A CIA is beindította saját kriptovaluta projektjeit

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetője, William Burns megerősítette a híreszteléseket, miszerint a CIA is komolyan koncentrál a kriptovaluták megismerésére és a hírszerzésben való felhasználásukra.

A CIA elsősorban a zsarolóvírusok miatt vizsgálja a kriptovalutákat

Burnst a Wall Street Journal CEO Summitjén kérdezték a CIA jelenlegi projektjeiről, válaszának pedig hamar középpontjába kerültek a kriptovaluták. Hosszú híresztelések után ugyanis végre maga a CIA első embere igazolta, hogy a hírszerző ügynökségnél több projekt is a kriptovaluták követésére specializálódott.

A kérdés, amely a kriptók felé kanyarította a szót, a külföldről érkező ransomware, azaz zsarolóvírus támadások elleni küzdelemmel kapcsolatban érdeklődött. Burns válaszában megerősítette, hogy az elődje „több kriptovalutákra fokuszáló projektet is elindított”. Ezek segítségével a támadások „másod- és harmadrendű következményeit is vizsgálják, illetve az amerikai kormánynak dolgozó kollégáikat segítik az ország minden részén”.

Hogy konkrétan min is dolgoznak ezek a projektek azt természetesen maga Burns sem árulta el (ez erősen államtitoknak hangzik), illetve válaszából az sem derült ki, hogy pontosan melyik elődje volt az, aki ezeket a projekteket elindította a CIA-nél.

A CIA egyik korábbi vezetője, Michael Morell az év elején nyilatkozott a bitcoinnal kapcsolatban. Szerinte a tranzakciók publikusan elérhető mivoltja miatt a bitcoin kifejezetten hasznos eszköz lehet a kormányok kezében az illegális aktivitások felkutatására.

A zsarolóvírusok globális szinten és Amerikában is egyre nagyobb problémát jelentenek. Az amerikai elnök, Joe Biden a nyár elején „prioritásnak” nevezte a zsarolóvírusos támadások elleni harcot, illetve megjegyezte, hogy a kriptovaluták követésével próbálnának ezek ellen harcolni. A kibertámadások elleni közös fellépéshez már a G7 országaival is elkezdett idén egyeztetni.

A legtöbb zsarolóvírusos támadás máig kriptovalutás fizetéseket követel. Ezen belül is a bitcoin és az olyan privátcoinok a legnépszerűbbek, mint a Monero. Amerikán kívül pedig Európában és Magyarországon is meglehetősen gyakoriak a támadások. A civileket érintő támadások mellett például alig egy hónapja a Media Markt informatikai rendszerét blokkolták le a Hive zsarolóprogrammal. A hackerek a támadásért „cserébe” többmillió dolláros összeget követeltek bitcoinban kifizetve.