Néhány óriási celebcoin bukta 2024-ből
A hírességekhez,különféle celebekhez kapcsolódó kriptovaluták 2024-ben is elég sokszor megvillantak, ahogy ismert emberek is szerették volna meglovagolni és profitot generálni a szárnyaló kriptopiacokból. Azonban a celebtokenek legtöbbjének értéke a bevezetés óta csak zuhant, vagy jelentősen elmaradt a csúcsoktól, és a támogató celebek egyes esetekben bíróság elé kerültek a tokenek miatt. Nézzünk is meg néhány ilyen tokent, amelyek rövid ideig felvillantak, de aztán gyorsan kifulladtak.
JENNER
Az egykori olimpikon Caitlyn Jenner volt a 2024-es celeb mémcoin őrület egyik éllovasa. Ő május végén a Solana mémcoinok létrehozására szolgáló Pump.fun-on keresztül indította el a saját, Caitlyn Jenner (JENNER) nevű tokenjét. A bevezetés is már kaotikus volt, mert sokan azt hitték, hogy Jenner X-fiókját szimplán csak feltörték. Még azokat a mostanra törölt videókat is deepfake-nek gondolták sokan, amelyekben Jenner arról biztosította követőit, hogy nincs szó hackelésről. Közben más hírességeket, például Jenner egykori mostohalányát, Kim Kardashiant is vegzálni kezdte az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) kriptovaluták népszerűsítése miatt.
A JENNER tokennél is megfigyelhető volt az az igen elterjedt celebtoken trend, hogy a coinok jelentős része néhány tárcában volt tárolva. A JENNER esetén ez a negyedét jelentette az összes coinnak, amelyeket aztán gyorsan el is adtak 500 ezer dolláros haszonért. Jenner a Sahil Arora nevet viselő mémcoin promóterre hárította a felelősséget a token korai áreséséért, azt állítva, hogy átverte a csapatát. Ezután elindította a tokent az Ethereumon is, amely mostanra lényegében elvesztette az összes értékét, és 98,5%-ot esett a csúcsértékéhez képest. Jennert mindenesetre novemberben csoportos keresettel perelték be a tokenek promóciója miatt. A panasz szerint ő és menedzsere, Sophia Hutchins csalárd módon pénzügyi szempontból nem képzett befektetőket be nem jegyzett értékpapírok megvásárlására szólított fel.
MOTHER
Egy másik ismert bukás Iggy Azalea (valódi nevén Amethyst Kelly) tokenje volt. Az ausztrál rapper, aki leginkább a Fancy című slágeréről ismert, májusban indította el az azonnali sikert aratott Mother Iggy (MOTHER) tokenjét. Akkoriban nagyon pozitívnak tűnt a MOTHER a a tengernyi ellentmondásos celebcoin között, amelyeket állítólag Sahil Arora támogatásával indítottak el. A MOTHER-t azután indították el, hogy Azalea azt állította, Arora az ő képmását használva dobott piacra egy tokent. A MOTHER június elején 23 centes csúcsot ért el, de mostanra körülbelül 87%-kal csökkent az árfolyam, és az év nagy részében 5 cent körül kereskedett. Most már csak alig 3 cent egy coin.
Valószínűleg ennyi volt a tokenben, mert Azalea és csapata szinte napi szinten posztoltak a MOTHER-ről az X-en és a Telegramon. A most visszavonult rapsztár azt is megpróbálta, hogy hasznosságot adjon a mémcoinnak a Motherland nevű online kriptokaszinó elindításával néhány nappal karácsony előtt. Ahol elfogadják fizetéshez a tokent. Mindenesetre a Bubblemaps szerint itt is megvolt a mémcoinokra jellemző trend. Egy maroknyi tárca birtokolta a teljes kínálat 20%-át az indulás előtt, majd indulásá után 2 millió dolláros profittal el is adták a coinokat.
HAWK TUAH
Az idei év egyik nagy internetes durranása volt Haliey Welch, a Hawk Tuah lány. Aki egy orális szextechnikáról szóló válasza miatt lett irtózatosan népszerű. Ő indította el a Hawk Tuah (HAWK) nevű coint december 4-én. A coin szinte azonnal elvesztette teljes értékét, mivel a Bubblemaps elemzői szerint bennfentes tárcák felvásárolták, majd ledömpingelték a coinokkal a piacot.
Welch tagadta, hogy a csapata részt vett volna bármilyen bennfentes tevékenységben. De addigra a HAWK egy PR-rémálommá vált. Welch csapata kárelhárításba kezdett, amelynek során rengeteg kommunikációt tettek közzé. Welch és a csapata – amelynek tagja volt Alex Shultz, más néven „Doc Hollywood”, aki a Memetic Labs-t, egy celebeket segítő kriptotanácsadó céget vezet – ezután egy livestreamet is indított az X-en magyarázva a bizonyítványt. A mostanra törölt livestreamben elhangzott állításokat Stephen Findeisen, a Coffeezilla néven ismert oknyomozó YouTuber darabokra szedte később.
Az OverHere kriptoprojekt – amelyet a HAWK „hivatalos platformjaként” hirdettek meg – elhatárolódott a HAWK indításától. Lényegében minden felelősséget Shultzra hárított egy december 16-i X-posztsorozatban. Az ügyvédek közben összeszedték a HAWK vásárlókat, akik december 20-án csoportos keresetet indítottak. Többek között Shultz, az OverHere, annak alapítója, Clinton So és a token mögött álló Tuah the Moon Foundation ellen. Welch kitért a perben való megnevezés elől, és a december 20-i indulás óta először nyilatkozott nyilvánosan. Közölte, hogy segít a token miatti csoportos perben, és felszólította a HAWK tulajdonosokat, hogy lépjenek kapcsolatba a panaszt képviselő ügyvédi irodával.
Egyéb coinok
De ez csak néhány példa volt az idei celebcoin listáról. Mert volt még elég sok, amelyek mostanra átjutottak csúcspontjukon és nagy összegű bennfentes kereskedelemmel vádolták meg őket. Ilyenek voltak Lil Pump (Gazzy Garcia), Waka Flocka Flame (Juaquin Malphurs), Davido (David Adeleke) és French Montana (Karim Kharbouch) művészek coinjai is. A Jason Derulo (JASON), a művész névadó tokenje, akinek valódi neve Jason Desrouleaux, szintén hasonló mintát követett a bevezetés, az árfolyamának zuhanása és a bennfentes allokációkkal való vádaskodás során. A JASON több mint 98%-ot esett a csúcsához képest. Derulo utoljára szeptemberben írt a tokenről, miután az azt megelőző két hónapban nem tett ilyet.
Az amerikai rapper Cardi B (Belcalis Cephus) októberben indította el a WAP (WAP) nevű tokenjét. Amelynek neve a 2020-as slágere címének, a „Wet-Ass Pussy”-nak a rövidítése. A WAP 99,7%-ot zuhant rövid idő alatt, és azzal vádolták Cardi B-t, hogy a token allokáció több mint felét bennfenteseknek küldte. Cardi B eddig összesen csak körülbelül öt X-posztot tett közzé a tokenről.