A fiat pénz vámpír jellege: Hogyan működik és mit jelent a vagyonodra nézve?

A modern fiat-rendszerű világgazdaság széles körben elfogadott, de mélyreható következményekkel jár az egyéni vagyonra nézve. A fiat pénz lényege abban rejlik, hogy értékét nem tárgyi eszközök, mint az arany vagy az ezüst, hanem kormányzati rendeletek fedezik.

Bár a rendszer elősegítette a gazdasági növekedést, aggodalmakat is kiváltott a hosszú távú fenntarthatóságával és a személyes pénzügyekre gyakorolt hatásával kapcsolatban. A Mises Institute kutatói szemléletes módon egy vámpírhoz hasonlították ezt a rendszert.

A fiat-rendszer, mint a modern világ vámpírja?

A vámpírok mítosza régóta velünk él. A vérszívó élőhalott képe már számos kultúrában létezett. Ez a démon megtestesíti a babonát – az ősi félelmet, a megmagyarázhatatlant és a gonoszt. Az éjszaka felbukkanó, áldozatai vérét kiszívó és a fényből a sötétségbe vonzó lény elképzelése kétségtelenül fenyegető.

A léte veszélyes, az észlelése nehéz, elpusztítása szinte lehetetlen. De lehet, hogy a vámpír más formát is ölthet? Ha egy kicsit tovább gondolkodunk a horrorisztikus történeten, elkerülhetetlenül párhuzamokra fogunk találni a mai, világszerte létező fiat pénzrendszerrel.

Érdekelhet: A fiat pénz és a kriptovaluta fő különbségei

A fiat pénzek

Ezek a valuták kizárólag azért tartják az értéküket, mert a kormány fenntartja azt, nem pedig azért, mert fizikai árucikk, például arany vagy ezüst fedezi őket. Történelmileg a papírpénzeket meghatározott mennyiségű aranyra vagy ezüstre lehetett beváltani, ami kézzelfogható értéket adott a pénznemnek. Az aranyalap a 20.században is jelen volt, de 1971-ben megszüntették.

Manapság a pénzeket fedezet nélkül hozzák létre, és értékük kizárólag a kibocsátó kormányba vetett bizalmon alapul. Ez azonban magában hordozza a kockázatot: ha a kormány megbicsaklik vagy felfújja a valutakészletet, a pénz értéke drámaian csökkenhet. A globális bizonytalanság vagy a hatalomba veszett bizalom csökkenése szintén drámai következményekhez vezet.

Sokan azt sem tudják, hogy a hitelpiacon keresztül történő papírpénz-kibocsátás a tőke rossz elosztásához vezet. Ez kezdetben fellendülést vált ki, majd visszaesés következik, ami a gazdaságokat túlzott eladósodásba sodorja, miközben lehetővé teszi az állam terjeszkedését, néha a polgárok és a vállalkozók szabadságának rovására.

Röviden, a legtöbb ember számára a fiat-pénz által okozott kár ismeretlen; a sötétség leple alatt mozog, mint egy vámpír.

Sebezhető áldozatok és az elszívott élet

A szerzők szerint az áldozatok gyakran tehetetlenek és tudatlanok, munkájuk gyümölcsét pedig gyakorlatilag elszívják tőlük. Kiemelik a rendszer vámpírszerűségét, ami lehetővé teszi, hogy a fiat-pénzt létrehozó vezető rétegek a monopolizált pénz használatára kényszerítettek kárára éljenek.

A folyamat felülről indul, a pénz bankokhoz, kormányokhoz kerül, akik kedvező feltételekkel jutnak hozzá az új pénzhez. Ahogy a pénz gazdát cserél, növeli a keresletet és emeli az árakat. Ezért a késői kedvezményezettek hátrányos helyzetbe kerülnek, pénzük reálértéke folyamatosan romlik. Lényegében ők válnak a vámpírok táplálékává.

Az árnyékban működő vámpírszerű újraelosztó hatás különösen a létrehozó kereskedelmi bankoknak kedvez, valamint az új banki hiteleket felvevőknek.

A rendszer, ami hűséges áldozatokat képez

Mint egy vámpír, a fiat pénz megfertőzi áldozatait, és a pénzrendszer cinkosaivá teszi őket. Néha szó szerint rabszolgasorba taszítja használóit, függővé teszi őket. Alacsony kamatokkal ösztönzik az eladósodást, inflációval biztatnak a befektetésre. Ahogy az emberek betagozódnak a rendszerbe, úgy válnak teljesen kiszolgáltatottá.

Függnek az inflációtól, a globális gazdasági folyamatoktól, a politikától, az erős államtól és a spekulatív nagytőkésektől. A válságok alatt ők az utolsók, akik valódi segítséget ritkán kapnak. Míg az egyik oldal legfeljebb annyi segítséget kap, hogy fenntartsa az addig elért színvonalat, a vezető réteg többsége a válságok során csak tovább gazdagodik.

Politikusok, bürokraták, banki alkalmazottak és kormányzati szerződéseket kapó vállalatok mind érdekeltek abban, hogy a a fiat pénzek rendszere fennmaradjon.

– írja Thorsten Polleit.

Leszámolás a vámpírral, hogyan csalhatjuk a fényre?

A vámpír és a fiat pénzrendszer nem bírja a napfényt, mindkettő porrá válik, ha rávetül az igazság fénye. Ha az emberek valóban megértenék a fiat negatív hatásait és a világnak okozott károkat, akkor valószínűleg elutasítanák azt. Ez persze nem jelenti azt, hogy a rendszer minden eleme rossz. Az összeomlás rövid távon anarchiához vezethetne, ha csak nincs már egy kész és elterjedt alternatíva.

Thorsten Polleit azt állítja, hogy a fiat rendszer haszonélvezői szándékosan kerülik a megfelelő tájékoztatást, miközben kedélyesen értekeznek és tüntetik fel magukat a megmentő szerepében. Ahogyan a napfény megöli a vámpírt, úgy fedné fel a józan gazdasági tudás a fiat-pénzrendszer hibáit.

A kényelmetlen igazság az, hogy a hosszú távú jólét és béke nem tartható fenn egy fiat rendszerben.

Szerencsére a rendszer kudarca és hibái egyre inkább láthatóvá válnak. Az arany és ezüst gyakran szóba kerül, de a modern kor új megoldást kíván. Sokak szerint a Bitcoin és a hasonló kriptovaluták jelenthetik a megoldást. A fix készlet, a decentralizált jelleg és a magas fokú biztonság megoldást jelenthet a kormányzati manipuláció és az infláció ellen.

A mainstream elfogadásnak azonban nem mindenki örül. Egy komoly veszély fenyegeti a Bitcoin alapértékeit. Az intézmények általi elfogadást sokan örömmel fogadják, azonban nem veszik figyelembe az ebben rejlő paradoxont. Erről az ellentmondásról itt olvashatsz. 

Valódi kiforrott megoldás még nincs, de mindennap tehetünk a rendszer jobbá tételén. Azzal, hogy proaktívan és őszintén tájékoztatjuk az embereket a fiat pénz ártalmairól. Azzal, hogy tanácsoljuk nekik, a pénztől való függés csökkentését, mind az életükben, mind a megtakarításaikban. Valamint azzal, hogy támogatjuk a szabad piacot, miközben ösztönözzük a technológiai és állami ellenőrzésen kívüli innovációt a monetáris szférában.

Az erőfeszítések együttesen olyanok lesznek, mint egy napsugár, amely a vámpírszerű fiat rendszerre süt, és végül elpusztítja azt.