A hajléktalanok számára legalizálnák az asszisztált öngyilkosságot Kanadában

A kanadaiak egyharmada teljesen rendben van a hajléktalanok öngyilkossági kísérletének támogatásával a Research Co. közvélemény-kutatásának eredménye szerint.

2021 márciusától Kanada azon kevés államok egyike lett, amelyek legalizálták az asszisztált öngyilkosságot (amikor a beteg saját magának is beadhatja a halált kiváltó szert, amelyet orvos ír fel) olyan esetekben is, amikor nincs szó végstádiumú betegségről. A törvényes MAID-rendszert, mely „orvosi segítségnyújtást” jelent az öngyilkosság elkövetésében, a megkérdezettek 73 százaléka támogatja. 27 százalékuk még azt sem bánja, ha valaki pusztán szegénység miatt akar véget vetni életének. A válaszadók egyötöde egyetértett azzal, hogy „az orvosi segítségnyújtást mindig engedélyezni kell, függetlenül attól, hogy ki kéri”.

Nem ez az első eset egyébként, hogy a kanadaiak hajlandók lennének a MAID-et több esetben is alkalmazni. Egy kanadai törvényhozókból álló testület például az év elején azt szorgalmazta, hogy a programot kiskorúakra is terjesszék ki. Februárban az Angus Reid Intézet felmérése szerint az ország lakosainak 61 százaléka támogatta az jelenlegi MAID-rendszert.

Kanada azonban kevésbé felügyeli a rendszert, a „segítségnyújtást” ugyanis ápolónők is engedélyezhetik és alkalmazhatják, míg a legtöbb országban orvos jóváhagyására van szükség. Az országban ráadásul a MAID halálesetek aránya is ugrásszerűen megnőtt. 2016 óta, amikor először legalizálták az asszisztált öngyilkosságot, mindössze 2838 lakoson alkalmazták, a 2021-es adatok szerint azonban ez a szám azóta 10 064-re növekedett. A rendszert továbbá rutinszerűen gyakorolják a kanadai börtönökben – annak ellenére, hogy a hasonló intézkedések mélyen ellentmondásosnak bizonyultak Belgiumban, amely úttörő volt az asszisztált öngyilkosság legalizálásában.

Felmerült továbbá az is, hogy Kanada esetlegesen kiterjessze a rendszert a mentális betegségben szenvedőkre is. Az Angus Reid Intézet válaszadóinak mindössze 31 százaléka, a Research Co. válaszadóinak azonban 43 százaléka tartotta ezt jó ötletnek. A kiterjesztéssel kapcsolatos törvénynek márciusban kellett volna legálissá válnia, a dátumot azonban 2024-re tolták, hogy „felkészüljenek a MAID biztonságos és következetes értékelésére”.