A kanadai miniszterelnök meghátrált: a befagyasztott számlákat feloldják

A kanadai miniszterelnök megkezdte a tüntetők és a Szabadságkonvoj adományozóihoz tartozó bankszámlák feloldását. Justin Trudeau szerint nincs szükség a vészhelyzeti törvényre. 

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi a vészhelyzeti intézkedéseket, amelyeket arra használtak, hogy 8 millió dollárt fagyasszanak be 210 bankszámláról, amelyek a kanadai Szabadságkonvoj tüntetőihez kapcsolódnak.

Trudeau csütörtökön egy televíziós sajtótájékoztatón kijelentette, hogy „készen állunk megerősíteni, hogy a helyzet már nem minősül vészhelyzetnek, és ezzel megszűnnek a vészhelyzeti törvény által biztosított különleges jogkörök”. Hozzátette: „Biztosak vagyunk abban, hogy a meglévő törvények és rendeletek most már elegendőek az emberek biztonságának megőrzéséhez”.

A tüntetők a múlt hónapban blokád alá vonták az utcákat és a COVID-korlátozások megszüntetéséért demonstráltak az ontariói Parlament Hill előtt. A számlák befagyasztására vonatkozó intézkedést a vészhelyzeti törvény alapján hozták meg. Szerdán a Trudeau-kormány megkezdte a bankszámlák befagyasztásának feloldását.

Isabelle Jacques, a pénzügyminiszter-helyettes elmondta: „A számlák túlnyomó többsége a befagyasztás feloldásának folyamatában van, minden olyan új információtól függően, amellyel az RCMP rendelkezik” – utalva a Kanadai Királyi Lovasrendőrségre.

Miután a kanadai kormány blokkoltatta a GoFundMe és a GiveSendGo hagyományos adománygyűjtő platformokat, a tiltakozók a Tallycoinon keresztül bitcoint (BTC) gyűjtöttek a tüntetők megsegítésére, és február 15-ig 21 BTC jött össze, mintegy 902 000 dollár értékben. Az esemény szervezői ezután a BTC-t különböző tárcákra utaltak ki.

A bankszámlák befagyasztásáról szóló döntés felháborított néhány jelentős kriptoipari szereplőt, aki felszólaltak az intézkedés ellen. A Kraken vezérigazgatója, Jesse Powell múlt pénteken úgy reagált a bankszámlák befagyasztására: „A tisztességes eljárás a plebsnek való. Kanadában a hatalomnak van igaza”.

Powell később szerdán a Forbesnak nyilatkozott:

„Az embereknek, tudod, újra el kellene gondolkodniuk azon, hogy a kormány mindig az ő érdekeiket tartja-e szem előtt, vagy hogy soha nem menne el ilyen szélsőségig, tudod, a bankszámlák elkobzásával, megfelelő eljárás nélkül”.

Rand Paul, az Egyesült Államok szenátora szintén aggodalmának adott hangot a kormányzati hatóságok beavatkozása miatt, és megkongatta a vészharangot, hogy hasonló helyzet alakulhat ki az ő országában is. Vasárnap a Based Politics podcastben beszélgetett Hannah Cox műsorvezetővel, és így nyilatkozott:

„Nálunk is vannak hasonló törvények, és én már régóta ellenzője vagyok ezeknek. Az Egyesült Államokban tulajdonképpen van egy sürgősségi törvényünk, amely lehetővé teszi az elnök számára, hogy lekapcsolja az internetet.”