A készpénzfizetés jelentős korlátozására készülhet Törökország
Törökország arra készül, hogy korlátozza a 7000 török lírát (205 dollár) meghaladó készpénzes fizetéseket. A kriptoközösségben most sokan azon gondolkodnak, vajon milyen hatással lehet mindez a kriptovaluták használatára az országban.
A török adóhivatal szeptember 9-én adta be konzultációra azt a javaslatot, amelynek értelmében minden, 205 dollárt meghaladó készpénzes fizetést 10%-os illetménnyel sújtanának. A kereskedők csak bankokon vagy más pénzintézeten keresztül fogadhatnák el az ezeket meghaladó fizetéseket.
A 10%-os büntetést a fizető félnek kellene megfizetnie, viszont nem lehetne alacsonyabb 5000 líránál (147 dollár). Ez azonban még egyáltalán nem a végleges javaslat, az adóhivatal szeptember 13-ig adott időt a nyilvános véleményezésre.
Törökország már korábban betiltotta a kriptofizetéseket
Ha a javaslat át is menne, annak vajmi kevés hatása lenne a törökök kriptovalutában történő fizetési szokásainak megváltoztatására. Bár az országban virágzik a kriptobiznisz, korábban mégis betiltották az ilyen jellegű elszámolásokat a helyi jogi szakértők szerint.
„A kriptovalutákat nem lehet legális fizetőeszközként használni” – mondta Meric Paldimoglu, a török Paldimoglu jogi iroda alapítója a Cointelegraph-nak.
A jogász hivatkozott a török jegybank azon szabályozására, amely még 2021 áprilisában tiltotta meg a bitcoinhoz hasonló kriptovaluták fizetések során történő használatát.
Ismail Hakki Polat, helyi kriptomentor egyetértett abban, hogy az új szabályozás potenciálisan nem lesz közvetlen hatással a kriptovalutákra.
Növelni akarják az adóbevételt
Paldimoglu szerint a lépés mögött nem a készpénzmentes társadalom felé történő elmozdulás áll. Törökország célja sokkal inkább az adóbevételek növelése lehet amellett, hogy a gazdaságot is átláthatóbbá teszik.
Egy ilyen jellegű korlátozás bevezetése ezenfelül kritikus szerepet játszhat abban, hogy az FATF eltávolítsa Törökországot a pénzmosási „szürkelistájáról”, ahová még 2021 októberében került fel.