A Goldman Sachs is bevezetné a bitcoin kereskedést – egy feltétellel!

A Goldman Sachs a világ egyik legnagyobb és legbefolyásosabb befektetési bankja a globális pénzügyi szektorban. Az egyesülések és felvásárlások (M&A), valamint az elsődleges részvénykibocsátások (IPO) piacán vezető szerepet betöltő nagybank 3,1 billió dolláros kezelt eszközállománya rekordnak számít, azonban annak ellenére, hogy folyamatosan növelik bitcoin ETF-állományukat, saját termékkel nem rendelkeznek.

A vállalat vezérigazgatója, David Solomon, szerint a cég felülvizsgálja álláspontját a bitcoin (BTC) és ethereum (ETH) kereskedésével kapcsolatban, amennyiben az Egyesült Államok szabályozási környezete megváltozik. Ez könnyedén megtörténhet Donald Trump beiktatását követően.

A Goldman Sachs is beléphet a kriptovaluta-körforgásba

2024 harmadik negyedévében a Goldman Sachs jelentősen növelte jelenlétét a kriptovaluta-piacon. A több mint 70%-os növekedésnek köszönhetően a bank már 710 millió dollár értékben tart bitcoin ETF-eket, ami éles kontrasztot képez a vállalat korábbi kripto-szkepticizmusához képest.

David Solomon, a nagybank vezérigazgatója, a Reuters Next konferencián tartott előadást, ahol elmondta, változott a vállalat álláspontja a kriptovalutákat illetően, azonban a jelenlegi szabályozási korlátok akadozzák abban, hogy aktívabban is részt vegyenek a kriptovaluta-kereskedésben. Solomon felszólalásában arról beszélt, ha az Egyesült Államok szabályozási környezete megváltozna, nagyobb aktivitást mutatnának a digitális eszközök kereskedésében.

Nem biztos, hogy sokáig kell várnia a Goldman Sachsnak

Könnyedén előfordulhat, hogy Solomonnak és a Goldman Sachsnak csupán néhány hónapot kell várni a kedvezőbb szabályozási környezetre. Az amerikai választásokat követően már megindultak a találgatások, hogy Donald Trump betartja-e ígéreteit, melyek arról szólnak, kedvezőbb feltételeket teremtene a kriptovaluta-kereskedésben, rugalmasabb SEC-elnököt nevezne ki és bevezetné az ország bitcoin-tartalékát is.

A digitális eszközök növekvő népszerűsége ellenére Solomon továbbra is óvatosan áll a bitcoin-kérdéshez. Bár a vállalat jelentős mennyiségű ETF-et vásárolt a BlackRock-on és a Fidelity-n keresztül is, a vezető kriptovalutát továbbra is spekulatív eszköznek tartja. A Goldman Sachs vezetősége azonban látja azt a magas fokú érdeklődést mind lakossági, mind intézményi oldalról, ami a kriptovalutákat övezi, ezért nem feltétlen szeretnének kimaradni a pénzügyi szektor átalakulásából.

Solomon megerősítette, a bitcoinhoz vagy ethereumhoz kapcsolódó kereskedés a világ vezető bankján keresztül csupán a jövőbeni szabályozási fejleményektől függenek. A vállalat jelenlegi kriptovaluta-stratégiája ugyanakkor inkább fókuszál a már meglévő és jóváhagyott ETF-ekbe való befektetéssel, mintsem egy saját ETF kibocsátására. Donald Trump beiktatását és a szabályozási környezet lazulását követően azonban előfordulhat az is, hogy a Goldman Sachs piacra dobja saját ETF-termékét is.

Nem ismeretlen terület a kriptovaluták világa

Annak ellenére, hogy Solomon és a Goldman Sachs kivár a szabályozási környezet változásával kapcsolatban, a vállalat már 2021-ben elindította saját kriptovaluta-launchpadjét, ahol a Digital Asset Holdings által kifejlesztett intézményi szintű platformon végeztek teszteket. A Canton Network fejlesztése azonban inkább minősül a blokklánc-technológia iparágában történő innovációnak, mint az ETF-ek bevezetése, melyek teljesítménye erősen függ a gazdasági környezettől és az eszközosztály teljesítményétől.

Az erős globális pozícióval rendelkező Goldman Sachs ugyanakkor várhatóan csak 2025-ben lép be a kriptovaluta-körforgásba, mellyel legalább egyéves lemaradásban lesz az olyan vagyonkezelőkhöz képest, mint a BlackRock vagy a Fidelity. 2025-ben amellett, hogy az SEC új elnökét is beiktatják, aki várhatóan Paul Atkins lesz, előfordulhat az is, hogy jóváhagyják az azonnali XRP- és Solana ETF-eket, melyekre már benyújtották a keresletet a vagyonkezelők.