A FED nem nyúlt az irányadó kamatlábhoz, ezért zuhant be az árfolyam?
Azok után, hogy egy éven keresztül minden egyes ülése után emelte az irányadó kamatszintet, az amerikai jegybankként funkcionáló FED pár órával ezelőtt változatlanul hagyta az eddigi 5-5,25%-os irányadó kamatlábat. A hír hallatán a két legnagyobb kriptovaluta árfolyama minimális visszaesést produkált, a bitcoinnal például jelenleg valamivel 24900 dollár alatt kereskednek. Azért nem is volt nagy megmozdulás, mert azért erre a döntésre lehetett számítani.
A FED-től még várnak idén kamatemelést
A chicagói értéktőzsde FedWatch nevű eszköze, amely különféle tényezők alapján igyekszik megbecsülni a FED döntését, most 98% eséllyel adta azt, hogy változatlanul marad majd a kamatláb. Viszont ha azt nézzük, hogy a FED legutóbbi Gazdasági Előrejelzések Összefoglalója nevű dokumentumában 2023-ra 5,6%-on becsülte az irányadó kamat csúcspontját, várható, hogy 2023-ban lesz még emelés. Főleg, hogy általában 25 bázisponttal szokta emelni a szervezet a kamatlábat egy döntéssel. És hogy mi szólt a FED döntése mellett? Alapvetően a vártnál alacsonyabb infláció. A 2022. júniusában mért 9% feletti inflációhoz képest most alacsonyabb a szint. Sőt 2021. márciusa óta nem volt ilyen alacsony az infláció, mint most, 4%. Európa is jobban teljesített ebben egyébiránt.
A következő FED ülésre majd július végén kerül a sor, a FedWatch szerint akkor már 60% körüli az esélye egy 25 bázispontos emelésnek. Sok helyen a FED mostani döntését igyekeznek belemagyarázni bizonyos ármozgásokba. De azért lássuk be, az, hogy az UNI tokenje 24 óra alatt 3%-ot emelkedett, inkább az Uniswap Labs által nemrég kiadott frissítésnek köszönhető. A Curve Finance tokenje, a CRV pedig szintén más miatt zuhant elég nagyot. Komoly aggályok merültek fel a Curve alapítójának nagy tőkeáttételes CRV-pozíciójával kapcsolatban az Aave-nél.