott Mastercard nemrégiben közzétette 2024-es számait, melyben a 16%-os bevételnövekedés mellett a blokklánc-technológia integrációjáról is szó esett. Az amerikai tőzsdefelügyelettel is megosztott dokumentum rávilágít arra, hogy az olyan hagyományos pénzügyi szereplők, mint a Mastercard vagy a Visa, sem kívánják a továbbiakban kerülni a blokkláncokat és a kriptovalutákat, hanem fokozatosan beépítenék ökoszisztémájukba.

A vállalat blokklánc-stratégiája arra törekszik, hogy a kriptovaluták integrálásra kerüljenek, melyhez a Mastercard Developer platformot használják. A platform kielégítő ügyfélélményt teremt, valamint minden eszközzel rendelkezik annak érdekében, hogy a szolgáltatások elérhetők legyenek.

A beadványban az alábbiak szerepeltek:

„Egyetlen hozzáférési pontot biztosítunk eszközökkel és funkciókkal, amelyek lehetővé teszik a Mastercard különböző szolgáltatásaihoz tartozó API-k egyszerű megtalálását. Ezáltal könnyen integrálhatók a szolgáltatásaink új és meglévő megoldásokba.”

A Mastercard mindemellett kiemelte azt is, hogy továbbra is nagy hangsúlyt fektet a kriptovaluta-vállalatokkal történő együttműködésre. Jelenleg a vállalat a Marcuryo mellett a Flokival, a Stablessel és a MoonPay-jel is együttműködésben áll, kiterjesztve ökoszisztémájukat és a digitális eszközkészleteket a vállalat ügyfelei számára.

Továbbra is domináns a kártyás vásárlás

A vállalat 2024-es jelentése szerint a Mastercard-kártyákkal 70%-ban érintés nélküli, személyes fizetést alkalmaztak. A Mastercard Click to Pay rendszert használó tranzakcióinak a száma azonban éves szinten megduplázódott, ami joggal eredményezett 7,49 milliárd dolláros bevételt 2024 utolsó negyedévében. A 16%-os bevételnövekedés mellett érdemes kiemelni azt is, hogy az egy részvényre jutó korrigált nyereség (EPS) 20%-kal nőtt a negyedik negyedévben, elérve a 3,82 dollárt.

A globális tranzakciós volumen 12%-kal, míg a globális, határokon túlnyúló tranzakciók száma 20%-kal nőtt. A vállalat innovatív erőfeszítései úgy látszik, megtérülni látszanak, hiszen a felhasználói élmény mellett a biztonságon is sikerült javítani. A beszámoló szerint a kártyaszámokat biztonságos tokenekre cserélte a hitelesítési rendszer egyik fejlesztése, ezáltal hatékonyabbá téve a tranzakciókat.

A Mastercard és a kriptovaluta-piac

Az új technológiáknak is köszönhetően a 2024-es nettó árbevétel elérte a 28,2 milliárd dollárt. A teljesítménydiagramok azonban azt is megmutatják, hogy a növekedés az olyan együttműködéseknek is köszönhető, mint a JP Morgan, vagy a Crypto.com. A kriptovaluták és a blokklánc-technológia elterjedésével 2024-re világosabb elvárásokat és stabilabb teljesítményt láthattunk számos hagyományos pénzügyi résztvevő részéről is, ugyanakkor a vállalat továbbra is aggódik a kriptovaluták és a stabilcoinok befolyása miatt. A jelentésben az eszközosztályt például a központi digitális valuták (CBDC-k) fejlődésével is párhuzamba állították.

A kormányok és központi bankok által fejlesztett digitális eszközök potenciálisan a stabilcoinok kihívói lehetnek, ugyanakkor az adatvédelem és a központi szerep miatt megítélésük jelenleg rendkívül negatív. A TradFi adatok szerint 2024-ben a stabilcoin-tranzakciók volumene 7,68%-kal haladta meg a Mastercard és a Visa együttes volumenét, annak ellenére, hogy az amerikai dollár kínálata kevesebb mint 1%-át tette ki a teljes volumennek.