A kínai kamatcsökkentés teljes pánikot jelez előre

A globális piacokat keményen megütöttek, mivel Kína kamatlábcsökkentése pánikot jelez.

A globális piacok jelentős turbulencián mennek keresztül a héten Kína közelmúltbeli monetáris politikai lépései és az amerikai kincstári hozamok alakulása miatt. Míg a Bitcoin gyorsan magához tért, az altcoinok mindenhol csökkennek.

Két kínai kamatcsökkentés után

A People’s Bank of China (PBoC) egy héten belül két meglepetésszerű kamatcsökkentést hajtott végre Kínában, jelezve, hogy sürgős monetáris támogatást kell nyújtani csapongó kínai gazdaság számára. Ezek az intézkedések fokozták a piaci félelmeket, és széles körben elterjedő kockázatkerüléshez vezettek.

A döntés hatása piacra azonnal érezhető volt

A részvénypiacokon a főbb európai indexek, mint például a német DAX, a francia CAC és az euróövezeti Euro Stoxx 50, egyenként 1,5%-ot meghaladóan estek. Az Investing.com adatai szerint a technológia fókuszú Nasdaq 100 határidős jegyzések az Egyesült Államokban valamivel alacsonyabbak voltak az index szerdai 3%-os zuhanását követően is.

A részvények eladása a befektetők növekvő aggodalmát tükrözi a globális gazdasági stabilitás és a növekedés lassulása miatt. A technológiai részvények, amelyek jelentős növekedést értek el az év elején, most fokozott nyomással néznek szembe, mivel a piaci hangulat óvatossá válik.

Bár gyakran a hagyományos pénzpiaci volatilitás elleni fedezetként emlegetik, a Bitcoin BTC Price BTC Price ismét jelentős korrelációt mutatott a kockázati eszközökkel a fokozott bizonytalanság időszakaiban. Közel 2%-kal 64 000 dollár körüli értékre esett. Bár azóta visszaállt 68 000 dollár körüli értékre, ez leginkább a hétvégi Bitcoin konferenciának köszönhető.

Az Ether ETH Price ETH Price , a második legnagyobb kriptovaluta azonban nem bizonyult ellenállónak, több mint 7%-ot esett, és ezzel együtt lehúzta a szélesebb altcoin piacot is. A kriptovaluták árának meredek csökkenése alátámasztja a digitális eszközök érzékenységét a makrogazdasági fejleményekre és a kockázati hangulatra.

A kínai kamatcsökkentés részletei

Csütörtök nap elején a PBoC bejelentette, hogy 2,5%-ról 2,3%-ra csökkenti az egyéves középlejáratú hitelkamatlábát, ami 200 milliárd jüan (27,5 milliárd dollár) likviditást juttat a piacra. Ez volt a legjelentősebb csökkenés 2020 óta.

A lépés az egyéb hitelkamatlábak hasonló csökkentését követi, amiről a hét elején döntöttek. Ez jól aláhúzza a kínai döntéshozókat sürgős helyzetét a gazdasági növekedés ösztönzésére.

A legfrissebb adatok azt mutatták, hogy Kína gazdasága a második negyedévben éves szinten 4,7%-kal bővült, ami jóval gyengébb, mint a becsült 5,1%, és még lassabb, mint az első negyedévi 5,3%. A kiábrándító gazdasági adatok arra késztették a PBoC-t, hogy agresszív intézkedéseket tegyen a növekedés ösztönzése és a befektetők megnyugtatása érdekében.

„A határidős részvénypiaci ügyletek stabilak a tegnapi véres kereskedés után, amely az összes eszközosztályt megrázta” – jegyezte meg Ilan Solot, a Marex Solutions vezető globális stratégája. „A PBoC azon döntése, hogy egy meglepő lépéssel csökkentette a kamatokat, csak fokozta a pánik érzését.”

Bár a 4,7%-os növekedés még mindig lenyűgözőnek hangzik, a valóság Kínában nem ilyen egyértelmű. A bevásárlóközpontokba és az utcafronti üzletekbe nem tértek vissza a vásárlók a kínai Covid-korlátozások 2022. december eleji feloldása óta. Kína online kiskereskedői gyorsan reagáltak a korai Covid-zárlatokra, és most az ország lakossági vásárlóinak többsége számára az első választást jelentik. Annak ellenére, hogy a normál kiskereskedelem már több mint 18 hónapja teljes mértékben normálisan működik.

Az amerikai hozamgörbe miatt aggódnak

Szintén aggodalomra ad okot az Egyesült Államok kincstári hozamgörbéjének folyamatos meredeksége, amely jelentős kockázatot jelent a piac stabilitására. A hozamgörbe meredekebbé válik, ha a hosszabb és a rövidebb futamidejű kötvényhozamok közötti különbség nő. Ebben a hónapban a 10 és a kétéves kincstári hozamok különbözete 20 bázisponttal -0,12 bázispontra (bp) emelkedett, elsősorban a 10 éves hozamok ragadósabbá válása miatt.

Korábban a hozamgörbe ilyen megváltozását a kockázatkerüléssel hozták összefüggésbe a piacokon. Ez azt jelzi, hogy a piacok arra számítanak, hogy a Federal Reserve csökkenti a kamatokat, de a tartós inflációt és az expanzív fiskális politikát növekvő kockázatnak tekintik. A hozamgörbe alakját gyakran a gazdasági teljesítmény előrejelző faktorának tekintik. A meredekebb görbe a jövőbeli gazdasági kihívásokkal és a monetáris politika lehetséges elmozdulásaival kapcsolatos várakozásokra utal.

Piaci kilátások

Ahogy a globális piacok megemésztik ezeket az új fejleményeket, a befektetők továbbra is előre tekintenek. Olyan további politikai lépésekre és gazdasági adatokra számítanak, amelyek befolyásolhatják a jövőbeli piaci mozgásokat. A kínai agresszív monetáris lazítás és az USA fejlődő gazdasági helyzete közötti kölcsönhatást szorosan figyelemmel kísérik most a következő hetekben.

A jelenlegi piaci környezet rávilágít a globális gazdaságok összekapcsolódására és a politikai döntések messzemenő hatására. A nagy bizonytalanság és a törékeny kockázati hangulat miatt a piaci szereplők a stabilitás jeleit és a politikai döntéshozók egyértelműbb útmutatásait keresik most. Addig amíg nem érkezik valami megnyugtató hír a volatilitás valószínűleg magas marad az összes eszközosztályban.