Rejtélyes globalizáció: új világ van kialakulóban
Az emberek hajlamosak hozzászokni a kényelemhez és ahhoz, ahogyan a dolgok éppen állnak, majd azt várják, hogy az aktuális helyzet a végtelenségig fenn fog maradni. Az élet azonban egy pillanat alatt megváltozhat.
Gondoljunk csak bele: már az 1900-as évek eleje óta létezik a globalizáció, ami a háttérben szépen csendben összeköti a társadalmakat. A világháborúk után megszokott volt, hogy az emberek nemzetközi közegekben próbáljanak szerencsét. Azonban csak az 1980-as és 90-es években kezdtek el igazán globalizálódni a vállalatok, miután kiépült a digitális infrastruktúra. A köztes időszakot úgy tudjuk elképzelni, mint a deglobalizációt, amelyről manapság is sokat hallunk. A COVID miatti lezárások például arra kényszerítettek bennünket, hogy helyben maradjunk; az ellátási láncok megszakadtak és az országok elkezdték átgondolni stratégiájukat. A deglobalizáció azonban csak egy átmeneti időszak. Pusztán azért van, hogy kitaláljuk, hogyan létezzünk egy olyan világban, ahol az emberek, az üzlet és a pénz is globális. Egy időszak, amikor új szabályokat találhatunk ki a világ fenntartásához, melynek működtetéséhez olyan internetes hálózatokra van szükség, mint például a Bitcoin.
While we think we’ve seen globalization, we have not. We’ve only seen globalization of people & business.
After this round of battles ?#Bitcoin vs. Banks = Users vs. Cloud Platforms = Subreddit’s vs. Reddit, etc.
We’ll see true globalization of people, business, data & money.
— BitKane (@kanemcgukin) June 22, 2023
Vége a globalizációnak?
A történelem során először fogjuk azt tapasztalni, hogy az emberek mellett a pénz is könnyen mozog és úgy áramlik határokon át, mint a víz. De, ami azt illeti, nem csak a Bitcoin harcol a bankrendszer ellen a pénzügyi hálózat feletti hatalom megszerzéséért. A felhasználók például szembemennek a felhőplatformokkal, a subredittek (azaz altfórumok) a Reddit ellen fordulnak… A centralizáció pedig szépen lassan darabokra hullik. S hogy miért? Mert bizony elértük ezt a pontot. Évekkel ezelőtt sebesen a csúcs felé közeledtünk: a dolgok rózsásak voltak, és az volt a felfogás, hogy a buli folytatódni fog. Ahogyan Ray Dalio sztárbefektető egyik művében is rámutatott, ilyenkor változnak a dolgok. Amikor a legkevésbé számítunk rá, egy pillanat alatt megtörténik a paradigmaváltás. Egy olyan paradigmaváltás, amely a globalizáció leépülésének tűnik, amíg a pénz körüli zűrzavar meg nem oldódik. Aztán visszatérünk a globalizációhoz, ami valószínűleg hasonlóan fog kinézni, mint amikor az internet lehetővé tette a vállalatok számára, hogy világszerte kiszállítsák termékeiket. Egy új világ van kiépülőben – egy olyan összekapcsolt globális világ, amely több lehetőséget fog kínálni.