A grafikonok szerint ez a forgatókönyv várhat az XRP árfolyamára

Ha azt hinné az ember, hogy egy több tízmilliárdos piaci kapitalizációval rendelkező projekt nem sokszorozhatja meg árfolyamát, akkor most tévedtünk. Az amerikai elnökválasztásokat követően egyértelművé vált a kriptovaluták euforikus felemelkedése, amit a kamatvágások alapoztak meg. Az XRP története azonban más, mint a többi digitális eszközé.

Az egyik legrégebbi digitális eszköz 2018-ban 3,8 dolláros árfolyammal bírt, 2021-ben azonban a 2 dollárt is alig érte már el. Az XRP árfolyama az elmúlt hónapban közel hatszorosára nőtt, megközelítve a 3 dolláros ellenállást. Hol állhat meg az eszköz?

Az XRP történelmi felemelkedése

November elején az XRP XRP Price XRP Price árfolyama 0,50 dollár körül mozgott, mellyel a hatodik legnagyobb kriptovaluta volt. Kiemelkedően magas kínálata miatt azonban így is 25 milliárd dolláros piaci kapitalizációval kezdte meg az utolsó negyedév második hónapját. Miután Donald Trump azonban megnyerte az amerikai elnökválasztást, a digitális eszközök parabolikus felfutásba kezdtek – köztük az XRP is.

Az XRP piaci kapitalizációjának az alakulása, forrás: CoinMarketCap

Az XRP árfolyama december harmadikán egészen 2,86 dollárig emelkedett. Ez azt jelenti, hogy több mint 135 milliárd dollárral nőtt a piaci kapitalizációja, mellyel ismét a harmadik legnagyobb kriptovaluta-projektté vált.

Kiváltképp segítette az XRP és az XLM mögött álló Ripple Labs helyzetét, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet elnöke, Gary Gensler, bejelentette távozását Trump beiktatását követően. A Ripple Labs 2020 decembere óta pereskedik az SEC-vel azzal kapcsolatban, hogy az XRP – és ezáltal valószínűleg az XLM is – árucikk-e (commodity) vagy digitális fizetőeszköz. Gensler lemondása és a Trump által javasolt, pro-kriptovaluta beállítottságú Paul Atkins esetleges kinevezése a Ripple Labs oldalára véglegesen eldöntheti az egyébként is túlnyúló pereskedést.

Az XRP technikai elemzése

Ami a grafikonokat illeti, az XRP jelenleg a 2,5 dolláros szint felett kereskedik. A négyórás grafikont illeti, jól látszik, hogy az eszköz árfolyama többször is érintette a 2,25 dolláros támaszt, miután ismét 2,5 dollár fölé kerekedett volna. Ezek stabil támaszt nyújthatnak a befektetők számára, amennyiben elfogyna a bikás trend.

Az XRP technikai elemzése, forrás: TradingView

A relatív erősség index, vagyis az RSI, 57/100-as mértéke arról árulkodik, hogy semleges tartományba került az XRP. Ez abból a szempontból lehet pozitív, hogy van hova növekedni, ugyanakkor negatívumnak számít a potenciális korrekció esélye is. A felhalmozódás ismét a 2,25 – 2,50 dolláros szint között kezdődhet el, az egyértelmű ellenállást pedig a 2,75 dolláros szint képezi.

A potenciális növekvő árfolyam meghatározására a Fibonacci-kiterjesztési szinteket vizsgáljuk meg. A legfontosabb, vagyis a 161,8%-os, a 261,8%-os és a 423,6%-os árfolyamok egyfajta iránymutatást képeznek az emelkedő trendet illetően:

  • 161,8%: 4,56 dollár
  • 261,8%: 6,05 dollár
  • 423,6%: 8,44 dollár

Ezek alapján hosszú távon, amennyiben az XRP át tudja törni a 2,75 – 3 dolláros ellenállást, a bikapiac végére akár további 50%-kal is emelkedhet. Természetesen ezt nem szabad készpénznek venni, a technikai elemzés mellé mindig érdemes fundamentális elemzést is készíteni.

Ítélet a grafikonok alapján

Egyértelmű, hogy egy ilyen szintű felfutás túlfeszültségre utal, amit egy természetes korrekció követhet. Az XRP nem egy mémcoin vagy egy kis kapitalizációs projekt, amit szabadon tudnak rángatni a kereskedők. A kifejezetten sok vállalat és elkötelezett közösség által támogatott projekt azonban mind a technikai indikátorok, mind a fundamentumok alapján, bikás trendet követhet.

Ha sikeresen áttöri az XRP a 2,5 – 2,65 dolláros tartományt, árfolyama egészen 2,90 – 3 dollárig emelkedhet a közeljövőben. Ellenkező esetben a 2,10 – 2,30-as tartományra kell figyelni. Amennyiben ezt sem tudja megtartani, úgy az 1,90 dolláros támasz nyújthat új beszállópontot a későn érkező befektetők számára.