A SETI projekt rejtélyes hangokat azonosított be

A múlt hónapban az amerikai New Hampshire-ben élő emberek ezrei jelezték a közösségi médiában, hogy egy olyan robbanásról számoltak be az égen, amely elég erős volt ahhoz, hogy az ablakok megreccsenjenek. Egyesek természetesen földönkívülieket hibáztattak, míg a higgadtabbak szerint egy katonai repülőgép hangrobbanása lehetett. De bizonyítékok nélkül ki tudná megmondani mi is volt ez valójában?

harvard Galileo projekt

Az aggódó lakosok szerencséjére a Harvard Egyetemen a Galileo projekt pontosan ilyen esemény kivizsgálására jött létre. A hivatalosan „földönkívüli technológiai civilizációk (ETC – Extraterrestrial Technological Civilizations) technológiai jelei” keresésének módjaként leírt projekt kamerák és mikrofonok segítségével folyamatosan figyeli az eget. A felszerelésükkel a csapat képes volt az anekdotikus jelentéseket valós adatokkal alátámasztani.

Amint azt a projekt vezetője, Avi Loeb egy cikkben kifejtette, a Galileo egyik optikai berendezése sem rögzített semmi érdekeset akkoriban. De az AMOS akusztikai megfigyelő rendszer, amely az infrahangtól egészen az ultrahangig, pontosabban 0,05 hertztől 190 kilohertzig képes rögzíteni, a 12 másodperces eseményt rögzítette.

hangrobbanás

A kutatók képesek volt az AMOS által gyűjtött adatokat a Taylor-von Neumann-Sedov megoldással modellezni. Ezt eredetileg a II. világháború alatt fejlesztettek ki, hogy megbecsüljék, mennyi energia szabadul fel egy atombomba detonációja során az általa keltett gömb alakú robbanáshullámból.

A nyomáshullám amplitúdóját és időtartamát beillesztve az egyenletbe, körülbelül 2,4 kilotonna TNT felszabaduló energiáját számították ki a kutatók körülbelül 40 kilométeres távolságban.

Nem ufók voltak, és nem is atombomba

Mivel egy taktikai nukleáris fegyver felrobbanását a Mount Washington 40 km-es körzetében valószínűleg valaki észrevette volna, a valószínűleg valamilyen, a Föld légkörébe belépő tárgy okozhatta a robbanást.

Mint kiderült, az Orionidák meteorraj éppen akkor volt a csúcspontján a Massachusetts feletti égbolton. Tekintettel ezeknek a meteoroknak az átlagos sebességére (66 km/s), a kutatók úgy vélik, hogy a hang forrása egy körülbelül egy méter átmérőjű űrszikla lehetett, amely felrobbant.

Tudjuk, az idegenek sokkal szórakoztatóbb történet lett volna. De ez pontosan az a fajta megalapozott kutatás, amire szükség van ahhoz, hogy az azonosítatlan/ rendellenes levegőben történő jelenségeket komolyan vegyük.