A ChatGPT leradírozhatja a Google keresőt az internetről
Csak november végén indult el az OpenAI új chatbotja a ChatGPT, de már most egyértelmű, hogy valami rendkívülit alkotott a cég.
A bármikor elérhető személyi tanácsadó
A ChatGPT teljesen új alapokra helyezi a netes keresést. A mesterséges intelligenciával (AI) a felhasználók párbeszédet kezdeményezhetnek és természetes nyelvezetet használva tehetik fel kérdéseiket. A csevegés közben az AI értelmezi a felhasználók által mondott vagy gépelt szövegeket és így komplex válaszokkal szolgál a feltett kérdésekre. Ezen felül “megjegyzi” a felhasználóval folytatott korábbi beszélgetéseket is és azok fényében igyekszik az adott felhasználóra szabni a válaszokat.
Sőt a ChatGPT még ennél is többet tud. Ha egy user által feltett kérdés nem egyértelmű, akkor az AI visszakérdez és további részletek megadásával a felhasználó pontosíthatja a választ. A cég a chatbot főoldalán erre példaként egy hibásan működő kódrészletet küldött el az AI-nak azzal a kérdéssel, hogy az miért nem úgy működik, ahogy a user elképzelte. Az AI többször visszakérdezett, hogy konkretizálja a problémát és megoldást nyújthasson arra.
A chatbot árnyoldalai
Még mielőtt valaki szeme előtt megjelenne a Terminátor, nem kell megijedni. A furfangos AI nem fog minden adatot kicsalni belőlünk és a jelek szerint az emberiség leigázása sincs a tennivalói között.
Noha a fejlesztők mindent megtettek, hogy a userek ne férhessenek hozzá olyan tartalmakhoz, amivel árthatnak másoknak, de a rendszer még nem teljesen biztonságos ilyen téren. Az OpenAI a Moderation API-t használja azon kérdések kiszűrésére, ami olyan információk kinyerésére törekszik, mint például hogyan lehet feltörni egy autót, vagy Molotov-koktélt készíteni. A cég azonban már az induláskor figyelmeztette a felhasználókat, hogy ez a blokkoló rendszer most még közel sem működik 100%-os hatékonysággal.
Ugyanez igaz magára a ChatGPT-re is, de a fejlesztők ezt se rejtették véka alá. Fel is hívják a felhasználók figyelmét arra, hogy a rendszer által adott válaszok néha tévesek vagy akár félrevezetőek is lehetnek.
ChatGPT is incredibly limited, but good enough at some things to create a misleading impression of greatness.
it's a mistake to be relying on it for anything important right now. it’s a preview of progress; we have lots of work to do on robustness and truthfulness.
— Sam Altman (@sama) December 11, 2022
Ennek ellenére a cég optimista, hiszen még nagyon korai szakaszban tart az AI. Főleg azért, mert a rendszerben rejlő lehetőségek nem csak a fejlesztők munkáján múlik. Az AI-t az emberi visszajelzéseken alapuló tanulással (reinforcement learning from human feedback, RLHF) “képezték” ki. Így a rendszer a felhasználókkal való interakciók révén folyamatosan tovább fejlődik.
A Google felkötheti a gatyáját
A netes keresők óriása többek szerint is rövidesen nagy bajban lehet. A statikus találatokat kidobáló Google sokszor még a címszavak közötti összefüggéseket se tudja rendesen értelmezni, nemhogy a felhasználó egyedi problémájára megoldást biztosítani. Erre a következtetésre jutott Shital Shah is, a Microsoft kutató mérnöke. Véleménye szerint a ChatGPT pár éven belül sokkal jobban kezeli majd a kereséseket, mint a hagyományos keresőmotorok.
Hogyan segíthet a ChatGPT egy kriptósnak?
A rendszer ugyan semmiről se “tud” ami 2021 után történt, így például nem tud majd tuti tippet adni arra nézve, hogy milyen kriptót vegyünk éppen, vagy melyik NFT fut majd be a legjobban a piacon. Viszont tegyük fel, hogy mi magunk szeretnénk egy új blokklánc projektet indítani. A ChatGPT ebben is a segítségünkre lehet. A rendszer mindössze pár perc alatt képes volt összerakni egy anonim utalásokra fókuszáló egy milliós kínálatú tokent beépített zk-Snarks-szal. Ezen kívül pillanatok alatt megírta az induláshoz szükséges tokenomics-ot, a disztribúciós tervet és a projekt fehér könyvét is. Már csak a poén kedvéért megkértük arra is, hogy “szedjen össze” egy fejlesztői csapatot is, és az AI már szállította is képzeletbeli tagokat.
Az AI viszont nem volt hajlandó egy kiskaput (backdoor) beépíteni a kódbázisba, amivel automatikusan hozzáférhettünk volna a felhasználók IP adataihoz és privát kulcsaihoz. Sajnos azonban az AI még elég “naiv” ahhoz, hogy egy jól feltett kérdés esetén mégiscsak megcsinálja azt a kiskaput. Mi azonban nem merészkedtünk a sötét oldalra.