A lengyelek nem kérnek a digitális euróból

Lengyelországban ellenzéki politikusok és a kriptoközösség tagjai felháborítónak tartják az Európai Unió új kriptoszabályozási keretrendszerét, de a digitális euró ellen is felszólaltak.

Miközben az EKB igyekszik felgyorsítani a digitális euró bevezetését – olcsóbb és gyorsabb fizetéseket ígérve banki utalások nélkül -, sok lengyel attól tart, hogy a központi banki digitális valuta (CBDC) veszélyeztetni fogja a magánéletüket.

Nemrég több ellenzéki vezető – köztük az ország volt miniszterelnöke, Mateusz Morawiecki – is felszólalt az EU kriptopolitikája és a digitális euró ellen. Morawiecki – aki 2017 és 2023 között állt a lengyel kormány élén – és a lengyel jobboldal képviselői szerint ugyanis az Európai Unió CBDC-je komoly veszélyt jelent a felhasználók magánéletére.

A digitális euró mellett a MiCA-t is egyre több kritika éri

Több mint öt évvel ezelőtt merült fel először, hogy az EU saját digitális valutát fejlesztene az euróövezet számára. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke – aki mellesleg kifejezetten kriptoellenes – ezt követően rendszeresen sürgette a többi uniós intézményt, hogy gyorsítsák fel a jogalkotási folyamatot annak érdekében, hogy a digitális euró idén októberre elkészüljön.

A digitális euró támogatói szerint az eszköz alacsony költségű, gyors és globális tranzakciókat kínál majd, mindezt pedig a hagyományos banki szolgáltatások igénybevétele nélkül.

Ennek ellenére Lengyelországban egyre nagyobb a felháborodás a digitális euróval kapcsolatban, a lengyelek ugyanis felismerték, hogy mit jelent ez a magánéletük védelme szempontjából. Emellett az uniós kriptoszabályozási keretrendszert, a MiCA-t is egyre többen kritizálják az országban.

Az egyik ellenzéki képviselő, Janusz Kowalski szerint a varsói hatóságoknak meg kellene szabadulniuk a MiCA-val járó szabályozási terhek egy részétől. Kowalski elárulta, hogy találkozni készül a kriptoszektor vezetőivel, hogy a kriptoszabályozások konkrét módosításairól beszéljenek.

Kowalski új kriptoszabályozási keretrendszert hozna létre Lengyelországban

„Lengyelországnak európai, sőt globális kripto-központnak kellene lennie. Hogy miért? Mert nálunk vannak a világ legjobb informatikai szakemberei. Határozottan támogatom a kriptovalutákban rejlő lehetőségek kihasználását” – mondta Kowalski egy nemrég adott interjúban, hozzátéve, hogy a MiCA negatívan befolyásolja az európai kriptopiacot.

A múlt hónap elején nyilvános konzultációkat tartottak az ország kriptopiacának jövőjéről, és Janusz Kowalski is a szervezők között volt. A megbeszéléseken jogi szakértők, törvényhozók, valamint a blokkláncipar képviselői is részt vettek.

„Hamarosan újabb találkozót szervezünk, hogy közvetlenül az iparági vezetőkkel beszéljünk az új kriptotörvények [azaz a MiCA] konkrét változtatásairól” – mondta Kowalski, aki hozzátette, hogy szeretné megszüntetni a MiCA-val járó, felesleges szabályozási terheket az országban.