A Tether profitja szárnyal, miközben folytatódnak az USDT elleni lépések Európában
Kissé felemás napjai vannak a világ egyértelműen legnagyobb stabilcoinjának, a Tether USDT-nek. Több olyan hír is jött az elmúlt időszakban, amelyek arról szólnak, hogy a szabályozási körülmények miatt kriptotőzsdék leveszik platformjukról a coint. És a következő a sorban a Kraken, amely leveszi platformjáról a Tether USDT-t és négy másik stabilcoint az Európai Gazdasági Térségben (EGT). Az ok a jól ismert EU-s MiCA szabályozás, amelynek hatálya alatt a Tether nem rendelkezik megfelelő jóváhagyással. A tervek szerint a kivezetés szakaszosan történik, 2025. március 31-ére automatikusan átváltják a megmaradt stabilcoinokat.
Az USDT mellett a többi érintett stabilcoin a PayPal USD (PYUSD), az Euro Tether (EURT), a TrueUSD (TUSD) és a TerraUSD (USDT).
A kivezetési folyamat részletei
A kivezetési folyamat 2025. február 13-án kezdődik, amikor az EGT-ben lévő ügyfelek az ezeket az eszközöket érintő margin párokban új pozíciót már nem nyithatnak. Február 27-ig az azonnali kereskedés eladás módra lesz korlátozva, és az érintett eszközökhöz többé nem generálnak új letéti címeket. Március 17-én az ezen eszközökkel kapcsolatos valamennyi fennálló margin pozíció automatikusan lezárásra kerül. Március 24-én az EGT-ügyfelek számára leáll a stabilcoinok azonnali kereskedése, és az összes nyitott megbízás lezárásra kerül. 2025. március 31. után az EGT-ügyfelek minden fennmaradó, ezekben az eszközökben lévő tőkéjét automatikusan átváltják egy egyenértékű stabilcoinra.
A tőzsde megjegyezte, hogy a határidő után a meglévő címekre befizetett érintett eszközök csak kifizetésre lesznek elérhetőek. A szolgáltatásait Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Hollandiában, Belgiumban, Írországban, Franciaországban és Lengyelországban biztosító kriptotőzsde tavaly májusban közölte, hogy fontolgatja az USDT kivezetését az EU-ban, hogy megfeleljen a MiCA-szabályok szerinti szigorúbb stabilcoin-követelményeknek.
Ahogy a bevezetőben említettük, ez nem az első ilyen döntés a sorban. A Crypto.com pár napja közölte, hogy az USDT-t kilenc másik tokennel együtt 2025. január 31-től veszi le platformjáról Európában, az új szabályozásnak megfelelően. Ezek a döntések biztosan éreztetni fogják magukat az USDT kibocsátó Tether eredményében is.
Még nem látható a Tether eredményén a szabályozási problémák hatása
Mert bár a cég nemrég közzétette 2024 negyedik negyedévére vonatkozó megbízhatósági audit véleményét, abban még ezek a hatások nem teljesen érezhetőek. A jelentés megerősítette a Tether konszolidált tartalékjelentésének (CRR) pontosságát, és átlátható áttekintést nyújtott a kibocsátott tokenjei mögött álló eszközökről.
Arról is szó van a dokumentumban, hogy a Tether nagy nyereségnövekedést, tartalékpuffer növekedést tapasztalt 2024-ben és számos jelentős stratégiai beruházást hajtott végre. Papíron ezek az adatok azt mutatják, hogy a Tether tokenje továbbra is messze a legnagyobb stabilcoin. 2024 összességében meghatározó év volt a Tether számára, és ez alól a negyedik negyedév sem volt kivétel. A vállalat 13 milliárd dollárt meghaladó nettó éves nyereséget könyvelhetett el. A negyedik negyedév egyik legizgalmasabb pontja a Tether növekvő kitettsége volt az amerikai állampapírokkal szemben.
Ez rekordot jelentő 113 milliárd dolláros közvetlen és közvetett állományt ért el. Ezzel a Tether az amerikai állampapírok legnagyobb globális birtokosai közé került. A Tether pénzügyi erejét a 7 milliárd dollárt meghaladó tartalékpuffer is alátámasztja, ami 36%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A vállalat csak a negyedik negyedévben több mint 23 milliárd dollár értékben bocsátott ki USDT-t. Ez a szám vetekszik a második legnagyobb stabilcoin, az USD Coin piaci értékével. A cég egyébként az aranyba és a Bitcoinba történő befektetéseiből is keményen profitált, mintegy 5 milliárd dollárnyi nem realizált nyereséget termelve 2024-ben. A 2025-ös számokat még nem ismerjük, de biztosan lesz hatása a Tether lendületére a sok eltávolításnak. A Coinspeaker korábban arról számolt be, hogy az USDT piaci kapitalizációja a MiCA bevezetését követően 1%-os csökkenést szenvedett el.