A „lehetőségek országa” módszeresen szabadult meg a nem kívánatos cégektől
Több amerikai kriptovaluta cég alapítója tálalt ki a napokban. Elárulták, hogyan lehetetlenítették el őket lépésről lépésre a Biden-adminisztráció alatt.
A kriptovaluta cégek alapítói azzal vádolják a Biden-adminisztrációt, hogy az amerikai bankrendszert fegyverként használja a kriptoipar szétzúzására. Az X-en folytatott heves vitában részletezett állítások azon vádakra összpontosítanak, hogy a bankokat nyomás alá helyezték, hogy szakítsák meg kapcsolataikat a blokklánc technológiával foglalkozó cégekkel.
Több bank is nyomás alá került Biden vezetőinek utasításai miatt
A bomba akkor robbant, amikor Elon Musk megkérdezte X követőit:
„Tudtátok, hogy 30 tech startup alapítót titokban megfosztottak a bankszámláiktól?”
Tyler Winklevoss, a Gemini társalapítója nyers válasszal ugrott be:
„Igen. Engem is kitiltottak a bankomból, mert kriptóval foglalkozom, akárcsak a Geminit. A szám valószínűleg jóval nagyobb, mint 30. Ez csak az a16z portfóliójában lévő cégek száma, akik hasonló problémával küzdenek. Több bankot is kivégeztek, mert kriptovállalatoknak segítették a bankolását. Teljesen törvénytelen, gonosz viselkedés ez.”
Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója is Tylert támogatta.
„Megerősíthetem, hogy ez igaz” – mondta. „Ez volt az egyik legetikátlanabb és legamerikaiatlanabb dolog, ami a Biden-adminisztráció alatt történt. Arra tippelek, mindenhol megtaláljuk Elizabeth Warren ujjlenyomatait majd. Biden valószínűleg nem is tudott róla.”
Brian hozzátette, hogy a Coinbase dokumentumokat gyűjt a Freedom of Information Act (FOIA) kérései alapján.
„Remélhetőleg a teljes történet kiderül majd arról, hogy kik voltak az érintettek, és hogy megszegtek-e valamilyen törvényt. Warren és Gensler megpróbálták törvénytelenül kinyírni az egész iparágunkat. Ez nagy szerepet játszott abban, hogy a demokraták elveszítették a választásokat.”
Operation Chokepoint 2.0: A kripto szektor harca a pénzügyi cenzúra ellen
A kriptovaluta cégek vezetői szerint ezek az akciók az Operation Chokepoint [magyarul: megfojtás hadművelet] stratégiája alapján történtek. Ez egy Obama-korszak alatt indult kezdeményezését, amelynek célja a magas kockázatúnak ítélt iparágak pénzügyi szolgáltatásainak ellehetetlenítése volt.
A 2013-ban elindított eredeti program a bérhitelezőket, lőfegyverkereskedőket és a telemarketingeseket célozta meg. Míg a kinyilvánított célja a csalás elleni küzdelem volt, a kritikusok azzal érveltek, hogy sokszor törvénytelenül célzott törvényesen működő vállalkozásokat is.
A Chokepoint hadművelet hivatalosan 2017-ben ért véget a Trump-kormány idején. A kriptovaluta szektor bennfentesei azonban azt állítják, hogy 2021-ben visszatért a program, alig hetekkel Biden hivatalba lépése után. Ezúttal nem azonban nem kölcsönökön vagy a fegyvereken volt a hangsúly, hanem a kriptón.
Marc Andreessen, a kockázati tőkebefektető megjelent Joe Rogan műsorában, hogy jobban rávilágítson műveletre. Marc szerint legalább 30 tech cég alapítóját politikai okokból célkeresztbe vették, és bankszámláikat bezáratták.
„Én is közéjük tartoztam” – mondta. „Ez az ellenőrzésről szól, nem a megfelelésről.”
A Gab, egy közösségi média platform kiemelt célponttá vált. Alapítója, Andrew Torba is a számlazárások könyörtelen ciklusát írta le, mondván:
„Bankszámla nélkül nem lehet pénzt tárolni, bérszámfejteni vagy számlákat fizetni. Ez a tényleg arra volt kitalálva, hogy megfojtsa a vállalkozásokat, amíg meg nem halnak.”
Torba számlát nyitott nagy bankokban, hitelszövetkezetekben, sőt kifejezetten keresztény intézményekben is, de mindegyik heteken belül kizárta az ügyfelei közül.
„Az ok mindig ugyanaz volt: a feltételeik szerint ezt bármikor megtehetik, bármilyen okból, vagy ok nélkül is. A színfalak mögött azonban a szövetségi kormány nyomást gyakorolt rájuk. Nemrég azt mondták nekem, hogy a bankokat auditálással és hatósági ellenőrzéssel fenyegették meg.”
Hasonló ellenőrzésekről korábban már a Ripple vezetője is beszélt egy rendezvényen.
Egyre többen szólalnak meg
A kripto-közösség felháborodása itt még nem ér véget.
Caitlin Long, a Custodia Bank vezérigazgatója megerősítette saját küzdelmeit a bankok oldaláról.
„Igen – az én cégem esetében többször is elutasítottak más bankok” – írta.
Long éppen a Federal Reserve elleni folyamatban lévő perrel küzd. A szóbeli megbeszélést január 21-én, Trump beiktatását követő napon tartják. A prominens kriptoügyvéd, John Deaton Long ügyét vitathatatlanul a legfontosabb harcnak nevezte ami a meg nem választott bürokraták és a bankrendszer status quo-ját védő mély állam ellen zajlik. Külön felszólította Elont, hogy vizsgálja ki az ügyet.
A vádak nem érnek véget az egyes cégeknél.
Brian Roemmele, a fizetésfeldolgozás veteránja az iparágat érő rendszerszintű támadásokról írt. Roemmele az 1980-as évek óta dolgozik a kereskedelmi banki adatfeldolgozásban, és azt mondta, hogy az eredeti Chokepoint-hadművelet során legális üzletek ezreit semmisítették meg egyik napról a másikra.
„Nem csak a magas kockázatú iparágakról volt szó. Ez a vállalkozás minden területére hatással volt, és tízszeresére emelte az üzleti tevékenység költségeit.”
Roemmele azt állítja, hogy a Biden-korszakban a program újraindítása még rosszabb lett.
„Ezúttal bosszúállóbb lett a stratégia. A Chokepoint 2.0 művelet lerombolta a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat, és szétzilálta az álmokat. A kormány a bankokat az állami korrupció eszközeként használta.”
Politikai következmények és ipari hatások
Tyler azzal vádolta az adminisztrációt, hogy módszeresen legyilkolják a blokklánc-cégekkel együttműködő bankokat.
„Megsemmisítették azokat a pénzintézeteket, amelyek támogatni mertek minket.”
Brian rámutatott a politikai következményekre is, mondván:
„Ez egy jelentős tényező volt abban, hogy a demokraták elveszítették a választást. A pártnak fel kell ismernie Elizabeth Warren szenátor felelősségét, és el kell határolódnia, ha reményt akar adni az újjáépítésre.”