A Közel-Kelet lehet a kriptobányászok új desztinációja
A Biden-adminisztráció által javasolt 30%-os adó a digitális eszközök bányászati műveleteinek villamosenergia-felhasználására aggasztja a kriptobányászokat. Attól félnek, hogy kiszorulhatnak az amerikai piacról.
Az Egyesült Államokban működő kriptobányászok a teljes Bitcoin hálózat nodejainak több mint 26%-át teszik ki. Ez az arány azonban csökkenhet, ha a költségek növekednek, és más helyszínek vonzóbbá válnak számukra.
Az egyik feltörekvő desztináció lehet a közel-keleti régió, ahol az adók általában alacsonyabbak, bőséges az olcsó energia, és a környezetvédelmi szabályozás általában kevésbé szigorú.
Az ománi kormány több mint 800 millió dollárt fektetett be már eddig kriptobányászati műveletekbe. Az Egyesült Arab Emírségekben felépített összesen 400 megawattos Bitcoin bányászati létesítmények a hashráta index adatai szerint a globális bányászati hashrátának mintegy 4%-át teszi ki. Az olcsó energiában gazdag régióba történő migráció az amerikai bányászoknak kedvezhet, állítják a régió támogatói.
„Az Egyesült Államokkal összehasonlítva Omán déli része rendelkezik néhány olyan geopolitikai és geográfiai előnyökkel, amely egyedülálló lehetőséget kínál. Nagyon jó a régió az internetkapcsolat szempontjából is, mivel a tenger alatti kábelek mellett helyezkedik el. Van alacsony költségű villamos energia, mérsékelt a politikai kockázat és kedvezőek az időjárási körülmények az adatközpontok számára.” – mondta Olivier Ohnheiser, a Green Data City, egy ománi kriptobányászati cég vezérigazgatója.
Nagyon nyomul a közel-keleti régió
A Green Data City tavaly 300 millió dolláros megállapodást kötött a Phoenix Group-pal – az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb bányászati cégével – egy 150 megawattos kriptofarm felállítására a dél-ománi Szalalában. A Bitcoin, Litecoin és más POW kriptoeszközök bányászatára szolgáló üzem még idén elkészül. A Salalah régióban a nyári hónapokban mindössze 27 Celsius-fokos csúcsértékeket mérnek, és ez viszonylag hűvös a Közel-Kelet többi részéhez képest. A régió hozzáféréssel rendelkezik a hűvös óceánvízhez is, és a Green Data City minden engedéllyel rendelkezik a kriptobányászathoz.
2023-ban a Digital Marathon és az Abu Dhabi szuverén vagyonalap által támogatott Zero Two is aláírt egy megállapodást egy 406 millió dolláros közös vállalkozás létrehozásáról, hogy megépítsék az első merülőhűtéses Bitcoin bányászati üzemet a közel-keleti régióban. Bár a sivatagi hőmérséklet hátrányt jelent. Különösen a nyári hónapokban, amikor az 50 Celsius-fokos csúcshőmérséklet sem szokatlan, a hűtési technológia lehetővé teszi a bányászati berendezések optimális működését még a kihívást jelentő környezetben is.
30%-os energiaadó jöhet a kriptobányászokra
Az Egyesült Államok folyamatos szabályozási szigorítása a kriptoüzletágakkal szemben szintén fellendítheti a Közel-Kelet regionális növekedését.
Kyle Shneps, a Foundry, egy amerikai székhelyű kriptobányászati cég igazgatója arra számít, hogy a kriptobányászat visszaesik az Egyesült Államokban, ha az elektromos energiaadó-törvényt elfogadják.
„A bitcoin bányászok által használt villamos energiára kivetett 30%-os adó biztosan megölné az iparágat az Egyesült Államokban. Példátlan lenne, hogy ilyen támadás érje a felhasznált villamos energiát. Ez igazán veszélyes precedenst teremtene.” – mondta.
A fenyegető adózási kihívások és a Bitcoin nemrég áprilisban történt felezése miatt csökkentett blokkjutalmak miatt a bányászok a megváltozott profitelvárásokkal küzdenek. Seyed Mohammad Alizadehfard (Bijan), a Phoenix Group társalapítója szerint ez is egy olyan tényező, amely befolyásolhatja az amerikai bányászok választását.
„Az árfolyamnak felfelé kell mennie, különben nagyon nehéz dolguk lesz a magas áramárakkal vagy régebbi generációs gépekkel rendelkező Bitcoin bányászoknak. Ha ez a törvényjavaslat átmegy a kongresszuson, néhány bányászcég olyan helyekre vándorolhat, mint például a Közel-Kelet, ahol ilyen törvények még nem léteznek.” – mondta.
Anthony Scaramucci, a Skybridge Capital kommunikációs igazgatója azonban úgy véli, hogy az Egyesült Államok továbbra is a digitális eszközök, köztük a bányászat egyik fellegvára marad.
„A szabályozási bizonytalanság ellenére az Egyesült Államok olyan ökoszisztémát kínál, amely megérett az innovációra és a növekedésre, számos vezető kriptocég és projekt már itt van.”- nyilatkozta.
Ha a digitális eszközök bányászatára vonatkozó új villamosenergia-adóról szóló törvényjavaslatot elfogadják, az amerikai bányászoknak két lehetőségük van. Vagy ragaszkodnak az amerikai piachoz, és úgy gyűrik a számokat, hogy megérje nekik itt maradni, vagy új otthont keresnek maguknak.