A Credit Suisse súlyos adatszivárgás áldozata lett – óriási a felháborodás
A Credit Suisse svájci székhelyű bank, amely a világ egyik vezető pénzintézete, komoly vádakkal szembesült az elmúlt napokban. Fény derült ugyanis arra, hogy több mint 30 000 ügyfelük banki adatai szivárogtak ki a tudtukon kívül. Mindez vasárnap, azaz február 20-án, került nyilvánosságra s csupán egyetlen nap leforgása alatt meghódította a világsajtót. A pénzügyi szolgáltató természetesen tagad, de klienseik felháborodása ellen ez mit sem segít – inkább csak ront a helyzeten.
Azonban a svájci Banktitokról szóló törvény a Credit Suisse párját fogja, így a bank mentesül azon kötelezettség alól, hogy felfedje a bűntett részleteit. Ezáltal pusztán csak találgatni lehet mi is történt valójában, de annyi bizonyos, hogy több évtizednyi gyanús bizonylat és információ látott napvilágot.
Ez mellesleg nem az első eset, hogy a Credit Suisse kétes ügyletek lebonyolításával van megvádolva. 2020 decemberében robbant a hír, miszerint egy hírhedt drogkartell a szóban forgó bank szolgáltatásait igénybe véve hajtott végre pénzmosást.
Egyébként a kiszivárgott adatokból kivehető, hogy a bank számos olyan fiókot is kezelt, amelyek több mint 100 milliárd dollárt értek. Ezek különféle bűnös múlttal rendelkező egyénekhez, illetve pénzmosással megvádolt államfőkhöz tartoztak. Olyan számlák adatai is kiszivárogtak, amelyek már az 1940-es évektől voltak vezetve a bank rendszerében.
Még a svájci állam is a bűnözők malmára hajtja a vizet
Annak ellenére, hogy több olyan törvény is érvényben van, amely megtiltja a svájci bankoknak, hogy betéteket fogadjanak el ismert bűnözőktől, nyilvánvalóan ezek is megkerülhetőek. Könnyűszerrel képesek kibújni a rendeletek alól s ezt kijátszotta a Credit Suisse is. Ez pedig értelemszerűen szimpatikussá tette Svájcot a gonosztevők számára.
„Ez a szivárgás megmutatta, hogy a Credit Suisse nem csak az ultragazdagok számára nyújtott szolgáltatásokat, de az olyan megkérdejelezhető egyéneknek is, akiknek nem lett volna szabad. Kilétükről könnyen megbizonyosodhattak volna akár egy egyszerű internetes keresés által”, írta a New York Times.
A bank továbbra is tagad mindennemű jogszabálysértést, amelyet a centralizált módszer, amely szerint működik, lehetővé is tesz számára. Ha olyan átlátható módon működne a bankrendszer, mint a blokklánc technológia, az efféle hektikus helyzetek teljesen kiküszöbölhetőek lennének.