A holland jegybank arannyal indítaná újra a világgazdaságot egy világválság után
Kezd újra vonzóvá válni a jegybankok körében a kemény, hiteles fedezeten (arany, bitcoin?) alapuló fiat pénz. Miután az elmúlt 10 évben a mennyiségi könnyítések (QE) hatásárára helikopterpénz szintre redukálták a dollárt, eurót, jent, amiket egyedül a törvényi ukáz (törvényes fizetőeszközök) és a megszokás tart a felszínen, a holland jegybank kijelentése nem is olyan meglepő.
Holland jegybank: az aranytartalék lehet egy krízis utáni világgazdaság kezdőrúgása
Dutch Central Bank: „If the whole system collapses, the gold reserve can serve as collateral to start from scratch.” https://t.co/5OxwXo6Drc
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) October 12, 2019
Holland jegybank: „Ha a rendszer összeomlik, akkor az arany lehet a fedezete az újrakezdésnek.” – áll a Twitter bejegyzésben, amit Tuur Demester, az Adamant Capital társalapítója osztott meg.
A meglepő kijelentés azután jön, hogy az amerikai jegybank újfent mennyiségi könnyítés (QE) programba kezdhet mialatt a japán és az európai jegybanknak még csak eszében sincs leállítani azt. Jelenleg a FED irányadó kamatlába 2.25 százalékon áll, a BoJ -0.10%, a svájci jegybank -0.75% az EKB pedig 0 százalékon tartja a kamatlábát.
És egyes országok már érzik a közelgő vészt vagy ösztönösen reagálnak a holland jegybank prófétainak is tekinthető elemzésére ugyanis egyes országok őrült ütemben zsákolnak a fizikai aranyból. Vegyük például Oroszországot, ami 2016-ban még csak 1460 tonna arannyal rendelkezett, de azóta már az aranytartaléka a 2200 tonnát is meghaladja. Hasonlóan magas tempóra kapcsolt Kína és Törökország is, amik az elmúlt 10 évben triplájára növelték aranytartalékukat.