Lehet, hogy a Reszkessetek, betörők Kevinjének apja volt Satoshi Nakamoto?
Magyarországon minden karácsonyi vagy legalábbis évvégi időszak elmaradhatatlan résztvevője a Reszkessetek, betörők című film. Lehet megunni, lehet utálni, lehet szeretni, de az első rész klasszikusként lopta be magát minden ünnepi vacsoraasztal mellé. Népszerűsége okán az 1991-ben bemutatott filmről már nagyon sokféle elemzést lehetett olvasni. Megtudhattuk, hogy mi történt a színészekkel az elmúlt 35 évben, milyen hibák voltak a filmben és így tovább.
Ami viszont nagyon sokakat foglalkoztat a mai napig, az a kérdés, hogy mivel foglalkozhatott a főszereplő kisfiú, Kevin édesapja, Peter McCallister. Számtalan elmélet látott már napvilágot erről, tekintve, hogy a család egy óriási házban élt egy chicagói családi házas külvárosi negyedben és az első részben a rokonaikkal együtt elutaztak Párizsba is. A film rendezőjét többször is megkérdezték már arról, hogy mi a foglalkozása Kevin szüleinek. De alapvetően csak az édesanya foglalkozása nem kérdés. Kate McCallister divattervezéssel foglalkozott, John Hughes forgatókönyvíró ezt specifikusan ki is találta.
Aki figyelt a részletekre, emlékezhet rá, hogy a házban többféle kellék is volt, ami alátámasztja az elméletet. De az apa foglalkozására maga a rendező és a forgatókönyvíró sem adott konkrét választ. Állításuk szerint egy sikeres üzletembert találtak ki, de nem gondolták tovább. Talán a reklámszakmában dolgozhatott, de ezeket a részleteket nem dolgozták ki. Ezt az is megerősíti, hogy a hivatalos regényformátumot megíró író sem kapott erre vonatkozóan utasítást és kérést, így maradt ő is az üzletember elképzelésnél. Persze a rajongók és fanatikusok ezt nem igazán fogadták el. Így a következőkben megnézzük a legnépszerűbb elméleteket és azt, hogy mennyibe került Peter McCallisternek fenntartani azt az életet, amit a filmben láttunk.
A legvalószínűbb elméletek
Elsőként van az a vonal, amikor nem a filmbeli részletekből, hanem szimplán valószínűség alapján és más filmek univerzumából próbáltak következtetni Kevin apjának foglalkozására. 1989-ben, tehát két évvel a Reszkessetek, betörők bemutatása előtt jelent meg a Karácsonyi vakáció című film, amelynek főszereplője Chevy Chase volt, ő játszotta Clark Griswoldot. Mindkét film eredeti rendezője Chris Columbus volt és mindkettő film forgatókönyvét John Hughes írta. Columbus ugye nem fejezte be végül a Karácsonyi vakáció rendezését, de a környezetet és a helyszínt vitte magával a Reszkessetek, betörők című filmbe. És mivel Columbus elég csalódottan és dühösen hagyta el a Karácsonyi vakációt, simán lehet, hogy Peterben Clark Griswold jobb verzióját hozta létre. Ez pedig azt jelentené, hogy Kevin apja vezetőként dolgozott a Walgreens élelmiszeripari vállalatnál. De ez csak egy elmélet.
A hivatalos regények egyikében az író több alkalommal brókerként hivatkozik Kevin apjára, de saját bevallása szerint szerencsére arra nem kapott utasítást, hogy komolyabb részletekbe menjen bele. Az mindenki számára egyértelmű volt, hogy a McCallister család egy felsőosztálybeli család, viszont nem tartozik a szupergazdagok közé. Mondjuk úgy, hogy az amerikai 1%-ba tartoznak.
Peter McCallister háza
A ház az egész Amerikai Egyesült Államok egyik legdrágább környékén, a Chicago melletti Winnetka településén található és ez a hely a mai napig kifejezetten exkluzívnak számít.
Elég hely van benne ahhoz, hogy Kevin és öt testvére is saját szobával rendelkezzen, de még vendégeket is fogadjanak. A Chicagói Szövetségi Jegybank közgazdászai szerint 1990-ben és ma is csak a lakosság 1%-a engedheté meg magának a házat. Mert 2024-ben egy ilyen ház ezen a környékén 2 milliárd forintba kerül. Azért, hogy ezt megvehessük, költségekkel együtt nagyjából 500 millió forintot kell kifizetnünk önerőként. Majd ezután 30 éven át fizetnünk kell havi 13 millió forintot.
Induljunk ki abból a feltételezésből, hogy a McCallister család nem költött többet az otthonára, mint a bevételük 30%-a.Ez azt jelenti, hogy 45 millió forintos havi bevételüknek kell lennie. Értelemszerűen az inflációt is figyelembe véve ez a szám 1990-ben jelentősen kevesebb, ott havi 10 millió forintnyi bevétel elég lehetett egy ilyen házhoz. Ha megnézzük, a statisztikák szerint aktuálisan az egészségügyben a jól képzett, tapasztalt orvosok fizetése havi 10-15 millió forintnál nem több 2024-ben az Egyesült Államokban. Így igazából az elméletek közel állhatnak a valósághoz. Azaz vagy egy vezetői pozícióban dolgozott Peter McCallister, vagy tényleg brókerként és befektetőként tevékenykedett.
Mivel elég sok sportrelikvia is van a házban (gondoljunk Michael Jordan életnagyságú kartonjára), akár lehetett a Chicago Bulls vezetője is. De természetesen lehet más cég tulajdonosa, lehet köze az alvilághoz is, akár még ő maga lehet Nakamoto Satoshi is.
Az alvilági elmélet és Rob bácsi
Az alvilági elméletet több Reddit-fórumozó is erősen támogatja. Ők úgy gondolják, hogy pont azért akarták mindenáron kirabolni a McCallister-házat a betörők, mert bosszút akartak állni. És Kevin is azért volt ennyire kemény és talpraesett, mert már kiskorától kezdve ki volt téve az erőszaknak. Párizsban Peter McCallister nem igazán pánikolt be, hogy fia otthon maradt. Ami azt is mutathatja, hogy keményszívű és már többször volt veszélyes helyzet a családja körül. Persze a család szeretetteljes környezete és a hangulat ezt azért cáfolja.
Ha már cáfolat, azt is fontos kiemelni, hogy a párizsi utazást ennyi emberre nem szabad az elmélkedésbe belevonni. Mert az utazást a McCallister-családnak nem az apa, Peter fizette. Kate McCallister mondja még a film elején a rendőrnek öltözött Harry-nek, hogy Peter testvére, Rob fizeti az utazást. Annyit tudunk róla, hogy ő fizeti a jegyeket, van egy akkora háza Párizsban, ahol 15 családtagja elfér benne és még kilátás is van belőle az Eiffel-toronyra. Tehát Rob is gazdag, de róla aztán még kevesebbet lehet tudni, csak annyit, hogy nagyon gazdag.
Eve Cauley, aki a Reszkessetek, betörők díszlettervezőjeként volt felelős a McCallister-ház bútoraiért és berendezésért, korábban azt mondta, hogy anno a kérés az volt, hogy az otthon ne legyen túl drágán berendezve. De legyen tekintélyes, előkelő megjelenésű. Amikor a film készült, a tengerészkék és a sötétebb rózsaszín voltak a népszerű lakberendezési színek. Őt azonban Norman Rockwell festményei és antik karácsonyi üdvözlőlapok inspirálták arra, hogy telített vörös, zöld és arany színeket használjon a családi házban. Ezzel az volt a célja egyetértésben a forgatókönyvíróval, hogy időtálló megjelenést hozzon létre. Ami évekkel később is jól szórakoztatja a nézőket. És ő mondta azt is, ami eme elmélkedés konkluziója is lehet: ez a film nem a pénzről szól, a cél az, hogy a nézők jól szórakozzanak az ünnepek alatt.