Az egyik legnagyobb tőzsde a Google segítségével alakít tokenné eszközöket

Bár Magyarországon azért annyira nincs benne a köztudatban, a CME Group a világ vezető derivatív piactere (egyben a legnagyobb bitcoin határidős tőzsde). Globális termékek széles skáláját kínálja olyan főbb eszközosztályokban, mint a részvényindexek, deviza, energia, mezőgazdasági termékek és fémek. Lehetővé teszi az ügyfelek számára a határidős, opciós, készpénzes és OTC-piacokon történő kereskedést, a portfóliók optimalizálását és az adatok elemzését. Az 1848-ban Chicagói Kereskedelmi Tőzsde néven alapított tőzsde mára sok más tőzsdével bővült.

Nemrég jelentette be a tőzsde, hogy a Google Clouddal közösen kísérleti programot indítanak az eszköz-tokenizáció lehetőségeinek eltárására. Az eszköz-tokenizálás általában egy fizikai tulajdonjogának digitális tokenekké történő átalakítása egy blokkláncon.

Emellett a nagykereskedelmi fizetési folyamatok blokkláncra racionalizálását is vizsgálják.

Egyre aktívabbak a cégek az elszámolási rendszer megreformálásában

A bejelentéshez kapcsolódóan a Google azt is közölte, hogy befejeződött a Google Cloud Universal Ledger (GCUL), egy kifejezetten az intézményi pénzügyek számára kifejlesztett, engedélyezett blokklánc-infrastruktúra első integrációs és tesztelési fázisa. A kísérleti projekt során azt értékelik, hogy a GCUL hogyan tudja megkönnyíteni a hatékony és biztonságos digitális átutalásokat különböző felhasználási esetekben, beleértve az árkülönbözet-kezelést, az elszámolást és a díjfizetést. Terry Duffy, a CME Group elnök-vezérigazgatója szerint az erőfeszítés összhangban van a közelmúltbeli amerikai kormányzati felhívásokkal. Ezek a pénzügyi piac szerkezetének jogszabályi tisztázására irányulnak, de egybevágnak a CME céljával is, amely az infrastruktúra modernizálására irányul.

A bejelentés szerint az Universal Ledger struktúrája képes támogatni a 24/7-ben zajló pénzügyi műveleteket, ami egyre nagyobb igény, mivel a digitális piacok a hagyományos elszámolási órákon túl is masszívan mozognak. A CME és a Google Cloud még ebben az évben megkezdi a platform közvetlen tesztelését a piaci szereplőkkel, és a cél a tokenizációval kapcsolatos szolgáltatások bevezetése 2026-ban. A tokenek jellegéről vagy a kísérleti projektben megcélzott konkrét eszközökről nem közöltek részleteket. Nem annyira izgalmas a történet a mindennapi bulvárfolyamban, de a Google Cloud Universal Ledger platformja előremutató a maga nemében. Ez egy programozható megosztott főkönyv szabályozható hozzáférésekkel, amelynek célja, hogy zökkenőmentesen integrálódjon a hagyományos pénzintézeti munkafolyamatokba. Elvileg egyszerűsítené a számlák és eszközök kezelését, és lehetővé tenné a programozható átutalásokat a résztvevők között. Az egyszerűsítésre pedig kifejezetten nagy szükség lenne, mert napjainkban a nemzetközi elszámolási rendszer kifejezetten bonyolult és nehézkes.