A megváltoztathatatlan kód mentheti meg a fejlesztőket a börtöntől
A decentralizált applikációkat építő fejlesztőknek biztosítaniuk kell, hogy a mögöttes okoszerződéseket soha ne lehessen megváltoztatni. Így ugyanis valószínűleg sokkal kisebb eséllyel vonják felelősségre őket a platformon történő esetleges csalások miatt. Erről beszélt Peter Valkenburgh, a Coin Center kutatási igazgatója egy Washingtonban április 9-én tartott panelbeszélgetésen.
Azt is mondta, hogy azok a Bitcoin fejlesztőknek, akik a blokklánc második réteges hálózatain szeretnének DAappokat építeni, és nem akarnak börtönbe kerülni, már a kezdetektől fogva biztosítaniuk kell az okosszerződések megváltoztathatatlanságát. Ezzel szemben azok, akik lehetővé teszik, hogy egy okosszerződést ki- és be lehessen kapcsolni többaláírásos mechanizmus vagy irányítási szavazás segítségével, sokkal nagyobb valószínűséggel kerülhetnek felelősségre vonásra. Már persze ha történik valamilyen illegális cselekmény a platformon.
Az Uniswap ügy alapján tényleg van esély a mentességre egy megváltoztathatatlan szerződéssel
Van Valkenburgh hozzátette, hogy az okosszerződéseket nem nyílt forráskódúvá tenni szintén nem okos döntés. Nehéz kérdés az mondjuk, hogy mindenki, aki az adott okosszerződéshez kapcsolódó tevékenységekben, felelősségre vonható-e. Pratikusan valószínűleg erre nincs jó és egyértelmű válasz. A Bitcoin fejlesztők számára az Ethereum ökoszisztéma érdekes modellként szolgálhat a szabályozási problémák elkerülésére. Hiszen olyasvalamit kell összerakni, amit nem az emberek mérlegelése irányít, mondta el a szakértő. Erre tökéletes példa a nemrégiben elutasított perindítási kérelem az Uniswap ellen. Abban az ügyben a bíróság úgy döntött, hogy egy számítógépes kódot író személy nem lehet felelős azért, ha egy harmadik fél visszaél az adott kódot használó platformmal.
Mindenesetre a Tornado Cash alapítóinak vád alá helyezése azt mutatja, hogy a megváltoztathatatlan okosszerződések nem garantálják a fejlesztők mentességét. Alexey Pertsev, a kriptokeverő alkalmazás alapító-fejlesztője eddig nyolc hónapot töltött rács mögött Hollandiában. Mivel azzal gyanúsították meg, hogy részt vett a protokoll pénzmosásra való felhasználásában. Egy másik fejlesztő, Roman Storm eközben ártatlannak vallotta magát az Egyesült Államokban a vonatkozó vádakban. A protokoll másik társalapítója, Roman Semenov jelenleg szabadlábon van.