A Fekete hattyú szerzője szerint aki kriptózik, az egy speciális módon hülye
Nassim Nicholas Taleb libanoni-amerikai esszéista, tudós, matematikai statisztikus és egykori kvantitatív kereskedő. Széles körben elismert, mint a valószínűség és a bizonytalanság egyik legjobb szakértője a világon. A bitcoinnal kialakított kapcsolatát nevezzük.. hullámvölgyesnek.
Az író már többször is kifejezte nemtetszését a bitcoinnal, sőt magával a bitcoin-hálózattal kapcsolatban. Idén szeptemberben úgy fogalmazott, a bitcoin egy “tumor”. Azonban Taleb nem volt mindig ennyire kritikus a digitális valutákat illetően. 2020 áprilisában még ő maga biztatta a libanoniakat, hogy “vásároljanak kriptovalutákat”, és látott potenciált az iparágban. Véleményét a Coinbase-szel, a népszerű kriptotőzsdével átélt rossz tapasztalata változtatta meg. Panaszkodott az ügyfélszolgálatukra, majd fel is függesztette felhasználói fiókját. Ellenszenve odáig nőtt, hogy 2021 februárjában Taleb a bitcoint “kudarcnak” nevezte a volatilitása miatt, és közölte, hogy eladja a tulajdonában lévő összes kriptovalutát.
2021 júniusában Taleb „Bitcoin, Currencies, and Bubbles” címmel publikált egy tanulmányt, amelyben azzal érvelt, hogy a Bitcoin nem felel meg a „kormány nélküli valuta” fogalmának. Taleb azt állította, hogy a Bitcoin nem képez rövid vagy hosszú távú értékmegőrzőt, és nem alkalmas biztonságos menedék a befektetők számára.
2022 februárjában Taleb ismét arra panaszkodott, hogy a kriptoeszköz nem szolgál megfelelő fedezetként számos gazdasági tényezővel szemben. Ilyen tényezők például az infláció, az olajszűkület, vagy a részvények. Szerinte ehelyett a bitcoin „valójában pont az ellenkezője„, és az alacsony kamatlábak időszakában „tökéletes balekjátékként” működött.
Nassim Nicholas Taleb tagadhatatlanul egy érdekes figura. Kiadója azt írja róla, hogy „ideje nagy részét flâneurként tölti, kávézókban meditálva szerte a világon”. Emellett azonban azt is kiemeli, hogy 2008 óta egy New York-i egyetem mérnöki karán a kockázati mérnöki tudományok egy kiváló professzora.
Miután a bitcoint kudarcnak, tumornak, értéktelennek nevezte, most magát a közösséget is kritizálja
Taleb 2022. december 20-án közölte több mint 928 ezer Twitter-követőjével:
„Nem minden hülye kriptózik, de minden kriptós hülye, vagyis egy speciális módon hülye: valahol hiányzik egy vezeték (egyeseknél) egy egyébként működő agyban. A CV-dben nevezheted a kriptót a jövő kirobbanásának… Igen, reménykedtem a kriptóban, de nem az lett, amire számítottam. És ahogy egyre mélyebben belemerültem a blokkláncba, láttam, hogy ez egy átverés félrevezetett tech-fejeknek. Engem soha nem vakított el a remény.”