A digitális euró helyett a bitcoin mellé állt egy német parlamenti képviselő
Az Európai Unió törvényhozói a digitális euró bevezetését sürgetik, de Joana Cotar német politikus szerint kizárólag a bitcoinnak van létjogosultsága az európai piacon.
Az EU nemrég újabb lépést tett az uniós CBDC, azaz a digitális euró bevezetésére irányuló tervében, miután az Európai Központi Bank (EKB) két évig tartó kutatás után bejelentette, hogy megkezdi a projekt „előkészítő szakaszát”. Az új digitális fizetőeszközt Hollandia központi bankja „a közpénz – a pénztárcánkban lévő érmék és bankjegyek – elektronikus formájaként” jellemezte.
Számos helyi szabályozó hatóság már fel is karolta a digitális eurót, és az abban rejlő lehetőségeket hirdeti, ugyanakkor nem mindenki támogatja az európai CBDC bevezetését. Egy nemrégiben Spanyolországban végzett felmérés szerint a spanyolok 65%-át nem érdekli a digitális euró használata.
Mindenkit megfigyelhetnének a digitális euróval
Amellett, hogy egy német politikus a digitális euró ellen van, egy másik digitális megoldást is kínál a pénzügyi és magánéletvédelmi problémákra: a bitcoint.
A Cointelegraph Joana Cotarral, a Bundestag – a német parlament – képviselőjével készített interjút arról, hogy hogyan vélekedik a digitális euróról, és miért hisz a bitcoin elterjedésében. Cotar leszögezte, hogy határozottan ellenzi az uniós CBDC bevezetését, szerinte ez ugyanis kiszolgáltatottá tenné az állampolgárokat a központi bankoknak.
„A digitális euró azt is jelentené, hogy mindannyiunkat teljesen megfigyelhetnének. Meggyőződéses libertáriusként ezt határozottan elutasítom. Aki a felügyelet ellen és a szabadság mellett van, annak nincs szüksége digitális euróra!” – tette hozzá a politikus.
?? "Nobody needs the digital euro,” says Member of Germany’s Parliament while wearing a #Bitcoin T-shirt. ? pic.twitter.com/Rw4qdeKE0h
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) November 11, 2023
Cotar szerint a kínai társadalmi kreditrendszer figyelmeztetésként szolgálhat a készpénzmentes és államilag ellenőrzött fizetési rendszer veszélyeire. „Nem szeretném, ha a hatóságok kémkedhetnének a magánéletünk után, és visszaélhetnének ezekkel az adatokkal.” – mondta.
A német politikus azt is elárulta, hogy szerinte erre a problémára a bitcoin jelentheti a megoldást. Ő áll a „Bitcoin a Bundestagban” nevű kezdeményezés mögött, amelynek célja a német parlament képviselőinek tudatosítása és felvilágosítása a bitcoinban rejlő lehetőségekről.
„Nagyon fontos számunkra egy hivatalos Bundestag-bizottság létrehozása, amely elismeri a bitcoin és a többi kriptovaluta közötti technológiai különbségeket, és elsősorban a bitcoin fontosságával foglalkozik a társadalmunk érdekében.”
Cotar hozzátette, hogy a kezdeményezése információs forrásként szolgál a Bundestag tagjai számára, és segít nekik abban, hogy jobban átgondolt döntéseket hozzanak a bitcoinnal kapcsolatban.
A politikus törvényes fizetőeszközzé tenné a BTC-t Németországban
Cotar a bitcoinban rejlő lehetőségekről is beszélt: az egyik legfontosabb változás, amit el szeretne érni, hogy az adókat bitcoinban lehessen fizetni, valamint, hogy a bitcoin bányászfarmokat az elektromos hálózat stabilizálására lehessen használni.
„Beszélnünk kell azokról az előnyökről, amelyeket a bitcoin a szabadság szempontjából nyújthat nekünk… Küzdenünk kell az olyan potenciális kockázatok ellen, mint a pénzmosás, az adóelkerülés és a bitcoinhoz kapcsolódó egyéb illegális tevékenységek. Mindezt anélkül, hogy megfojtanánk az innovációt és a bitcoinban rejlő lehetőségeket.” – mondta a politikus.
Cotar egy olyan jogi keretrendszer „előzetes vizsgálatát” is szeretné kezdeményezni, amely a bitcoint törvényes fizetőeszközként ismeri el Németországban.
A Cointelegraph egyébként azt is megkérdezte Cotartól, hogy a BTC mellett lát-e lehetőséget a többi kriptovalutában is:
„Én kizárólag a bitcoint támogatom.” – szögezte le a képviselő.