A kínai születésszám történelmi mélypontra jutott
A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság adatai szerint Kínában 2022-ben 9,56 millió gyermek született, ami a legalacsonyabb szám a statisztika vezetése, azaz 1949 óta. A 2021-es értékhez képest ez 10%-os zuhanás, ami úgy igazán sokkoló, hogy a kínai kommmunista vezetés mindent elkövet a gyermekvállalási kedv növeléséért. És hat évtized óta ez volt az első alkalom, hogy a kínai lakosság száma csökkent, 1,41 milliárd kínai van már „csak”. Úgyhogy könnyen lehet, hogy jogos a kínai vezetés aggodalma, hogy az ország „még azelőtt öreg lesz, hogy gazdag lenne”.
Globálisan csökken a fejlett országokban a gyermekek száma
Az is tény, hogy minden tényező mellett a legfontosabb oka a gyermekszám csökkenésének Kínában az egy-gyermekes politika, amely 1980 és 2015 között volt érvényben az országban. A tavaly született kínai babák 40%-a második gyermek volt egy családban, míg 15%-a volt három vagy többgyermekes család gyermeke. Peking számára ez kritikus tényező, Xi Jinping elnök is többször hangot adott ennek. De a gyermekfelügyelet, oktatás költségei, a növekvő munkanélküliség, a drága egészségügy és a gazdasági lassulás mind-mind hozzájárulnak a gyermekszám csökkenéséhez. De ez nem kínai probléma csak.
Japánban most már sorozatban hetedik éve csökken az előző évhez képest is a születések száma, idén eddig még 800 ezer japán baba sem született. Amióta Japánban nyomonkövetik a számokat, 1899 óta nem volt ilyen alacsony a gyermekek száma a szigetországban. Az egy nőre jutó átlagos születési szám tavaly már csak 1,26 volt, ami megdöntötte a 2005-ös rekordot is. Ahhoz, hogy egy társadalom lélekszáma ne csökkenjen, minimum 2,07-es ráta szükséges. Japán esetében a fő szerepet a gyermekvállalási kedv csökkenésében a gazdasági nehézségek játsszák. Emellett az a kulturális trend, hogy a fiatalok nem igazán akarnak házasodni és gyermeket.
De az Egyesült Államokban is van csökkenés 2021-ről 2022-re, de azért ők sokkal jobban állnak, mint mondjuk a japánok vagy az oroszok. És bár szakértők arra számítottak, hogy a COVID-járvány majd növeli a gyermekvállalási kedvet, pont az ellenkezője történt a fejlettebb országokban. Magyarországon a független elemzések mindegyike rámutat, hogy 2020 végén és 2021 elején is óriásit zuhant a magyar születési ráta (8,5%). Viszont növekedést összességében sikerült felmutatni Magyarországon, a 2011-es 1,23-as számhoz képest sikerült növekednie a magyar születési rátának. De jelenleg még nem látni mi lesz a fejlettebb országokban a gyermekszám csökkenésének megállítására tett legjobb intézkedés. Európában a legjobban a franciák állnak, tehát érdemes lenne a magyar vezetésnek is inkább arrafelé nézelődnie.